TERVISLIK TOITUMINE

Maria Anett Hanna Bret

Kuidas valida tervislikku toitu?

Tervislikku toitu saab valida näteks toidupüramiidi korruste järgi. Toit peab olema mitmekesine ning see peaks olema piiratud rasva, suhkru ja soola sisaldusega.

Millest peaks koosnema korralik söögikord?

Korralik söögikord peab koosnema kolmveerandist taldrikust köögi- ja teraviljadest ja veerandist taldrikust liha- ning piimatoodetest. Soovi korral võib süüa ka vähese rasva- ja suhkrusisaldusega magustoitu.

Millised on olulisemad vitamiinid ja miks?

Vitamiinid ei anna energiat, kuid on eluliselt tähtsad organismi normaalseks tööks ja tervise alalhoidmiseks. Olulisemad neist on A, D, K, C ja E vitamiinid.

A-vitamiin

A-vitamiini on vaja kasvamiseks ning organismi kudede taastootmiseks, naha ja juuste tervise tagamiseks, limaskestade kaitseks infektsioonide eest, nägemiseks, luudele ja hammastele, vereloomele, maomahlade sekretsiooni ergutamiseks, mis on vajalik valkude täielikuks seedumiseks.

D-vitamiin

D-vitamiini on vaja, sest see soodustab kaltsiumi imendumist seedetraktist ja fosfori assimilatsiooni, mis on vajalik luude ja hammaste moodustumiseks, normaalse südametegevuse ja verehüübimise saavutamiseks ning ka stabiilse närvisüsteemi ja vererõhu säilitamiseks.

C-vitamiin

C-vitamiin on vajalik paljude füsioloogiliste protsesside normaalseks toimimiseks, organismi vastupanuvõime tõstmiseks, kevadväsimuse ja stressi peletamiseks, aju normaalseks funktsioneerimiseks, luude vastupidavuse, tervete hammaste ja igemete tagamiseks. C-vitamiini täielik puudumine toidus või kestev defitsiit võib olla organismile kahjulik ning koguni ohtlik.

E-vitamiin

E-vitamiin on rakkude vananemise pidurdamiseks, kapillaaride seinte tugevamaks muutmiseks, lümfotsüütide, puna- ja valgeliblede kaitseks, eriti aga südamelihaste osas, veretrombide ärahoidmiseks või lahustamiseks, soodustamaks toitainete transporti rakkudeni, järglaste saamiseks.

K-vitamiin

K-vitamiini puudusel võivad vastsündinutel ja neil, kes tarvitavad verd vedeldavaid ravimeid, esineda vere hüübivushäired. K-vitamiini puudusel võivad kergesti tekkida sinikad ja verejooksud, nt. ninaverejooks ja veritsevad igemed.

KUIDAS ON TOITUMINE JA HAIGUSED SEOTUD?

Kui sööd liiga palju rasvast toitu ja muutud ülekaaluliseks, võib su vererõhk ohtlikult kõrgeneda. Kui süüa väga ühekülgselt, ja peamiselt rämpstoitu, mõjub see tervisele väga kahjustavalt, sest keha ei saa piisavalt vajalikke toitaineid.

KUIDAS ON TOIT JA HÜGIEEN SEOTUD?

Süüa tehes mustade kätega võivad tulla soolenugilised ja võib jääda muudesse haigustesse. Riknenud toitu süües võib tekkida toidumürgitus.

MIS ON OLULINE III—VI KLASSI ÕPILASE TOITUMISE JUURES?

Peab sööma mitmekesist toitu, mis annab piisavalt energiat ja vitamiine. Peab sööma vähemalt korra päevas sooja toitu. Hommikul peab sööma kergesti seeditavat toitu, nt putru või müslit jogurtiga jms. Päeval on soovitav süüa sooja toitu, millest vähemalt poole moodustaks juurvili ja/või salat. Õhtul süüa midagi kergemat, nt suppi või hautist jne, ja kui enne magamaminekut on tunne, et kõht pole veel täis, siis süüa nt õuna, banaabi, pirni, maasikaid jne.