סיפורו המופלא של השוקולד...

ניסוי השוקולד

"תשעה מתוך כל עשרה אנשים אוהבים שוקולד. העשירי תמיד משקר." ~ ג'ון ק. טוליוס

יש רגעים בחיים שהזמן עוצר מלכת, הגוף מתמלא אדרנלין וכל החושים עובדים יחד להפיק את המקסימום מאותו רגע - אנשים רבים טוענים שזה בדיוק מה שמתרחש בשנייה שבה קוביית שוקולד איכותית וטעימה נוגעת בלשונם. לטעמנו, שוקולד טוב הוא אכן תענוג צרוף וחגיגה לחך!

אז מהו אותו שוקולד מופלא? השוקולד, בצורתו הסופית, הוא תערובת קולואידית של כמה מרכיבים שונים שלכל אחד מהם תפקיד שונה וחשוב ביצירתו. גורמים רבים משפיעים על איכותו, טעמו, מרקמו וצבעו, והם בתורם מושפעים מאוד מהאופי הכימי ומהתכונות הפיסיקליות של המרכיבים השונים. אז מהם הגורמים שעלינו לקחת בחשבון אם אנחנו רוצים להכין את השוקולד המושלם?

על ניסוי השוקולד....

שנים רבות הוא נחשב למאכל רע, לחטא איום לכל עושי הדיאטה, למשמין, לגורם לפצעונים על הפנים ומה לא. השם הרע דבק בשוקולד עד כדי כך, שכל ביס ממנו מעורר אצל חלק מאיתנו (עושי הדיאטה או שומרי המשקל) רגשי אשמה וחרטה. הסיבה לסיווג שוקולד כרע הייתה התייחסות רק לחלק ממנו: לערך הקלורי הגבוה שלו ולתכולת השומן הגבוהה. לכן, במסגרת שיעורי כימיה בנושא זה רצינו לשנות זאת בעזרת סוג הממתיק אשר משפיע רבות על הערך הקלורי של השוקולד , וכמו כן גם על טעם השוקולד אשר אותו בדקנו בניסוי שערכנו.

שאלת החקר: כיצד משפיע סוג הממתיק על טעם השוקולד?

משתנה בלתי תלוי: סוג הממתיק.

משתנה תלוי:טעם השוקולד.

תכנון הניסוי: ביצענו שלוש מערכות-

מערכת ראשונה לצורך השוואה (בקרה) בה סוג הממתיק היה אבקת סוכר לבן.

מערכת שנייה בה סוג הממתיק הוא סוכרזית.

מערכת שלישית ואחרונה בה סוג הממתיק הוא אבקת סוכר חום.

*בכל מערכת אין שינוי במצרכים מלבד סוג הממתיק.

השערה :כל ממתיק ישפיע על טעם השוקולד במידה שונה מכיוון שלכל סוג ממתיק יש את הטעם והתכונות המייחדות אותו, ולכן תהיה השפעה שונה על כל מערכת.

כלים וחומרים (לכל מערכת) : אבקת קקאו (6 כפות), מרגרינה (125 גרם), אבקת חלב (6 כפות), קורט מלח, תבנית קטנה, פלטת חימום וסוג הממתיק המייחד כל מערכת- מערכת ראשונה: 125 גרם אבקת סוכר לבן.

מערכת שנייה : 3 טבליות של סוכרזית.

מערכת שלישית : 125 גרם אבקת סוכר חום.

מהלך הניסוי: בכל מערכת ביצענו את השלבים הנ"ל:

התכנו את המרגרינה ושפכנו אותה על החומרים המוצקים (קקאו, אבקת חלב, קמצוץ מלח וסוג הממתיק המשתנה בכל מערכת ) . לאחר מכן מערבבים את התערובת שהתקבלה ,יוצקים לתוך התבנית ומעבירים לקירור עד להתמצקות השוקולד ולטעימתו.

תוצאות הניסוי...

לאחר הקירור, קיבלנו שלושה שוקולדים שונים בצבע, בטעם, במרקם ובערך הקלורי של כל אחד מהם.

במערכת הראשונה, השוקולד שהתקבל היה מאוד דומה לשוקולד הנמכר בחנויות מבחינת צבע, טעם ומרקם.

לעומת זאת, במערכת השנייה השוקולד שהתקבל היה מאוד קשה, צבעו היה מאוד כהה והטעם היה מאוד מריר מלווה בטעם לוואי.

במערכת השלישית, השוקולד שהתקבל היה די בהיר יחסית לכל המערכות האחרות , המרקם שלו היה טוב והטעם היה ייחודי , יוצא מן הכלל!

תוצאות הניסוי

מסקנות והמלצות לעתיד...

בעקבות התוצאות שהתקבלו איששנו את השערתנו , כי לכל סוג ממתיק ישנה השפעה שונה על טעם השוקולד ,לדוגמא לסוכרזית יש טעם לוואי שאכן הורגש בטעם השוקולד.

למרות שהסוכרזית, שהיא בעלת אחוז אנרגיה מזערי טעמה היה מר ומלווה בטעם לוואי , כך שלמרות שרמת הסוכר ירדה משמעותית השוקולד הרגיל והמוכר , טעמו של השוקולד אינו היה טעים בכלל , אך, אבקת הסוכר החום, שבה כמות האנרגיה קטנה בהפרש של כ30 קלוריות ,לעומת אבקת סוכר הלבן, תרמה רבות לשוקולד שנוצר שטעמו היה ייחודי , טעם שאינו מוכר אך נהדר!

המלצה: עדיף להכין שוקולד מאבקת סוכר חום אשר משפיע לטובה על טעמו של השוקולד ועל הערך הקלורי , אך כמובן לא להגזים ולאכול במינון. לפי הערכת דיאטנים וחוקרים מומלץ לאכול שתי קוביות שוקולד ביום במסגרת תזונה מאוזנת ומגוונת המכילה קלוריות בהתאם לצרכי הגוף, ובנוסף זה יתרום לבריאותנו בכך שיפחית את הסיכון למחלות לב ושבץ מוחי.