איש זקן מאוד עם כנפיים עצומות

לעוף - הראל סקעת

גבריאל גרסיה מרקס

גבריאל נולד בעיירה בקולומביה, הוא התחיל לעבוד כעיתונאי ובהמשך עבד ככתב של עיתון ברומא, פריז,ברצלונה ונו יורק. הוא נדד בין מדינות, את ספרו הראשון הוציא ב- 1955"שלכת". הוא נפטר ב 17 באפריל 2014 ברוב ספריו מטרתו הייתה להציג דווקא את הפן הירוד והמופחת של בני האדם כמו בסיפור שהאדם הירוד הוא האיש הזקן והחלש לעומת זוג האוהבים והילד

פלאיו כמעט לא ראה את הדבר שזז ונאנח בקצה החדר. הוא התקרב, וראה שזה איש זקן מאוד, שוכב, כמעט שקוע בבוץ, ולא מצליח לקום בגלל שתי הכנפיים העצומות והכבדות שלו

Big image

פלאיו נעל את הזקן בלול התרנגולות כדי שלא יברח.

Big image

אנשים שהגיעו מכל האזור כדי לראות את המלאך השבוי, הם החליטו להשאירו אצלם את האיש למשך זמן נוסף, ואפילו לדרוש תשלום מכל אדם שברצונו להסתכל על הזקן.

Big image

אישה, שהפכה לעכביש מכיוון שלא התנהגה כמצוות הוריה. בבוקר, לאחר שרקדה כל הלילה, חזרה לביתה דרך היער. לפתע, התבקעו השמיים לשניים, ומתוך הבקע יצא ברק נורא שהפך אותה לעכביש

Big image

בכסף שהם הרוויחו הם בנו לעצמם ולתינוק בית חדש, ויכלו להרשות לעצמם לעסוק במה שאהבו לעשות. המלאך הזקן נשאר בלול התרנגולות הישן, שהתפורר לאט , לאט והפך עלוב יותר כל שנה

Big image

בוקר אחד אליסנדה עמדה במטבח והכינה ארוחת צהריים. לפתע היא ראתה את המלאך מנסה לעוף. לאחר מאמצים, הצליח המלאך לעוף, הוא עף מעל הבתים ואליסנדה נשמה לרווחה כיוון שידעה שיותר לא תצטרך לדאוג לו. המלאך התרחק עד שנראה כמו נקודה דמיונית באופק.

Big image

סיכום

ההחמצה:

ההחמצה היא שפלאיו ואליסנדה לא ניסו להכיר את האיש הזקן ולהתקרב אליו, הם ראו שהוא "שונה" ולכן לא התקרבו אליו הם נעלו אותו בלול שלהם וניצלו אותו לטובת צרכיהם האישיים (כסף)

ההחמצה-היחס לשונה.


מאמר-היחס לשונה.

במאמר מסופר שהחלוקה לדומים ולשונים אחת החולשות של האנושות,האנשים נוטים לקטלג את מי שנראה להם

"שונה" ממה שרגילים אליו לפי החיצוניות. החברה מסתכלת תמיד על החיצוניות, על מה ש"פגום" ושופטת מבלי להכיר את הפנימיות של האדם, אם האדם לא נראה טוב לעין ישפטו אותו, ילעגו לו ולא ינסו להכיר אותו ולהתקרב אליו. החברה חושבת שהחיצוניות היא החשובה ושאם אדם נראה "שונה" אין טעם להכיר בו.

הרבה פעמים בגלל שמסתכלים על חיצוניות ושופטים מבלי להכיר מפספסים הזדמנויות להכיר אנשים מדהימים.

כמו אליסנדה ופלאיו הם ראו את הזקן הנראה להם "שונה" בגלל שהיו לו כנפיים,דיבר בשפה לא מוכרת,חסר שיניים ועם מעט שיערות הם הסיקו מסקנה שהוא ניצול מספינה שטבעה מבלי להכיר אותו ונעלו אותו בלול התרנגולות.

החליטו להשאיר אותו לזמן נוסף וניצלו אותו בכדי להרוויח כסף מהאנשים שהיו סקרנים ורצו לראות את הזקן כמו חיה בגן חיות. האנשים זרקו עליו אבנים כדי שיקום,תלשו לו נוצות והתייחסו אליו כאל חפץ מבלי להתחשב ברגשות שלו.

החברה כיום גם היא פוגעת באנשים הנראים להם "שונה" ולא מתחשבים ברגשות שלהם.

שאלת המחקר

רוב האנשים לא מקבלים את האנשים השונים מהם ושופטים אותם לפי השוני שלהם מהחברה הגלובלית ומחמיצים הזדמנות להכיר אותם מקרוב.

כיצד הזוג החמיץ הזדמנות להכיר את האיש הזקן עם הכנפיים העצומות?

הזוג החמיץ את האיש הזקן בכך שהוא כלא אותו בלול תרנגולות במקום להכניס אותו לביתם. הם השתמשו בו לצרכיהם האישיים כגון: בידור החברה, כלכלה.

ביבליורפיה

מארקס, ג. ג. "איש זקן מאוד עם כנפיים עצומות" http://www.bagrutbesafrut.co.il/418.pdf

אבינר, א."היחס אל השונה" http://www.ybm.org.il/Admin/uploaddata/LessonsFiles/Pdf/3278.pdf