DO YOU KNOW THE MUFFIN MAN?

In this smore I am going to be comparing 3 muffin packages!!

WHAT THIS SMORE IS COMPARING

This smore is comparing three different types of blueberry muffin brands.

THE KRUSTEAZ BRAND

For the Krusteaz brand you could get the unit rate by dividing the original price ( $2.99) by the ounces of the package ( 15.8) $2.99/15.8 = 18.9 cents per ounce

THE BETTY CROCKER BRAND

For the Betty Crocker brand you could get the unit rate by dividing the original price ( $2.89 ) by the ounces of the package (16.9). $2.89/ 16.9 = 17.1 cents per ounce

THE MARTHA WHITE BRAND

For the Martha White brand you could get the unit rate by dividing the original price ( $1.00) by the ounces of the package ( 7). $1.00/ 7 = 14.3 cents per ounce

WHY IS THE UNIT RATE HELPFUL

The unit rate is helpful to me in this problem because it helps me check which muffin mix is the cheapest out of the three.

WHICH MUFFIN MIX IS THE CHEAPEST?

The Martha White muffin mix is the cheapest muffin mix because it has the smallest unit rate, So basically what I am saying is that the Martha White muffin mix would be the best buy because it doesn't cost as much as the other muffin mixes.