דוד בן גוריון

מאת דניאל אולשנצקי ומור בן צבי

מדוע בחרנו לחקור על דמות זו?

בחרנו לחקור על דמות זו מפני שאנו התעניינו בחיים של פעם. אנו רצינו לדעת מה קרה בחייו של בן גוריון. סקרן אותנו מה קרה בימי קום המדינה. עניין אותנו לחקור זאת משום שבן גוריון היה ראש הממשלה הראשון ורצינו לחקור על פועלו.

קורות חייו

הוא היה איש העלייה השנייה, ראש ההנהגה של "המדינה שבדרך", המוביל והדוחף להקמת מדינת ישראל, הכריז על הקמתה, ולאחר שקמה הנהיגהּ עשור ומחצה עד1963. היה ראש הממשלה וכשר בטחון הראשון של מדינת ישראל והיה ממנהיגי תנועת עבודה.

השכלה

בשנת 1900, חרף גילו הצעיר, בעידודו של אביו, הקים יחד עם חבריו, את אגודת "עזרא", שהכשירה את חבריה לקראת עליה לארץ ישראל ושמה לעצמה מטרה להחיות את השפה העברית. ב-1904 עבר לוורשה, ובה התפרנס מהוראה והצטרף לחוגים ציוניים. ב-1906, בעודו בן 20, עלה לארץ ישראל כחלק מגל העלייה השנייה.

משפחתו

בשנת 1917, במהלך שהותו בניו יורק, נישא בן-גוריון לפולה מונבז. פולה, אחות במקצועה ופעילה במפלגה הציונית פועלי ציון, לקחה חלק פעיל בפעילותו הציבורית של בן-גוריון והתלוותה אליו בסיורים ובשליחויות.

לזוג בן-גוריון נולדו שלושה ילדים: גאולה (בן אליעזר, לאחר נישואיה), עמוס, שהיה ניצב במשטרת ישראל, ורננה (לשם, לאחר נישואיה), פרופסור למיקרוביולוגיה.

אחד מנכדיו הוא חוקר התקשורת יריב בן אליעזר. שמו הפרטי שימש את בן גוריון כאשר זה פרסם בעיתון דבר מספר טורי דעה בשם העט "ס. ש. יריב" ("סבא של יריב").

מה היה חזונו?

בן גוריון קרא להפרחת השממה בנגב ושימש דוגמא אישית כשהתפטר מהממשלה
ועבר לגור כ-14 חודשים בשדה בוקר.
במסגרת פועלו להפרחת השממה, בן גוריון קרא לקליטת עלייה ולהתיישבות בנגב.
הוא יצא לכנסי נוער ברחבי הארץ שבהם קרא לנוער להתיישב בנגב.
הנוער ומרבית העם הגיב באדישות לקריאתו של בן גוריון לבוא ליישב את הנגב.

תפקידיו

תפקידיו של דוד בן גוריון הם: הוא היה מראשוני תנועת "חובבי ציון", עלה לארץ בגיל 20, עסק בחקלאות, הצטרף ל- "פועלי ציון", היה ממקימי ארגון השומר ותנועת החלוץ, מראשוני המתנדבים לגדודים העבריים, ממקימי אחדות העבודה, מנהיג מפא"י, היו"ר הראשון של הסוכנות היהודית, עודד התגייסות יהודית לצבא הבריטי, עמד נגד הספר הלבן, הכריז על הקמת המדינה, חתם על פקודת הקמת צה"ל, כיהן כראש ממשלה פעמיים, הקים עלייה חופשית, עודד התיישבות בנגב, התגורר בצריף בקיבוץ שדה בוקר שבנגב, כיהן כשר הביטחון.

מדוע דוד בן גוריון הטביע את חותמו?

דוד בן גוריון הטביע את חותמו מפני שהוא עזר להרבה אנשים בארץ לקבל חיים טובים יותר, כגון: תפקידיו הרבים מראים על רצינות אמיתית שהייתה לו בהתיחסות לארץ ולהתיישבות בה.