سپتیک تانک

Big picture

فروش سپتیک تانک

سیستم سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک در مناطقی که فاضلاب شهری وجود ندارد، در خانه ها و مشاغل سیستم دفع فاضلاب در محل نصب شده است. اصطلاح “سپتیک” به محیط باکتریایی بی‌هوازی اشاره دارد که در مخزنی ایجاد می شود و زباله های موجود در مخزن را تجزیه میکنند. سپتیک تانک برای تصفیه فاضلاب در مجتمع های مسکونی، تجاری، ورزشی، هتل ها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند.سپتیک تانک به فرایند تصفیه کمک می کند. سپتیک تانک برای ته نشینی روغن و مواد چرب موجود در فاضلاب ها استفاده می شود. در سپتیک تانک این مواد از قبیل مواد چرب و روغنی ته نشین می شوند و تصفیه فاضلاب، آسان تر خواهد شد.

چگونه سیستم سپتیک تانک خود را حفظ کنیم:

با استفاده صحیح از سیستم سپتیک تانک خود می توانید از هزینه های گزاف جایگزینی جلوگیری کنید. با دور نگه داشتن اشیا بزرگ و مواد زائد غذا از سیستم، می توانید تعادل باکتری های طبیعی مخزن را حفظ کرده و برای مدت طولانی به کار خود ادامه دهد.آب منازل شما مانند توالت های نشتی، شیرهای قدیمی یا قطره چکان و نرم کننده های آب می توانند به مرور زمان خرابی سیستم سپتیک تانک را ایجاد کنند. این قطره قطره چکه آب به سیستم سپتیک تانک می تواند باعث اضافه بار و جاری شدن سیل شود. برای جلوگیری از این مسئله، نشتی را بررسی کرده و آن ها را ترمیم کنید.

مخازن سپتیک تانک چگونه کار می کنند؟

مخازن سپتیک تانک برای جمع آوری فاضلاب و فاضلاب خانگی که به فاضلاب اصلی متصل نیستند، طراحی شده اند. دو نوع کاربرد اصلی در مخزن سپتیک وجود دارد: پیش تصفیه فاضلاب، حذف ذرات بزرگ از فاضلاب های شهری

جنس بدنه سپتیک تانک را می توان از انواع مواد از جمله آجر یا بتن یاپلی اتیلن ساخت. سیستم های مدرن تر اغلب از الیاف شیشه یا پلی اتیلن ساخته می شوند.

یک مخزن سپتیک تانک برای حل و فصل و نگهداری مواد زائد جامد تولید شده طراحی شده است. این امر معمولاً با استفاده از تعدادی محفظه درون مخزن و استفاده از لوله های T یا سرپیچی حاصل می شود. مخزن سپتیک تانک فقط زمانی باید تخلیه شود که سطح جامدات درون مخزن جمع شده باشد. سپس مایع ته نشین شده از طریق میدان زهکشی تخلیه می شود. میدان تخلیه برای تصفیه پساب های زائد با عملکرد باکتری های طبیعی طراحی شده است. برای اینکه این فرایند با موفقیت کار کند، مخزن سپتیک تانک باید به طور کارآمد کار کند و لایه زیرین زهکشی آزاد داشته باشد.

چگونه می توان سپتیک تانک را انتخاب کرد؟

انتخاب مخزن سپتیک تانک یک کار جدی است و باید از مزایا و معایب مواد مطلع شوید. همانطور که اشاره کردیم، سپتیک تانک ها می توانند از بتن، بتن پیش ریخته، پلی اتیلن یا فایبرگلاس و فولاد ساخته شوند. درانیجا به مزایا و معایب ان ها اشاره شده است.

سپتیک تانک بتنی:

مخازن سپتیک تانک بتنی رایج ترین نوع هستند و این که آیا شما قصد نصب یک مخزن جدید را دارید یا خانه شما از قبل دارای یک سپتیک تانک مخزن بتنی است، مهم است که از خصوصیات مواد مطلع شوید. در وهله اول آن ها بسیار با دوام هستند که دلیل اصلی محبوبیت آن ها است. آن ها به درستی نگهداری می شوند و دهه ها سال دوام می آورند. مدل های بتنی از نوع جامد و سنگین هستند که به شما تضمین می کند به راحتی شناور نخواهند شد یا تغییر مکان نخواهند داد. علاوه بر این، این مخازن از مقاومت کافی برخوردار هستند و به راحتی توسط ماشین های سنگین آسیب نمی بینند.سیستم هایی با مخازن بتونی می توانند برای ذخیره و حاوی مقادیر بیشتری زباله ساخته شوند که از اهمیت زیادی برای خانواده های بزرگ یا موسسات تجاری برخوردار است. با این حال، شما باید در کیفیت سپتیک تانک بتنی بسیار مراقب باشید زیرا مدل های بی کیفیت ممکن است با گذشت زمان ترک بخورند. مخازن سپتیک تانک بتنی ممکن است با فولاد تقویت شوند اما این تقویت کننده ها با گذشت زمان زنگ می زنند که عامل دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. اشکال دیگر خطر نشت و در نهایت آلودگی، به ویژه با مخازن قدیمی است. اگرچه با نگهداری و مراقبت مناسب می توان از این امر جلوگیری کرد. در مقایسه با گزینه های دیگر، سپتیک تانک های بتونی گران ترند و در صورت نیاز به تعمیر، هزینه های اضافی برای نصب (ساخت) و همچنین هزینه های بیشتری خواهید داشت.

سپتیک تانک پلی اتیلن:

سپتیک تانک پلی اتیلن به وضوح از پلاستیک پلی اتیلن ساخته شده اند و محبوب ترین گزینه برای جایگزینی مدل های بتنی هستند. مخازن سپتیک تانک پلی اتیلن در طیف گسترده ای از اندازه ها با طراحی یک یا دو محفظه ساخته می شوند. یک مزیت عمده این است که مانند مخازن بتنی در برابر زنگ زدگی و ترک خوردگی حساس نیستند و طول عمر بالایی دارند. مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن به مراتب سبک تر از مخزن بتنی است و نصب آن آسان تر و به طور قابل توجهی ارزان تر است. آن ها به راحتی به محل نصب منتقل می شوند. مخازن سپتیک تانک پلی اتیلن به دلیل دمای سرد یا ریشه درخت ترک نخواهند خورد و حتی در صورت آسیب دیدن، ترمیم آن ها راحت تر است. درپوش کاملا محکم بسته می شود و با بوی نامطبوع مشکلی نخواهید داشت. قیمت پایین نیز یک مزیت است و بسیاری از مردم ترجیح می دهند مخازن سپتیک تانک پلی اتیلن را انتخاب کنند علاوه بر این طرح های مدرن با دنده ساخته می شوند تا دوام و مقاومت خود را افزایش دهند.

اجرا و نصب سپتیک تانک پلی اتیلن

بمنظور نصب و اجرای سپتیک تانک ابتدا باید گودالی با عرضی معادل نیم متر بیشتر از عرض مخزنی که خریداری شده حفر ‏شود و با ریختن بتن مگر در کف گودال ‏سپتیک نسبت به جایگذاری دستگاه اقدام شود. در ادامه با جرثقیل باید سیستم بصورت ‏تراز داخل این گودال جایگذاری شود. سپس لوله ورودی مخزن را که کمی بالاتر از ‏لوله خروجی تعبیه شده است به فلنج لوله ‏خروجی از ساختمان وصل نمائید. بعد از نصب لوله خروجی از سپتیک تانک به فلنج لوله ورودی به چاه فاضلاب و تست ‏دستگاه ‏با آب فاقد فاضلاب در وحله اول بمنظور آب بندی مسیر ، می توانید از عملیات نصب مطمئن شوید‎.‎

‎در صورتیکه در محل نصب گندانبار امکان تردد ماشین آلات سنگین وجود دارد توصیه می شود به وسیله فنس ‏جداسازی صورت گیرد‎.‎

عمق نصب سپتیک تانک فاضلاب باید به طریقی باشد که خروجی فاضلاب به صورت ثقلی وارد لوله ورودی سپتیک ‏شود‎.‎

در صورتیکه خروجی پساب سپتیک تانک فاضلاب وارد زمین یا خاک می شود زمین مورد نظر باید حداقل ۱۰ متر از ‏ساختمان فاصله داشته باشد و حداقل ‏‏۳۰ متر از چاه های آب فاصله داشته باشد‎.‎

زیر سازی و رگلاژ محل نصب سپتیک تانک فاضلاب ضروری است.( شیب سطح زیر سپتیک صفر در صد می ‏باشد)‏‎.‎

فاصله مناسب مخزن فاضلاب از ساختمان حداقل ۳ متر

سپتیک تانک فایبرگلاس:

مخزن سپتیک تانک فایبرگلاس گزینه دیگری برای جایگزینی بتن است. فایبرگلاس ماده کامپوزیتی است که در زمینه های مختلف کاربردهای فراوانی دارد. فایبرگلاس اشکال مختلفی دارد و موردی که برای عایق بندی استفاده می شود با آنچه در صنعت خودرو استفاده می شود متفاوت است. فایبرگلاس مورد استفاده برای ساخت مخازن سپتیک تانک، در واقع پلاستیک مسلح است که دارای مقاومت مکانیکی است، به راحتی در اشکال مختلف تشکیل می شود و مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و تغییرات دما دارد. علاوه بر این سبک و مقرون به صرفه است.

اندازه سپتیک تانک:

اندازه مخزن سپتیک برای 30 کاربر حداقل / استاندارد می تواند 4.1 متر × 1.4 متر × 1.3 متر (13.45 فوت × 4.5 فوت × 4.25 فوت) با توجه به طول، عرض و عمق آنها باشد. در داخل سپتیک تانک به فضای آزاد 1 تا 1.5 فوت بالاتر از سطح آب نیاز است، بنابراین ارتفاع کلی باید 6 فوت با احتساب عمق باشد و ظرفیت مخزن حداقل 7500 لیتر هدر رفت مایعات باشد. این اندازه معمولی، متوسط، ظرفیت خوب و اندازه سپتیک تانک کافی برای 30 کاربر در نظر گرفته می شود زیرا اجازه می دهد تا مخزن فلاش را برای تخلیه دفعی بریزید.

مخزن سپتیک و نکات کلیدی

مخزن سپتیک تانک در واقع سیستم تصفیه فاضلاب های محیطی با کارایی بالا و با پر شدن خودکار هستند از آنجا که سیستم های سپتیک پساب های خانگی را به صورت متمرکز تصفیه و دفع می کند، اغلب آنها بسیار اقتصادی تر از سیستم های تصفیه فاضلاب شهری هستند، و در واقع اندازه آنها کوچکتر است و در مصارف های ساختمانی و شهری کاربرد دارد. سیستم های سپتیک همچنین طراحی بسیار ساده ای دارند که این خصوصیت آنها را در کل کم هزینه تر و نصب و نگهداری آنها را مقرون به صرفه کرده است. با استفاده از فرآیندهای طبیعی برای تصفیه فاضلاب های درجا، معمولا از این سیستم در حیاط خلوت های ساختمان ها استفاده می شود و نیاز به خطوط لوله کشی فاضلاب ندارد. بنابراین هزینه آنها کاهش یافته و اثر مخرب کمتری نیز دارند.

پرکاربرد ترین حجم سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک از لحاظ حجم از سپتیک تانک 3 مترمکعب تا سپتیک تانک 95 مترمکعب به دو صورت تولید در کارخانه و مونتاژ در محل که بیشتر آن بصورت مونتاژ در محل می باشد قابل تولید است. در سالهای اخیر مصرف سپتیک تانک در کشور بسیار رواج پیدا کرده و دارای تقاضای بالایی می باشد.در آمریکای شمالی حدود ۲۵ درصد جمعیت از گندانبار استفاده می‌کنند که بیشتر شامل مناطق روستایی و بعضی شهرهای کوچک است.

طراحی سپتیک تانک

سپتیک تانک معمولا به صورت دو قسمت جدا از هم ساخته شده و حجم قسمت اول تقریبا دو برابر قسمت دوم است.

عمق فاضلاب در سپتیک تانک 1 تا 2 متر و متوسط 1.5 متر خواهد بود.

نسبت طول به عرض در سپتیک تانک هم 3-2 به 1 توصیه شده است.

در صورتی که حجم سپتیک تانک بیشتر از 60 نفر باشد از دو واحد سپتیک تانک که به طور موازی کار می نمایند استفاده خواهد شد.

زمان تخلیه سپتیک تانک:

برای راندمان بالا سپتیک تانک مرتباً بازرسی وپمپاژ کنید،متوسط سپتیک تانک باید حداقل هر سه سال یکبار توسط یک متخصص خدمات سپتیک بازرسی شود. سپتیک تانک معمولاً هر سه تا پنج سال پمپ می شوند. سیستم های جایگزینبا سوئیچ های شناور الکتریکی، پمپ ها یا قطعات مکانیکی باید بیشتر اوقات، عموماً سالی یک بار، بازرسی شوند.

چند عامل مهم در تخلیه و خروج فاضلاب وجود داردکه ما در اینجا به چهار مورد اصلی اشاره می کنیم :

اندازه خانوار

کل فاضلاب تولید شده

حجم مواد جامد موجود در فاضلاب

اندازه سپتیک تانک

یکی از مهم ترین بخش های مهم در صنعت آب وفاضلاب نحوه نگهداری از مخزن فاضلابی دفن شده یا سپتیک تانک غیردفنی می باشد.

چه اندازه ای از سپتیک تانک نیاز دارم؟

اندازه سپتیک تانک شما باید به تعداد افرادی که به آن ها خدمات می دهد مربوط می باشد.

سپتیک تانک ها معمولاً ابتدا بر اساس ظرفیت آن ها و سپس بر اساس تعداد افرادی که می توانند خدمات ارائه دهند طبقه بندی می شوند، بنابراین شما باید بتوانید حداقل اندازه جمعیت ملک خود و همچنین حجم فاضلاب و فاضلابی که ملک شما احتمالاً به آن می رسد را تعیین کنید. به این دلایل، توصیه می کنیم با راهنمای اختصاصی ما را برای اندازه گیری سپتیک تانک یا تصفیه خانه فاضلاب در ارتباط باشید تا از انتخاب ظرفیت مناسب برای ملک خود اطمینان حاصل کنید.

آیا به زهکشی نیاز داریم؟

اندازه میدان زهکشی به اندازه ملک، تعداد ساکنین و نتایج آزمایشات نفوذ برای تعیین وضعیت خاک بستگی دارد.

این محاسبه کمی مشکل است که به درستی انجام شود، اما راهنمای ما برای تعیین اندازه یک میدان زهکشی می تواند به شما در شروع کار کمک کند.

آیا برای نصب سپتیک تانک به مجوز برنامه ریزی نیاز داریم؟

برای نصب سیستم سپتیک تانک جدید باید هم مجوز برنامه ریزی و هم تایید مقررات ساختمانی را داشته باشید.

اگر سیستم شما قبل از نصب مجوز و تاییدیه دریافت نکرده است، باید به صورت گذشته برای آن درخواست دهید.

نصب سیستم سپتیک تانک چقدر طول می کشد؟

نصب سیستم سپتک تانک معمولاً 1 تا 2 هفته طول می کشد.

این زمان تا حد زیادی به اندازه سیستم مورد نیاز، شرایط محل نصب شما و حتی آب و هوا بستگی دارد.

چگونه سیستم سپتیک تانک را نصب کنیم؟

نصب سیستم سپتیک تانک باید توسط پیمانکاران و متخصصان زهکشی انجام شود، توصیه نمی شود خودتان آن را نصب کنید.

در کنار تمام مراحل قانونی که باید قبل از نصب سیستتم سپتیک تانک انجام شود، اکثر مشکلات به دلیل نصب نا درست یا معیوب رخ می دهد.