İTALYA

PİSA TOWER

Pisa Kulesi, İtalya'nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer alan ve 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173'te yapılmıştır.
Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir.
Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 0.7 cm) eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi 5,5° kadardır.

On the Inside The Leaning Tower of Pisa

VENEDİKYA

İtalya’da Görülmesi Gereken Güzel Bir Göl

Venedik Dünyanın en romantik mekanı olarak bilinir. Şehir, kanalların boyunca inşa edilmiş bir mimari harikasıdır. Bu kanallar Venedik’te normal sokak işlevini görmektedir. Bu şehirde, otomobil, bisiklet, taksi gibi ulaşım araçları kullanılmaz, herkes gideceği gere gondolları ya da tekneleri kullanarak gider. Ama heryer de su değildir. Yürüyerek gidebileceğiniz turistik yerler de var. Dünyanın en güzel kent meydanlarından biri olan Piazza San Marco bunlardan biri. Cafe Florian, The Doges Palace, The Bridge of Sighs ve Ponte Rialto yürüyerek gidebileceğiniz diğer cazibe merkezleri.
Venedik'te Bir Gün