Żyć w zgodzie ze sobą i z innymi
Cykl spotkań inspirowanych metodą Nonviolent Communication
- Aby lepiej radzić sobie z własnymi emocjami i emocjami innych.
- Aby tworzyć harmonijne relacje, umieć radzić sobie z nieporozumieniami i konfliktami.
- Aby podejmować decyzje uwzględniające perspektywę zaangażowanych stron.
- Aby umieć prowadzić trudne rozmowy.
- Aby stawiać granice w dbałości o siebie i swoje interesy.
- Aby ułatwić pokojowe dogadywanie się z dziećmi.
- Aby wzmacniać poczucie wpływu.
Podczas spotkań doświadczymy siły empatii oraz skupimy się na bardzo konkretnych działaniach, które przyczynią się do wprowadzenia potrzebnych nam zmian oraz dostarczą umiejętności i narzędzi, które przydadzą się w codziennym życiu.
Tematy spotkań:
Nonviolent Communication – żyrafa i szakal w nas i w innych To spotkanie na którym poznamy główne założenia Porozumienia bez Przemocy. Będziemy też doświadczać różnych sposobów komunikacji, po to, by zobaczyć jaki rodzaj komunikacji sprzyja budowaniu porozumienia, a jaki nas od niego oddala, czy to w stosunku do siebie, czy innych. Poznamy też, czym jest empatyczny kontakt i co jest w nim takiego niezwykłego, że wnosi spokój, uszczęśliwia i daje siłę do działania. | Fakty czy interpretacje – na czym opieramy swoje „akcje i reakcje” Podczas tego spotkania przyjrzymy się czynnikom, które ukształtowały język, którym się posługujemy oraz przekonaniom, sposobom myślenia, które powodują, że działamy w taki, a nie inny sposób. Doświadczymy co dzieje się, kiedy stosujemy generalizacje, porównania, żądania czy oceny. | Uczucia – dzieci potrzeb To spotkanie poświęcone będzie uczuciom, szukaniu ich w ciele i docieraniu do tego, co nam chcą zasygnalizować. Zdecydowanie będzie to czas, gdy będziemy uruchamiać naszą prawą półkulę mózgu. Będziemy też uczyć się odróżniania uczuć prawdziwych od uczuć rzekomych oraz od myśli , a także doświadczymy, jak na poziomie uczuć budujemy odpowiedzialność za siebie lub przerzucamy ją na innych. |
Nonviolent Communication – żyrafa i szakal w nas i w innych
Fakty czy interpretacje – na czym opieramy swoje „akcje i reakcje”
Uczucia – dzieci potrzeb
Potrzeby–klucz do zrozumienia i rozwiązywania konfliktów Podczas tego spotkania dowiemy się, jaką rolę odgrywają potrzeby w rozwiązywaniu nieporozumień czy konfliktów. Nauczymy się rozróżniania potrzeb od strategii. Będziemy uczyć się rozpoznawać potrzeby własne i potrzeby innych, bez względu na to jak zostają wyrażone. | Prośby, a żądania–czego Ty ode mnie chcesz? Podczas tego spotkania doświadczymy czym różni się prośba od żądania, jak się każde z nich przekłada na chęć do działania i jakie powodują skutki. Poznany w jaki sposób prosić, by nasze prośby miały większą szansę na spełnienie. Przyjrzymy się też leżącemu u podstaw NVC sformułowaniu: „ Ludzie chcą przyczyniać się do tego, by życie innych było lepsze”. Będą przykłady z życia w rodzinie i w pracy. | Empatia – lekarstwo na ból, który nie pozwala słyszeć się wzajemnie To kolejne spotkanie z empatia, tym razem głównie z empatią dla naszego rozmówcy, choć empatii dla siebie też nie zabraknie. Zatańczymy żyrafi taniec, będziemy odgadywać co takiego dzieje się u naszego rozmówcy, gdy mówi do nas oceniając, generalizując, wytykając nam to czego nie zrobiliśmy. To kolejny krok w rozpoznawaniu potrzeb swoich i innych. A do tego możliwość nabycia umiejętności empatycznego kontaktu z osobą, która nie potrafi powiedzieć czego potrzebuje, zamiast tego osądza,, wytyka błędy, przykleja etykiety, krytykuje. |
Potrzeby–klucz do zrozumienia i rozwiązywania konfliktów
Prośby, a żądania–czego Ty ode mnie chcesz?
Empatia – lekarstwo na ból, który nie pozwala słyszeć się wzajemnie
WARSZTARTY PROWADZĄ:
ORAZ
Zapraszamy na spotkanie wprowadzające GRATIS!
Zapraszamy na bezpłatne spotkanie wprowadzające do cyklu mini-warsztatów "Żyć w zgodzie ze sobą i z innymi”, na którym opowiemy o metodzie stworzonej przez Marshala Rosenberga, przedstawimy jej główne filary i zastosowanie. Podamy tez przykłady z życia osób, które ją stosują oraz pokażemy, co dzięki temu osiągają. Będzie to też dla nas okazja do przedstawienia siebie i wzajemnego poznania.
Termin: piątek 6 maja lub 13 maja (do wyboru), godz. 19.00 - 21.30.
Czas trwania spotkania: 2,5h
Miejsce spotkań: Samadhi Joga, ul. Mielczarskiego 1, Warszawa Kabaty
Kolejne warsztaty razem ze spotkaniem wprowadzającym stanowią cykl 7 spotkań, które będą odbywały się co tydzień (co 2 tygodnie jeśli są świąteczne przerwy weekendowe).
Koszt spotkania (po spotkaniu wprowadzającym): 75 zł (60 zł przy opłaceniu całego cyklu z góry)
Zgłoszenia mailem na adres: aneta.stepien@developium.pl lub hanna.kozlowska@thechange.pl