מרפק טניס - לא רק לטניסאים

מאת: ז'אנה FitnesSmile

מרפק טניס הוא אותו כאב בחלק החיצוני של המרפק שמונע מאיתנו להרים את ילדנו הקטנים, לגהץ, לסחוט לימון, ואף לחוץ יד לחבר.אז ממה נגרמת תופעת "מרפק טניס"? איך אפשר לפתור אותה? איך אפשר להימנע מחזרתה של הבעיה בעתיד? ואילו תרגילים כדאי לעשות?


מהו מרפק טניס?

השם מעט מטעה, קודם כל כי הוא רומז שזוהי בעיה של טניסאים, אך למעשה טניסאים מקצועיים לרוב לא סובלים מהבעיה כי הם שולטים בטכניקה נכונה ויש להם מודעות. לרוב סובלים מכך מי שמשחק טניס בשעות הפנאי ומחזיק את המחבט ומבצע חבתות בצורה לא נכונה.

הטעיה נוספת היא המיקוד במרפק, מאחר והבעיה לא נובעת ממה שאנחנו עושים עם המרפק, אלא עם כף היד והאצבעות.


מרפק טניס הוא דלקת בגידים ובשרירים הפושטים את כף היד ואת העצבאות. שרירים פועלים כאשר אנחנו קומצים אגרוף חזק ו/או מרימים את שורש כף היד. זו פעולה שימושים ונפוצה ביותר בחיי היומיום, מה שכבר נותן לנו רמז למקור הבעיה.

ממה נגרם מרפק טניס?

מרפק טניס נגרם כתוצאה מפעולות חוזרתיות הקשורים לקמיצת אגרוף והרמת חפצים. וכן, לקמוץ אגרוף זו פעולה בסיסית ביותר - כל פעם את לוקחת חפץ, מחזיקה עט, לוחצת יד למישהו את מפעילה את השרירים הקשורים לבעיה. אז למה רק חלק סובלים מהבעיה?


כמו בעיות אורטופדיות רבות, הבעיה לרוב לא נגרמת מפעולה ספציפית אחת אלא תוצאה של שחיקה של שנים, אל לרוב היא כן תופיע אחרי מאמץ חריג. סימן שהרמת חפצים כבדים מידי, יותר מידי פעמים, וקמצת את האגרוף חזק מידי. סחיבת שקיות קניות למשל, יכול להיות גורם למרפק טניס, אך גם שטפת ריצפה, הקלדה במחשב, שימוש במברג ועוד מיני פעולות יומיומיות פשוטות.איך אפשר לטפל בבעיה?

דבר ראשון - חייבים לתת מנוחה לאזור. נסי להמנע מפעולות בהן את קומצת אגרוף חזק, אל תרימי חפצים כבדים. הדרך הכי טובה לדעת זה פשוט לשים לב אילו פעולות כואבות לך ולהפסיק לעשות אותן ככל שזה מתאפשר.


דבר שני - אם זה מאוד כואב גם בלי שתעשי פעולה מסוימת השתמשי בקירור או חימום של האזור (תבדקי, ותלכי על מה שאת מרגישה שעוזר יותר). את יכולה גם לעשות עיסויי לעצמך של האזור הכואב


דבר שלישי - פני לרופא. הטיפולים היעילים באמת הינם כדורים נגד דלקת, פיזיותרפיה, חבישות מסביב למרפק ועוד.


ועוד דבר - מתיחות ותרגילם מתאימים עשויים לעזור במקרים קלים, אך אם הבעיה חוזרת על עצמה, ומחמירה חייבים טיפול רפואי.

כמה תרגילים ומתיחות לסיום

Exercises for the relief of tennis elbow with Jana Pilates

יש לך שאלה? רוצה לדעת עוד על בעיה גופנית שיש לך? שילחי לי מייל