שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - כסלו, דצמבר 2017 (68) משרד החינוך

"לזכרו המבורך של דני בן חורין"


"מלכה, ישבה יום יום בשקט בכיתה, מציירת במחברתה בדממה. יחד עמה השתרך שובל ארוך של חייה- אחיה העיוור, אמה העובדת במשמרת יום ושוטפת בלילה עורכי דין, וסבתה שגרה עמם ועם חמשת אחיה בדירת שלושה חדרים בשיכון. מלכה דממה בכיתה, ישבה בשקט, מעולם לא דיברה, עיניה השחורות הביטו בי, המורה, נוצצות, ולרוב חולמות.

בהפסקות נהגה לשבת בצד- לקרוא ולצייר במחברתה. "טיפשה", "מטומטמת"

קראו לה הילדות בהפסקות ובדרכה הביתה, ומלכה- הסבה את מבטה.

מה גדולה הייתה הפתעתי, כאשר בכל מבחן או מפגש עמה- ידעה והבינה היטב את החומר הנלמד. בשיחה עמה למדתי שאת שיעורי הבית עשתה, כשהיא מאכילה את אחיה התינוק על ידה האחת ובידה השנייה ספר הלימוד. השקט שלה הטעה את כולנו. היא ידעה הכול, האזינה היטב ולמדה טוב מכולם" (מחשבותיה של מורה צעירה, י גפן).

"אנשי הגשם מתכווצים במעיליהם" כתבה רחל שפירא

"הם כבר למדו איך להצניע את עצמם...

טיפות גדולות זולגות על עלבונם"

https://www.youtube.com/watch?v=HeJ1KiXPsIo

ילדי הגשם, הם ילדי השקט, ילדים מופנמים ושקטים. פעמים רבות איננו שמים לב אליהם, או שאיננו קולטים אותם משום שהם לבד בהפסקה, הם יושבים בכיתה בשקט, והמורה בטוחה שהם חולמים. למרות שהתרבות הסובבת אותנו כיום מעריכה מאד ודורשת מוחצנות ושיווק בלתי פוסק, עולמם הפנימי של ילדי הגשם השקטים, עשיר ומלא, וטוב להם בכך.

פעמים רבות, בית הספר, כמו החברה שבה אנו חיים, אינו יודע להעריך את השקטים והמופנמים. גם בבית הספר, כמו בחברה, מולכים המוחצנות וצורת הביטוי, מושלים בו אלו שיודעים לשווק את עצמם ואת מרכולתם. בחברות מסוימות, השתיקה היא סימן של כוח (החברה האינדיאנית למשל). לפני שנים לא רבות, גם הביישנות הייתה נחשבת לתכונה ראויה וברוכת עדינות וטוב. היום הזמנים השתנו, אך עלינו לשים לב לכך.

סוזן קייט בספרה "שקט- כוחם של המופנמים בעולם שלא מפסיק לדבר" מדברת על הילדים הללו, שפעמים רבות מתגלים כאנשים מוכשרים מאד. הם עושים דברים משמעותיים בעולם, אבל סופגים קשיים ועלבונות רבים בדרך משום שהם לא יודעים כיצד להחצין את מחשבותיהם ומעשיהם, הם חסרים את ההופעה, את ה Show. בספרה קייט מחלקת בין אנשים מוחצנים לאנשים מופנמים. "חלוקה קצת דיכוטומית, אבל חלוקה שיש בה אמת" סח לי לפני כשבועיים חבר, שפרש מהשב"כ בדרגה בכירה. "כל חיי שאלתי את עצמי- מה הבעיה שלי? למה אני לא סחבק כמו כולם? למה אני לא משווק את עצמי? חשבתי שיש לי בעיה, עד שקראתי את הספר הזה". חבר אחר שהוא ראש צוות בכיר בחברת הייטק מובילה בעולם טען שהספר משקף את תחושתו האישית, כמו גם תחושות של אנשים רבים בסביבתו.

חלק מן ההוראה והלמידה הוא הכבוד לעולם הפנימי, לתת לילדים את המקום שלהם, לעיבוד הדברים בדרך שלהם. אנחנו מעודדים, שואלים, בוחנים- אבל את התהליכים הפנימיים, הילד והילדה עושים לבדם ובתוכם- ועלינו להכיר ולכבד את העובדה שיש אנשים שעושים זאת באופן שונה. לא להכנע למוסכמה שמי שמשתתף בשיעור או מציג היטב את הדברים הוא בהכרח התלמיד הטוב ביותר. עלינו לתת מקום בכיתה ובתוכנו פנימה גם לעולמם של הילדים המופנמים והשקטים.

השבוע הייתה אזכרה לרחל מתוקי במלאת שנה למותה. רחל הייתה אישה יקרה, מנהלת מעולה, שידעה לתת מקום לכל אדם באשר הוא. אני חב לה תודה גדולה על שחנכה אותי במשך כל שבוע בתחילת עבודתי במזכירות והראתה לי איך עלי לגדול בדרכי. השבוע גם הלך מעמנו דני בן חורין. דני היה מאנשי הגשם המצטנעים במעיליהם- איש ישר וטוב, שקט ומופנם. נוכחותו במזכירות הפדגוגית תמיד הייתה שקטה ראויה ותורמת. הוא היה מאותם אנשי הגשם שחש בכל מי שהרגיש בודד או מדוכדך ונחלץ לומר לו מילה, להכין לו קפה- על הדרך. על אנשים כמוהו כתבה רחל שפירא:

"אם אהובייך יפקירוך,

אם תחניק אותך בגידה,

אם לשלום כבר איש אותך לא יברך

אנשי הגשם יכתירוך למלכתם היחידה

ויחלקו איתך את לחם צערך"

יהי זכרו ברוך.

שבת שלום,

שבת מנוחה

שלכם

מוישי

החממה הפדגוגית

מאמרי המזכירות הפדגוגית על התאמת שאלות הבגרות והמיצ"ב למטרות הלמידה עלו לאתר החממה הפדגוגית.

מוזמנים להכנס וללמוד על העקרונות עליהם ביססנו את שאלות העמ"ר בלמידה ובהבחנות בבתי הספר העל יסודיים ואת שאלות המיצ"ב ביסודי.

ראו כאן

אגף א מדעים

מדע וטכנולוגיה לכל

סיורים בתעשייה

ביקור בישקר של מדריכים ומורים נבחרים, 21.11.2017

ביקור באולמות תצוגה, יצור ומשלוח, ארוחת צהרים ודיונים קבוצתיים להתוויית הדרך.

Big image

ביולוגיה

האולימפיאדה לביולוגיה – שלב שני

בשלב ראשון של האולימפיאדה השתתפו כמעט 3000 תלמידים. 110 מהם עברו לשלב השני שכלל התמודדות עם ניתוח קטע ממחקר שעסק בטיפול במחלת השפעת. ביום שלישי 28.11.17 התכנסו מנחי הביולוגיה לבדוק את המבחנים. בסיום הבדיקה 21 התלמידים שצברו את הציונים הגבוהים ביותר עלו לשלב הבא, בו יציגו את ממצאי החקר שלהם בכרזה ויענו על שאלות של צוות שופטים. שבעה מהם יעלו לשלב הגמר שיערך באוניברסיטת בר אילן ב 20.2.17 ה' אדר תשע"ח.


בתמונה – המנחות והמנחים בפעולה, מרוכזים בבדיקת המבחנים

Big image

אוריינות מדעית ופיזה

במסגרת קידום ההוראה המתוקשבת ושילוב משימות אוריינות מתוקשבות, הצטרפה ביום שלישי 28.11.17 למפגש מנחים לביולוגיה, שפרה סטרוסקי, לשוחח על תהליך הטמעת המשימות המתוקשבות בשכבה י'. מהדיון על שהמורים מנסים לשלב את המשימות בהוראה השוטפת אך בשל קשיים טכניים ובעיות עם הסיסמאות בכניסה של התלמידים למערכת, לא תמיד מצליחים להגיע אל המשימות.

Big image

הביולוגים מצטרפים לקהילות

נושא קהילות המורים חדש בביולוגיה. בשבוע שעבר נפתחו שלוש קהילות מורים בביולוגיה, בהרצליה, תל-אביב ורחובות. בכל קהילה משתתפים כעשרים מורים, שהצהירו על כך שבאו לשתף, לתת ולקבל. בתמונות המורים בפעולה. את הקהילות מובילים מורים לביולוגיה מקורס מורים מובילים, בניצוחה של ד"ר ציפי הופמן ובליווי מקצועי ומסור של צוות המחלקה להוראת המדעים במכון וייצמן.

Big image

אגף א' מורשת

כנס בתי ספר משלבים בנושא 'התלמיד המסורתי'

ביום שני האחרון, 20 לנובמבר, התקיים כנס שנתי של בתי הספר המשלבים בין דתיים לחילוניים. הזרם המשלב הוקם בהחלטת ממשלה לפני עשר שנים כזרם נפרד מהמגזר הממלכתי והמגזר הממלכתי דתי. כיום ישנם 33 בתי ספר מוכרים כאלו בארץ. את בתי הספר המשלבים מרכזים המנהל הפדגוגי ואגף מורשת במזכירות הפדגוגית.

הכנס עסק בנושא 'התלמיד המסורתי', כמי שיש לו זהות גמישה, שאינה נכנעת לדיכוטומיה הדתית/חילונית. הדוברות והדוברים הפנו את תשומת הלב לחשיבותם של התלמידים המסורתיים, ל'מתנות' שהם מביאים איתם, ולרלוונטיות העמוקה שעשויה להיות לחינוך המשלב עבור תלמידים אלה.

את הכנס כיבדו בנוכחותם הגב' מירי נבון (מ"מ ראש המנהל הפדגוגי), מר יובל אוליבסטון (מנהל אגף מורשת, מזה"פ) וכמובן מובילי ומארגני הכנס: הצוות הפדגוגי החדש האחראי על המשלבים - ד"ר אילון שמיר וד"ר שלומית קנדי הראל.

מהתגובות של מורים לכנס: 'כנס מעולה'; 'עדיין מלווים אותי רשמיו ואוירתו המיוחדת של הכנס'.

Big image

מחשבת ישראל

מרכז למידה בנתיבות

אולפנת דרכא נתיבות בדרום הכינו מרכז למידה גדול ומשמעותי לכל בנות האולפנא במסגרת חלופות הערכה במחשבת ישראל ממ"ד. המרכז עסק בהיבטים שונים של הפרק "גאולה וימות המשיח" שנבחר לשמש כחלופת הערכה. במסגרת הפעילות הדריכו בנות שכבת י"ב את בנות הכיתות האחרות בנושא המדובר והשתמשו במספר אמצעים שכללו: מצגות, דיוני דילמה, הפעלות ומשחקים. כל הציוד-העיוני והדידקטי – בוצע ע"י התלמידות.

בין הנושאים בתערוכה ובמרכז הלמידה היתה ההצבעה באומות המאוחדות, תערוכה אינטראקטיבית על משמעות הגלות והגאולה ועוד.בנות רבות הביעו את התרגשותן וחלקן ציינו בהתרגשות רבה: "עכשיו אנחנו מבינות ומפנימות את ערכה של הארץ הזו."

Big image

תרבות יהודית-ישראלית

להיות עם. חופשי. בארצנו. - הכנס הארצי השנתי למורי תרבות יהודית-ישראלית

מה אנחנו יודעים על ההמנון הלאומי שלנו, מהו הקשר בין "התקווה" הישראלית ובין הסיפור היהודי בן "שנות אלפיים", ומה הרלבנטיות של תרבות יהודית לתלמידי מערכת החינוך הממלכתית בשנת 2017?

בערב כ"ט בנובמבר, 28/11/17, נאספו אל מרכז הכנסים וואהל באוניברסיטת בר-אילן כ-750 איש, מורות ומורים, מדריכים ואנשי גופים להתחדשות יהודית הפועלים במערכת החינוך, לכנס הארצי השני למורי תרבות יהודית ישראלית. הכנס שהתקיים במועד הסמלי והחגיגי שבו הכיר העולם בזכותו של העם היהודי למדינה בארץ ישראל, עמד כולו בסימן שבעים שנה למדינת ישראלית.

הכנס העלה את השאלות שלעיל דרך מגוון מתודות חווייתיות ויצירתיות, שיאפשרו גם למורים להעלות סוגיות אלו בכיתותיהם בדרכים מעניינות. הכנס נפתח בשיח ושיג (דיבייט) תלמידים בשאלת הרלוונטיות של היצירה היהודית שבין "התנ"ך לפלמ"ח" להשכלתו ולזהותו של התלמיד בחינוך הממלכתי.

את הכנס ליוו סרטונים שבהם השתקפה העשייה הרבה בשטח, וכן הוצגו ספרי הלימוד החדשים בתחום החל משנה"ל תשע"ח. חומרי הלימוד השונים שניתנו לבאי הכנס וכן חומרים מצולמים מתוכו מועלים באתר התחום המשותף עם יב"צ וסנונית: tarbuty

Big image

אגף א שפות

אנגלית

מפגשים של מורים לאנגלית עם המפמ"רית וצוות מדריכים ומרצים

החודש הסתיימה סדרת מפגשים של מורים לאנגלית עם המפמ"רית וצוות מדריכים ומרצים בשלושה נושאים עיקריים:

עידכונים הקשורים להוראה בחטיבה העליונה ובבחינות הבגרות באנגלית בתחום הערכה לשם למידה והוראת הספרות לבגרות.

התוכנית "בואו נדבר" לעידוד ופיתוח מיומנויות שיח באנגלית בכיתה ז'

התוכנית "סולמות" לעידוד תלמידים לקראת בגרות להיבחנות ברמה גבוהה יותר.

במפגשים, שהתקיימו בכל רחבי הארץ, השתתפו כ-2,400 מורים אשר התעדכנו בתוכניות החדשות, השתתפו בסדנאות למידה, קיבלו חומרי הוראה מעודכנים וחלקו רעיונות וחוויות מעבודתם.

מורים לאנגלית- קריאה להצטרף לקהילת למידה דיספלינארית

השבוע פתחנו את השנה השנייה של קהילות המורים באנגלית בכינוס מובילי הקהילות במכון מופת בהשתתפות ד"ר מירי גוטליב, ד״ר טלי שפירא ומרכז סימולציית הלב של אוניברסיטת בר אילן אשר הציגו סרטן עם לשימוש מובילי הקהילות לניתוח סיטואציות בתחום הוראת השפה הדבורה. המגמה השנה היא לפתוח 60 קהילות מורים. לשם כך יצא קול קורא למורים:

הקהילות הן קבוצות של מורים שחולקים עניין בתחום הידע ונמצאים באינטראקציה עם אחד עם השני, במטרה לחשוב ביחד, לדבר לתרגל ולחקור את תהליך ההוראה והלמידה של השפה האנגלית תוך הצבת יעדים משותפים. בכל קהילה ישנם 15- 20 משתתפים ומנוהלת על ידי מורה מנחה. מסגרת הלמידה וההתפתחות המקצועית הדיספלינארית באנגלית של קהילת המורים באנגלית צפויה לסייע בתחומים רבים כגון: בניית תוכניות הוראה מותאמות, למידה מתוך צפיית עמיתים, ביקור במרכזי סימולציה במכללת אונו ובאוניברסיטת בר-אילן וניתוח מקרים (case studies) הרלוונטיים להקשר הבית- ספרי והכיתתי של כל מורה משתתפת.

קהילות הלמידה באנגלית מעוגנות בשתי הנחות עיקריות. הראשונה - הידע המקצועי נמצא בחוויות היום-יומיות של המורים ולכן ניתן להבינו בצורה הטובה ביותר באמצעות רפלקציה ביקורתית משותפת עם אלה החולקים את אותה חוויה לימודית. השנייה - מעורבות פעילה של מורים בקהילות למידה מקצועיות תרחיב את הידע המקצועי שלהם והכישורים הפדגוגיים, וכפועל יוצא מכך תשפר את הלמידה של התלמידים.

בקהילות האנגלית, הדגש הוא על למידת תוכן של הוראת השפה הדבורה במטרה להעלות את רמת הידע והמיומנויות של המורים בתחום זה. בשנה האחרונה קמו קהילות דיסציפלינריות אזוריות בכל רחבי הארץ, המאגדות מורים מבתי ספר שונים. אני מזמינה את המורים לאנגלית מבית ספרך להצטרף לקהילת הלמידה הייעודית במקום קרוב לאיזור מגוריהם.

Big image

אגף א לפיתוח פדגוגי

ימי חשיפה למורים משתלמי מיקרו קרדיטציה

ימי חשיפה מקוונים התקיימו השבוע למאות המורים החלוצים שנרשמו לקורסי המיקרו קרדיטציה בתחומי הדעת: אנגלית, מתמטיקה, שפה עברית ומדעים, בהם שמעו לראשונה על המודל החדשני מיקרו קרדיטציה. זהו ערוץ למידה מקוון מותאם אישית למורה, הניתן במנות קטנות של 10 שעות ומתמקד בכשירויות הוראה. לקבלת קרדיט על המורה ללמוד את הכשירות, לתכנן פעילות לתלמידים בכיתה, ליישמה ולתעדה ולהגיש תוצר המוערך על ידי עמיתי הקבוצה. היחידות מונגשות למורים בסביבת למידה מקוונת על פלטפורמה של אדקס.

Big image

"כפטריות אחר הגשם" - קורסים מקוונים שנפתחו לאחרונה

השבוע נפתחו הקורסים במסלולים הבאים:

- "איחוד מול ייחוד" בתחומי הדעת הבאים: למידה בדרך החקר, במחשבת ישראל ממ"ד ובמוסיקה לעל יסודי.

- בגרויות מתוקשבות: בביולוגיה למתקדמים ובעברית לערבים - 2 קבוצות .

- במסלול PBL למידה מבוססת פרויקטים: במוסיקה לעל יסודי.

- בדיבור בפני קהל: בערבית, שפה וספרות למגזר הדרוזי והצר'קסי

- השתלמות דיסצפלינארית: בעברית למגזר הערבי ליסודי

בנוסף, השבוע יפתחו 9 קורסים במיקרו קרדיטציה. 4 באנגלית, 2 במתמטיקה ו-3 בשפה עברית.

תמונת הרקע

"מילים" - קרטין וולץ-שטיין

אמנית דיגיטלית שלוקחת תמונות ישנות ומעבדת אותן מחדש בפוטושופ


"words" - Catrin Welz-Stein

Digital painter

http://catrinwelzstein.blogspot.co.il/

http://artforyourwallpaper.blogspot.co.il/2013/03/digital-art-catrin-welz-stein.html