סיפורה של מושבה עבר והווה-ראש פינה

אלעזר רוקח- יוזם ההתיישבות בראש פינה

מגיא אוני- לראש פינה

תחילת ההתיישבות בראש פינה לא זכתה להצלחה בראשית דרכה, תחילה, בשנת 1878 ביוזמתו של אלעזר רוקח, רכשו כמה משפחות יהודיות מצפת את שטחי האדמה מן הכפר גַ'עוּנַה והקימו את המושבה גיא-אוני. ההתייבשות החלוצית בגיא-אוני חלה אך ורק שנתיים משום שרעב, בצורת וקשיים רבים שבניהם המלריה שפגעה בחלקם "תקפו" אותם והכריעו אותם לעזוב את ההתיישבות בגיא-אוני.

חידוש ההתיישבות- אלעזר רוקח אינו מוותר

גם לאחר שהמתיישבים נטשו את גיא-אוני, הרעיון להקים מושבה חקלאית עדיין קיים. אלעזר רוקח אשר יזם את הקמת גיא-אוני, המשיך לנסות ולשכנע יהודים לעלות לארץ ולהקים יישובים חקלאיים וכן עבודתו השתלמה, אלעזר רוקח ראה כי יש הצלחה בקרב יהודי גרמניה וכי כמה עשרות משפחות דתיות של חסידים מן העיר מוֹיְנֶשְׁטְי החליטו לעלות לארץ ולהתיישב בה. לשם כך שלחו שני נציגים את דוד שוב ודוד בוקשטטר כדי שיאתרו מקום מתאים להתיישבות. המקום שנבחר היה שטחי גיא-אוני בזכות המשאבים שנמצאים בה, המעיין שבמקום, הנוף שמגיע עד החרמון וכן מזג האוויר הקריר גם בקיץ. יתרון נוסף היה במושבה זו שהשכנים מן הכפר הערבי גַ'עוּנַה היו עובדי אדמה ויכלו לסייע לעולים החלוצים גם בעבודות אדמה וגם בהתגוננות משותפת מפני התקפות שודדים שפעלו באזור.

ראש פינה- ההצלחה בהתיישבות

ההתיישבות במושבה ראש פינה עד היום גרמה לה להמשיך ולהתפתח. כיום לא כמו בעברה של המושבה שהייתה מושבה חקלאית המושבה התפתחה למעצמת צימרים ידועה בארץ וכיום ראש פינה היא מוקד תיירותי נרחב והיא אחת המושבות הוותיקות והיפות בישראל, ניתן לטייל במקומותיה היפים ולראות את הנוף הנרחב וכן גם ללכת למקומות הסטוריים שליוו אותה במשך כל השנים מאז הקמתה בשנת 1878.