Kaupmeeste elustiil keskajal

Hanna Brita Kähari 7.A

Kaupmeeste vara

Head kaupmehed said kaubandusest suurt kasumit, mida paigutada oma ärisse või millega osta maavaldusi, kuid nad ei mõelnud siiski ainult enda peale. Keskaja kaupmehed annetasid suuri summasid heategevusse, mõni lootis igavest elu kindlustada kogu oma vara heategevusse annetamisega. Kaupmehed aitasid rahaliselt ehitada ühiskondlikke hooneid ja elumaju.

Kaupmeeste rõivad, kodu ja meelelahutus

Kaupmeeste elustiil oli luksuslik. Kaupmeeste rikkam osa patrisiaat üritas oma elustiililt isegi aadlike matkida. Oma suure vara tõttu oli kaupmeestel võimalik omada kalleid rõivaid, ehteid ja suuri kodusid. Nende kodu kaunistasid maalid ja hinnalised kunstiteosed. Kuna kaupmehed olid jõukad, olid neil ka suured voodid, mis näitasid jõukust. Voodeid katsid baldahiinid, mis kaitsesid magajaid laest langevate parasiitide eest. Nad armastasid kuulata muusikat, tantsida ja vaadata näitemänge. Kaupmehed korraldasid ka suurejoonelisi pidusid.

Aadliseisus ja kaupmees

Oma mainet üritasid kaupmehed parandada ka aadlike abielude sõlmimisega. Mõnel linnakodanikul isegi õnnestus aadliseisusesse tõusta, kuid sellegipoolest jäi piir aadlike ja kaupmeeste vahele suuremas osas Euroopas keskajal veel püsima.