7th Grade Blowout

Planning a Party Project

Part A - Providing Food

Critical Thinking

Describe how you created each equation.

Each equation had the independent variable multiplied with the cost per person and added the one-time fee to get the dependent variable.

Will there ever be a number of students where both companies will cost the same?

Yes, I completed the pizza palace price equation with 15 (7th Graders) and got $200, and I completed the Burger Bonanza price equation with 18 (7th Graders) and got $200.

If you only have a budget of $1000 for food, how many people would you be able to have at the 7th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction as part of your answer?

You can’t have a decimal or fraction because you can’t split people into parts, and you would be able to feed 98 7th Graders with Burger Bonanza and 101 7th Graders with Pizza Palace.

Proposed Plan

Burger Bonanza would be cheaper because there will probably be more than 18 7th graders attending.

Part B - Bounce House

Critical Thinking

Describe how you created each equation.

I had the independent variable, the number of hours, multiplied by the cost per hour and added the one-time fee, if the company had one, to get the dependent variable.

Will there ever be a number of hours where both companies will cost the same?

I can tell by looking at the graph and table that at 4 hours both companies will cost $300.

If you only have a budget of $750 for the bounce house, how many hours would you be able to have at the 7th Grade Blowout for each company? Can you have a decimal or fraction as part of your answer?

Yes, you can have a decimal or faction because time is continuous. Hoppin’ Around costs $750 at 10 hours and for $750 you can jump for 12 1/3 hours.

Proposed Plan

Depending on how long the party’s going to be, Jumpin’ Jack’s is more expensive until 4 hours, and then it becomes cheaper. Hoppin’ Around is cheaper for the first 4 hours, but anytime afterwards it costs more than Jumpin’ Jack’s.