הכנרת

מאת דביר עדי אופק נווה והרצל אלמו

הכנרת

הַכִּנֶּרֶת היא ימה בצפון מזרחה של ישראל. זהו אגם המים המתוקים הגדול בארץ ישראל. הכנרת מספקת כ-25% מצריכת המים בישראל והיא אחד ממקורות מי השתייה וההשקיה העיקריים שלה. מפלס מי הכנרת משתנה ונמצא סביב כ-210 מטרים מתחת לפני הים, והיא הימה המתוקה הנמוכה ביותר בעולם

מרכיבים ביוטים

המרכיבים הביוטים בכנרת הינם בעלי חיים מסוגים רבים ומגוונים ימיים כמו דגים סרטנים ובסביבת הכנרת נמצאים עוד סוגים של בעלי חיים יבשתיים כמו זאבים תנים וכו' בנוסף ישנה צמחייה רבה יפה אשר פורחת זמן רב באזור היפיפיה.

מרכיבים אביוטים

המרכיבים האביוטים שמאפיינים את הכנרת וסביבתה הינם: בטבריה שורר האקלים הים תיכוני האופייני לבקעות. כמות המשקעים הממוצעת בטבריה היא 450 מ"מ, וקיימת בה תופעה של גשמים פתאומיים ועזים הגורמים לשיטפונות. עם זאת, בימי הקיץ מביאה התאדות המים מהכנרת ללחות גבוהה ולעומס חום. למרות מיקומה הנמוך, ירד שלג בטבריה בשנת1933, ובשנת 1950, שבה נערם השלג עד לגובה של 6 - 10 סנטימטר. אירוע יוצא דופן היה שבר ענן במאי 1934 שהביא לשיטפון ולהצפה, שהחריבו עשרות בתים והרגו עשרות אנשים.

חשיבות שימור הסביבה

חשוב לשמור על אזור הכינרת והסביבה הקרובה 24\7 מפני שהכינרת היא חשובה לעם ישראל כי היא מקור המים העיקרי שלנו ואנו זקוקים לו ובנוסף הכנרת מספקת לנו תיירות ונופים עוצרי נשימה ובנוסף האזור הנ"ל מספק לנו משאבי טבע יפים וחשובים כמו כן גם אנו חייבים לשמור על האזור אלמנת שצאצאינו העתידים לחיות בארצנו יהנו גם מן האזור גם כן.