Olive Oil

By : Stacy, Sieara, Weston, and Grant

Big image

Cost Per Ounce

For every ounce of olive oil it cost 11¢.

$8 ÷ 68 oz = 11¢ per oz

Calories Per Ounce

For every ounce of olive oil there is 240 calories.

120 x .5 = 240

Cost Per Calorie

Each calorie of olive oil costs 26.4¢.

11¢ x 240 calories = 26.4¢