זה"ב פוגש פיזיקה

מגישות: מאי ספררי וליאור אזולאי

מבוא

בתאריך 3.2.2015 התרחשה תאונה קטלנית בסמוך לצומת להבים, אוטובוס עמוס בנשים ששבו מתפילה במסגד אל אקצא התנגש חזיתית במשאית שנשאה טרקטור .

שמונה נשים כבנות 50 נהרגו ו- 29 בני אדם נוספים נפצעו באורח קל עד בינוני בתאונת הדרכים, כוחות מד''א רבים הגיעו למקום ומסוקים הוקפצו לפינוי הנפגעים לבית החולים סורוקה , שם הוכרז אירוע רב-נפגעים. מחקירה ראשונית של המשטרה עלה כי האוטובוס היה מלא בנוסעים, תושבי הפזורה הבדואית בנגב, ששבו מתפילה במסגד אל-אקצא בירושליים. על פי החשד, בעת שהאוטובוס נסע על כביש 31, בסמוך לצומת להבים, הגיחה מולו המשאית מהנתיב הנגדי, והוא פגע בטרקטור שהיה עליה. לפי החשד, הטרקטור בלט מהמשאית בניגוד למותר. ד''ר מוטי קליין מנהל המחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים סורוקה, שאליו פונו הפצועים, אמר כי ''הפצועים הגיעו עם פציעות קלות בעיקר בגפיים. לא כל ה 28 פצועים פיזית, חלק סובלים מחרדה''.

Big image

ההיבט הפיזיקלי של התאונה

בעקבות כך שנהג המשאית לא חיזק היטב את הטרקטור מעל המשאית כל תזוזה חדה של המשאית גרמה לטרקטור לזוז מעט... לאחר כמה פעמים כבר רוב מסת הטרקטור הייתה על צד ימין ואז עוד תזוזה גרמה לו לזוז לגמרי מדופני המשאית וזה מה שגרם להתנגשות בין הטרקטור לאוטובוס.
Big image
Big image
מבט עם יעקב אילון - תאונה קשה בכביש 31 בצומת להבים

סיכום

בתאונה הנ"ל הופרו עיקרון הספק ,עיקרון התמונה הכוללת ועיקרון ההתייחסות הכוללת לסביבת התבעורה.

לאחר שעשינו את העבודה אנחנו מסיקות שהיה ניתן למנוע את התאונה בדרכים הבאות:

1.אם נהג המשאית היה שם יותר תשומת לב להכנת המשאית והטרקטור לנסיעה.

2.אם נהגי המשאית והאוטובוס היו נזהרים מהבא לפניהם וחושבים קדימה על הסיטואציה שלא יהיה לשניהם מקום לעבור בתנאי הדרך הנמצאים

קריאה מהנה