האיגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

מרץ 2015 (10)

דבר יו"ר המזכירות הפדגוגית


שלום לכולם,


בעוד מספר ימים יתקיימו בחירות - חלקנו כבר סמוכים ובטוחים בבחירתנו, חלקנו יודעים אמנם איזה פתק נכניס למעטפה אך חסרי התלהבות או ביטחון בהכרעתנו, וחלקנו מתלבטים ונעדרים עדיין יכולת לפסוק בדבר הרשימה שידינו תשלשל לקלפי.

נדמה לי שבין אם הכרענו ובין אם לאו, כולנו נושאים בקרבנו קורט של פקפוק בדבר הצורך להכריע בין אלטרנטיבות שלעיתים נדמה שכולן נושאות מאפיינים בלתי מבוטלים של חוסר ראויות.


עבור אותו יצר פקפוק מזדחל ראוי להזכיר את המשל אודות החמור של בורידן. (המשל מיוחס לפילוסוף צרפתי בן המאה ה 14 בשם בורידן, אך למעשה נמצא כבר בכתבי הגות קדומים יותר). על פי המשל, איכר נאלץ לצאת לשבוע ימים מביתו ולהותיר את חמורו באסם לבדו. כאיכר נאמן, הניח בשתי פינות האסם ערימות חציר שוות בגובהן ובאיכותן. כששב לאחר שבוע הופתע למצוא את חמורו מוטל מת בין שתי הערמות שנותרו כשם שהושארו. האיכר הבין שמשום שנדמו בעיניו לשוות, חמורו לא הצליח להכריע לאיזה ערימת חציר לפנות, וכך נותר באמצע האסם להתבוסס ברעבונו .

בהשראת המשל, נכתב שירו המפורסם של רוברט פרוסט (כאן בתירגומה של פרופ' עדנה אולמן מרגלית ז"ל, כפי שפורסם בעיתון הארץ בשנת 2002)


הדרך שלא נבחרה


שתי דרכים נפרדו ביער עבות

לא שתיהן בשבילי; הצרתי על כך

נעצרתי מולן לזמן ממושך

לאורכה של אחת הרחקתי ראות

עד לנקודת פיתולה שבסבך.


לשנייה אז פניתי, כמותה מפתה

ואולי במעט מצודדת יותר

רמוסה קצת פחות, כך לי נדמתה

עשביה שעליה פחות עבותה -

בעצם דמו הן כמעט בלי הכר.


בשתיהן כאחת ריצד שם האור

על מרבד בתולי של עלי השלכת

אז אמרתי, לזו יום אחד עוד אחזור!

אך לא: שכן דרך נמשכת

ידעתי, מכאן לא אשוב עוד ללכת.


ברבות הימים, בשנים הבאות

אאנח בחוזרי לספר איך אי-שם

משתי הדרכים שביער עבות

בחרתי בזו שהלכו בה פחות

ופה הרי כל ההבדל בעולם.


קושי ההכרעה מועצם בשל ההכרח לבחור. ההכרח נובע מתחושת אחריות כבדה שרובצת על כולנו כאזרחים החפצים להשפיע על עיצובה של דמותה של חברתנו, על מתווה עתידנו, על גורל הווייתנו האישית והקיבוצית. כך איננו יכולים להרשות לעצמנו להיוותר באמצע האסם ולהתבוסס בהתלבטותנו.

אז אמנם מהדהדת בקרבנו האמירה לפיה "הכל צפוי", ולעיתים נוח להתבצר בחומות דטרמיניסטיות של 'הכל זה מלמעלה', אך ראוי שגם ביום שלישי הקרוב לא נשכח את חלקו השני של המשפט ונזכור כי בידינו ובאחריותנו "הרשות נתונה".


בחירות פוריות ושבת שלום,

ניר

אגף א לפיתוח פדגוגי

תזכורת אחרונה!! כנס מאחורי הקלעים השקופים של וויקיפדיה – "מפגש בעל ערך"

ביום ראשון, כ"ו בשבט תשע"ה, 15 במרץ 2015, יתקיים הכנס באולם צ'ייס בקריית האוניברסיטה הפתוחה ברעננה בין השעות 15:30– 19:00.

בכנס:

· יוצגו דוגמאות של משתלמים ממגוון תחומי דעת

· יוצגו פרויקטים חינוכיים של וויקיפדיה בארץ ובעולם

· תתקיים הרצאה של ליאור צורף בנושא: חכמת ההמונים

v נותרו מקומות ספורים, להרשמה לחצו כאן

כנס בינלאומי בנושא: "הכוונה עצמית בלמידה, גשר בין המחקר לכיתה"

הכנס יתקיים ב - כ"ה וכ"ז באדר תשע"ה, 16 ו-18 במרץ 2015, באוניברסיטת בר-אילן, בהשתתפות חוקרים מובילים מהארץ ומהעולם ואנשי חינוך.

אנו שותפים ליום השני של הכנס שיתקיים ביום רביעי 18.3.15.

ביום זה נתנסה בסימולציות של שיעורים ביחידה לסימולציה בחינוך, בהשתתפות מפמ"רים ואנשי מחקר וכן ייערך פאנל מפמ"רים שיציגו כיצד הם מקדמים את הנושא בעבודתם.

פיתוח מקצועי לסגל הפדגוגי במזכירות הפדגוגית בירוחם

ביום ה' כ"ח באדר תשע"ה, 19.3.2015, יתקיים יום למידה לסגל הפדגוגי בעיר ירוחם. היום יוקדש ללמידה בעולם מתקדם של טכנולוגיות חינוכיות בחברה צעירה ומתפתחת - Mindcet . ביום זה: נחשף לפעילות החברה ולצורת החשיבה שלה, נחשוב יחד על האתגרים הפדגוגיים הקיימים בעידן של התפתחות טכנולוגית מואצת, ונסייר בירוחם תוך דגש על מערכת החינוך הצומחת שלה.

תכנית לשילוב נושא "העדפת תוצרת כחול לבן" בתחומי הדעת

לקראת יום העצמאות ה-67 למדינת ישראל, תחל השבוע לפעול בבתי הספר היסודיים תכנית בינתחומית להעלאת המודעות להעדפת צריכת מוצרי כחול-לבן.

התכנית מבוססת על שותפות רחבה ומשמעותית של המזכירות הפדגוגית על אגפיה השונים עם אגף א לחינוך יסודי במנהל הפדגוגי ומטה כחול-לבן במשרד הכלכלה.

במסגרת התכנית פותחו שלוש יוזמות חינוכיות:

א. הטמעת יחידות הוראה בשלושה תחומי דעת:

1. מתמטיקה

2. "מולדת חברה ואזרחות"

3. אמנות חזותית

ב. תחרות ארצית של בתי ספר בתחומי האמנויות.
ג. יום שיא ושיעור מקוון בתאריך: ל' בניסן תשע"ה, 19 באפריל 2015.

אודות התכנית ניתן להתעדכן באתר אגף א' לפיתוח פדגוגי.

חינוך גופני

משחקי הגמר הארצי לבתי הספר התיכוניים בקט-רגל

ביום רביעי, כ"ז באדר התשע"ה, 18 במרץ 2015, בהיכל הספורט "מרום נווה", רמת גן, ייערכו משחקי הגמר של אליפות בתי הספר התיכוניים בקט-רגל, הן לתלמידות והן לתלמידים.

משחק הגמר לתלמידות יחל בשעה 10:30 ומשחק הגמר לתלמידים יחל בשעה 14:00.

המשחקים ישודרו בשידור ישיר בטלוויזיה החינוכית בערוץ 1.

מי מהחברים/ות שמעוניין/ת להגיע לאחד מהמשחקים או לשניהם מתבקש/ת לפנות לאברהם זוכמן.

כולם מוזמנים!

אגף מדעים

מהמתחדש במדעי החקלאות:

v השתלמות מנהלי החוות לחינוך חקלאי התקיימה במרכז ההשתלמויות בשלומי- היתה למידה פוריה ,

v הרצאות ההעשרה מקוונות לתלמידים נמשכות - ההרצאה בנושא עקרונות השקיה בטפטוף הועברה ע"י ד"ר שמוליק פרידמן, ביום שלישי י"ט אדר תשע"ה, 10 במרץ 2015 בשעה 11:00. פרטים נוספים באתר המפמ"ר

v 80 שנה לחינוך החקלאי בחוות פתח תקווה - ביום רביעי כ"ז אדר תשע"ה 18 במרץ 2015, לפרטים נוספים לחץ על קישור זה

v השתלמות רכזי חממות לימודיות בבתי"ס אזוריים- תתקיים ביום רביעי כ"ז אדר תשע"ב 18 במרץ 2015, במרכז המחקר נווה יער

v יריד חקר מדעי- יתקיים ביום א', כ"ד אדר תשע"ה, 15 במרץ 2015 בחוות אשדוד פרטים נוספים באתר המפמ"ר.

Big image

אקדמיה ברשת

במסגרת התכנית "אקדמיה ברשת" ובמטרה לקדם את לימודי המדע והטכנולוגיה, ולקראת פורים, התקיימה ביום ראשון, י' באדר תשע"ה, 1 במרץ 2015, הרצאה מקוונת לתלמידים בנושא "ביומימיקרי", חדשנות בהשראת הטבע.

המפגש המקוון התקיים בהנחיית גב' יעל הלפמן, מנכ"ל ארגון הביומימיקרי הישראלי.

במפגש השתתפו כ-88 כיתות ה'-ו' מכל המחוזות.

ביומימיקרי היא דיסציפלינה רב-תחומית המקדמת חיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות וצרכים של האדם בדרכים מקיימות. משמעות המונח ביומימיקרי (Biomimicry: Bio=life; mimesis=imitate) .

במסגרת ההרצאה הובאו דוגמאות רבות לאורגניזמים שנתנו השראה ליצירת פתרונות טכנולוגיים. לדוגמה: האבלון (Abalone). היא רכיכה ימית שצדפתה עשויה מסידן פחמני, חומר זהה לחומר שממנו עשוי גיר רך. למרות רכות חומר היסוד, הצדפה הינה בעלת שריון חזק מאוד בזכות המבנה המתוחכם שמגביר את חוזקה פי 3,000 יחסית למבנים אחרים מחומרים זהים. הצדפה מורכבת משכבות של חומר קשה וחומר רך. סדקים בחומר הקשה נתמכים על ידי החומר הרך. מבנה זה מקנה לצדפה את חוזקה. בהשראת אורגניזמים זה פותחו אפודי מגן לכוחות הביטחון להגנה מפני קליעים.

תודות לשותפנו באגף טכנולוגיות מידע, לרוני דיין וצוותו, ולארגון הביומימיקרי הישראלי.

הכנס השנתי לתקשוב בחינוך EduTech , 2015

הכנס השנתי EduTech 2015 לתקשוב בחינוך בסימן חדשנות בלמידה והוראה, לקידום מערכת החינוך מכיתות גן ועד למוסדות להשכלה הגבוהה בישראל, התקיים ביום חמישי, ז' באדר תשע"ה, 26 בפברואר, 2015 במלון דיויד אינטרקונטיננטל, בתל אביב בהובלת עיתון "אנשים ומחשבים" "וקרן אתנה".

בכנס הושם דגש על חדשנות בלמידה ובהוראה וכלל תצוגה של פתרונות טכנולוגיים לשוק החינוך, שוק ההדרכה בצבא ובמגזר העסקי, עדכונים על תוכנית "מחשב נייד לכל מורה" של קרן אתנה ותוכנית התקשוב הלאומית של משרד החינוך.

בכנס במעמד מנכ"לית משרד החינוך, גב' מיכל כהן, בכירים ממשרד החינוך, בכירים מהאקדמיה ומחברות מובילות בתחום הטכנולוגיה בחינוך, השתתפו כ- 500 מורים, אנשי חינוך מתחום החינוך המתוקשב, וכן מרצה אורח מחו"ל, פרופ' פול רסטה, ראש המרכז לטכנולוגיות בחינוך באוניברסיטת טקסס באוסטין, העוסק במחקר ופיתוח סביבות למידה מתוקשבות, כלים ואסטרטגיות ללמידה שיתופית ופיתוח מקצועי של מורים,

במסגרת פנאל שעסק על בנושא הכתה העתידנית, הציגה, שושי כהן, מפמ"ר מדע וטכנולוגיה מנהלת תחום מדעים את חזונה החינוכי לגבי חדשנות טכנולוגית ותרומתה בתהליכי הוראה למידה והערכה. שושי הציגה את התמורות אשר יתרחשו בכיתה העתידית בעקבות הטמעת הפדגוגיה הדיגיטלית. לדבריה, הכיתה תפרוץ את "קירותיה הפיזיים, הווירטואליים והמבניים". שינויים אלו יעצימו את המורים ואת התלמידים, ויתנו בידיהם כלים נוספים להעשרת תהליך הלמידה – השבחת למידה חוץ כיתתית, קירוב הפריפריה למרכז וצמצום פערים חברתיים, למידה שיתופית ודגש על עבודת צוות. תמורות אלו גם יגרמו לשינוי במקומו ותפקידו של המורה בכיתה. הלמידה תעשה מתוך אחריות אישית ומכוונות עצמית של הלומדים והמורה יסייע לא רק כמומחה תחום תוכן אלא גם כמנחה של תהליכי למידה המתרחשים ביוזמת הלומדים עצמם. הטמעת הפדגוגיה הדיגיטלית תסייע לשינוי בהתנהגות אשר יוביל לשינוי בתפיסות הן אצל המורים והן בקרב התלמידים.

אגף שפות

תחרות עיצוב כרזות בערבית ועולם הערבים והאסלאם

במסגרת הנושא השנתי, הכריז צוות הפיקוח וההדרכה בתחום הדעת ערבית ואסלאם על תחרות עיצוב כרזות/ פוסטר של תלמידים שנושאה "האחר הוא אני" ומטרתה עידוד לימוד השפה הערבית ותרבותה. עיצוב הכרזה הינו חלק מהתהליך החינוכי ששיאו היה בשבוע הסובלנות והעדר הגזענות.

בתחרות לקחו חלק בתי ספר שבהם מתקיימים לימודי השפה הערבית ו/או עולם הערבים והאסלאם.

בבסיס התחרות היו מטרות רבות וביניהן:

  • עידוד ערכי הכבוד ההדדי והסובלנות – בהלימה לנושא השנתי של משרד החינוך: "האחר הוא אני".
  • העלאת המודעות לאחר, לשפתו ולתרבותו.

ועדת התחרות תתכנס בתאריך 10.3.15 לשלב הגמר של התחרות כדי לבחור את הכרזות בשלושת המקומות הראשונים , וכן את הכרזה הנבחרת שתשלח לבתי הספר.

ביקור משלחת מנהלים, מורים ותלמידות מבית ספר NCIC ממחוז ג'יאנגסו שליד שנגחאי.

בתחילת השבוע התארחה בקריית החינוך השש שנתית "ראשונים" ע"ש אילן רמון מקיף יא' בראשון לציון משלחת מנהלים, מורים ותלמידות מבית ספר NCIC ממחוז ג'יאנגסו שליד שנגחאי.

תלמידי המגמה לסינית ברכו את האורחים בסינית, והתלמידות מסין ניגנו על כלי נגינה מסורתיים, רקדו ושרו שירים של מיעוטים שונים בסין ולסיום הפתיעו את המארחים הישראלים ושרו את ההמנון הישראלי בסינית (מצ"ב סרטון ותמונות).

שיא הביקור היה כאשר מנהלת מקיף יא' יפה ליבה ומנהל ביה"ס NCIC מר צ'ן חתמו על אמנת קשרי עבודה.

התלמידות מסין התארחו בבתי התלמידים, למדו להכיר מקרוב את התרבות הישראלית, סיירו ברחבי ראשון לציון ונפגשו עם נציגים מעיריית ראשון לציון. בתחילת שנת הלימודים הבאה יתארחו תלמידי המגמה לסינית מתיכון ראשונים ב- NCIC.

אגף רוח וחברה ואגף אמנויות, הפיקוח על התקשורת והקולנוע

מורים יוצרים קולנוע כדיאלוג רב תרבותי: הקרנת סרטי מורים יוצרים דיאלוג דרך בסינמטק חיפה

פרויקט "קולנוע כדיאלוג" מפגיש בין מורים לתקשורת וקולנוע ערבים ויהודים בכדי ליצור קולנוע תיעודי אתי קצר המבוסס על דיאלוג נרטיבי. הפקת הסרטים נעשית בזוגות דו-לאומיים תוך שותפות מלאה המאפשרת מפגש בין נקודת מבט יהודית ונקודת מבט ערבית המקבלות ביטוי בסרטים. בהשראת הפילוסופיה של עמנואל לוינס והקולנוע של ז'אן רוש ואדגר מורין אנו רואים באתיקה של היחסים האישיים אפשרות לתיקון חברתי ופוליטי ואפשרות לאמפתיה. כמו ב"כרוניקה של קיץ" אנו רואים בשיתוף הנרטיבי כלי מרכזי ליצירת דיאלוג מקרב ומרפא המאפשר קבלה והכלה של האחר. הסרטים המוקרנים בערב זה הם מבחר מתוצרי המחזור הראשון של החממה. הם מעבירים באופן תוכני וסגנוני קולנועי את הרעיון של מפגש יהודי ערבי. המצלמה עוברת מצד לצד כשהקולנוען והמתועד מחליפים מקומות ונוצר מפגש של נקודות מבט מצטלבות. לצד הקו הסגנוני המשותף יש בסרטים עיסוק במגוון רחב של תמות שנעות על הציר בין האישי לפוליטי ומדגישות את האפשרות נקודות למפגש ולשיתוף פעולה לצד נקודות החיכוך וההתנגשות.

מנחי החממה: אוהד אופז, קטף מוראד סלאמה, איתי קן-תור, איבנה רטנר

כולם מורים לתקשורת וקולנוע בטעם הפיקוח על התקשורת והקולנוע

תקצירי הסרטים :

לפגוש את אבא: תיעודי,

אפרודית אספניולי שחאדה וטל פארן

אפרודית וטל, ערביה ויהודי, מנסים לגבש את זהותם באמצעות הכרות שהם עורכים אחד עם אביו של השנייה.

אביו של טל נפטר לא מזמן ואילו אביה של אפרודית נפצע בצעירותו, פציעה המלווה

את אפרודית לאורך כל חייה ובמיוחד עכשיו בדאגה לשלומו.

המפגש מעלה שאלות כואבות לצד הבנה ויצירת הזדהות, וגורם לכל אחד מגיבורי

הסרט להתבונן באופן שונה על שותפו למסע היצירה.

"תשע השנים הראשונות": תיעודי,

חגית פורטל, רנא חדיד

במשך תשע שנים חיפשה רנא אחר הגבר שימלא את חדרי ליבה הנסתרים ביותר.

מהרגע הראשון היא ידעה כי מרואן יכול להיות הגבר הזה, אבל הוא הציב עוד ועוד מחסומים וקשיים לאורך הדרך. רנא לא התייאשה, ולא התפשרה.

סיפור האהבה הזה, מסופר מנקודת מבטה של חגית, שעדיין מחפשת את החצי השני שימלא את חייה.

האם האהבה היא אונברסלית? האם למרות המרחק המנטלי, התרבותי והנסיבתי, רנא וחגית, יכולות להתחבר ולהבין זו את זו?

"בעקבותי": תיעודי ניסיוני,

גרשון ברקוביץ' ועטר קרן

"מסע רגלי מחוף קיבוץ ילדותי לחוף הכפר הערבי השכן בניסיון להחיות את זיכרונות ילדותי, זיכרונות שספק שרדו ספק התגלו רק לאחרונה. באמצעות המפגש עם אנשי הכפר אני מנסה לתעד את אותם זיכרונות. "

"לך תרצף את הים", "روح بلط البحر": תיעודי,

נדין אבו ריא ויונתן בירן

על פיסת אדמה חמוצה מרוב דם חיים יחד, אפרים הכהניסט ואוסמה הפלסטיני.

הסרט מנסה לתעד ולהפגיש בין הקטבים בחברה הישראלית, בין יהודים לערבים.

האם אפשר להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי? האם אפשר לרצף את הים?

מנחי החממה: אוהד אופז, קטף מוראד סלאמה, איתי קן-תור, איבנה רטנר

כולם מורים לתקשורת וקולנוע בטעם הפיקוח על התקשורת והקולנוע
Big image

אגף חברה ורוח

"האחר הוא אני"- שעור סינכרוני למורי מדעי החברה לקראת יום המאבק הבינלאומי בגזענות

ביום א' כ"ד באדר תשע"ה, 21 במרץ 2015, יתקיים מפגש סינכרוני למורי מדעי החברה במסגרת יום המאבק הבינלאומי בגזענות. השיעור הינו חלק מהפעילויות המתקיימות למורי מדעי החברה במסגרת תכנית " האחר הוא אני". השיעור יתקיים בין השעות 20:00 - 21:30 . במסגרת המפגש יוצגו לראשונה מערכי שעור שפותחו בסוציולוגיה בשיתוף עם האגודה לזכויות האזרח.

אגף אמנויות

פתיחת השתלמות בנושא למידה מבוססת פרויקטים

מורי התאטרון משתלמים בהשתלמות המשלבת מפגשים סינכרוניים, א- סינכרוניים ומפגשי פנים מול פנים.

בנושא- למידה מבוססת פרויקטים (PBL – Project Based Learning) שהחלה ביום חמישי י"ד באדר תשע"ה, 5 במרץ 2015. Pbl למידה התנסותית המשלבת עשייה יצירתית ולמידה מתוך העשייה. בתהליך הלמידה במסגרת ההשתלמות, יתנסו הלומדים ביצירת תוצר ע"פ מאפייני המודל.

הפיקוח על הוראת התיאטרון בחר ב-PBL כתפיסה פדגוגית שתהווה את הבסיס להנחיית והערכת בחינות הבגרות בהפקה. ההשתלמות תהווה בסיס לדרך ההוראה והערכה, תחייב בדרך ההיבחנות (הגשת ספרי הפקה במבנה אחיד) ותקדיש תשומת לב לתפקידי ההפקה השונים והתפתחותם בהתאם למודל ה- PBL. החל משנת הלימודים תשע"ז בחינת הבגרות בהפקה תחייב במהלך מובנה ומחייב על פי שיטה.

מיזם "צו 8 חינוכי" במקצועות המחול

בשבועיים החולפים לקח צוות הפיקוח על החינוך למחול חלק במיזם "צו 8 חינוכי", תרגיל ללמידה בשעת חירום, במסגרתו הועברו שיעורים סינכרוניים במקצועות המחול השונים לגילאי חט"ב (באמצעות אלנט) והחט"ע (באמצעות מט"ח).

מאות תלמידים מכל רחבי הארץ השתתפו בשיעורים ואפילו סנוניות מרחבי העולם.

ששה שיעורים הועברו בנושאים:

תולדות המחול – "מהו מחול".

אנטומיה יישומית למחול.

תולדות המחול - אגם הברבורים/השוואה בין שתי גרסאות של היצירה.

מוסיקה למחול - מאופרה למחזמר.

ההתנסות הייתה מאתגרת ומעניינת לכל הצדדים.

Big image
Big image