החלקה אמנותית

קרן לוי

קצת על הענף האולימפי...

החלקה אמנותית היא ספורט אולימפי שבו יחידים (גברים ונשים), זוגות או קבוצות מבצעות סיבובים, קפיצות ותנועות אחרות בהחלקה על הקרח. הדגש הוא על ביצוע שימשוך את העין תוך כדי לבישת תלבושות מיוחדות (המשתנות בין המשתתפים ובין חלקי התחרות) ובליווי מוזיקלי. ישנן תחרויות מקומיות, ארציות ובינלאומיות ששיאן הוא באליפות העולם ובמשחקי החורף האולימפים. נכון לשנת 2008, המדינות המובילות בהחלקה על הקרח הן רוסיה, ארצות הברית, קנדה, צרפת, סין (בעיקר בזוגות) ויפן.

מקור הענף...

את ספורט ההחלקה על הקרח הנהיגו לראשונה הבריטים וההולנדים. בהולנד התמחו יותר בהחלקה מהירה ובבריטניה בהחלקה אמנותית. אנגליה היא מולדת ההחלקה האמנותית,למעשה.

במשך ההיסטוריה של ההחלקה על הקרח - המאות ה-17 וה-18 - היו המחליקים נפגשים ועסקו בהחלקה על רגל אחת על הקרח, ולאחר מכן ביצעו אותה פעולה על הרגל השנייה. אלו היו התרגילים הראשונים שהמחליקים למדו לבצע.סגנונם של המחליקים הבריטים היה נוקשה (גב זקוף, ידיים צמודות לגוף וראש במקום אחד). הם היו עסוקים בהחלקה מדויקת ומסודרת. זו הייתה תחילתו של אחד מסוגי התחרות בין המחליקים,שהתאפיין בניסיון של הספורטאים לצייר צורות מדויקות על הקרח. לפי הדיוק של הצורות - ניתן הציון. סוג זה של תחרות לא עיניין את הקהל , ובסופו של דבר בוטל.

בשנת 1850 הוקם משטח ההחלקה המלאכותי הראשון. בעקבותיו החלו נבנים משטחים כאלה בכל רחבי ארצות הברית, קנדה ואירופה. הקרח המלאכותי איפשר לספורטאים להתאמן כל השנה. ב-1879 ארגנו הבריטים את המועדון הבינלאומי הראשון של חובבי ההחלקה על הקרח. המועדון איחד מחליקים מהענף האמנותי וענף המהירות. בזמנים אלו ריצה על הקרח נחשבה לספורט ההמונים ואילו "החלקה אמנותית" הייתה ספורט לאצולה.