ירושלים

דור&אפיק

מתיי הוקמה ירושלים ומי הקים אותה


מתיי הוקמה ירושלים: ירושלים הוקמה 3000 שנה לפני הסידרה


מי הקים אותה: היבוסים.

דויד כבש את ירושלים מהיבוסים והפך אותה לעיר הבירה של ממלכת ישראל.

מידע כללי על ירושלים

ההיסטוריה של העיר ירושלים מקיפה כשבעה אלפי שנים של התיישבות. אשר ראשיתם בשנת 5,000 לפני הספירה, שלהי תקופת האבן החדשה (נאוליתית קרמית). תחילתה בהתיישבות כנענית (יבוסים בלשון המקרא) ומהאלף הראשון לפני הספירה היא הפכה ליישוב ישראלי-יהודי ולבירת ממלכת יהודה. מאז החליפה העיר ידיים רבות, כעיר רומאית, ביזנטית, מוסלמית, צלבנית, ממלוכית, עות'מאנית, תחת מנדט בריטי, ירדנית-ישראלית ובמלחמת ששת הימים אוחדה תחת שלטון ישראל, והיא משמשת כבירת ישראל מאז קומה. כמאמר נשיא המדינה שמעון פרס בנאום לכבוד יום ירושלים: "אין עוד עיר בעולם שיצרה שפע היסטורי כזה כמו ירושלים. גם היסטוריה רוחנית, גם היסטוריה מדינית. ירושלים הייתה מעיר, למסר. ממקום, לתוכן. מיישוב בפריפריה, למוקד השראה עולמי". ‏
שמירה על ירושלים בריבונות ישראל - ההיסטוריה מדברת
ירושלים של זהב- שולי נתן [HQ]

עוד מידע על ירושלים

העיר מקודשת ליהדות, לנצרות ולאסלאם, והיוותה מרכז חיי העם היהודי בימי קדם ומושא געגועיו בזמן שהייתו בגלות. משום מרכזיותה בעולמם של המאמינים, הייתה העיר מוקד למלחמות וסכסוכים הנמשכים עד עצם היום הזה. מאז סוף המאה ה-19 התפתחו סביב העיר העתיקה שכונות העיר החדשה, אשר במאה ה-21מהוות את רובה המוחלט של העיר. במרכזה של ירושלים השלמה עומד הר הבית, שמפריד בין מערב ירושלים למזרח ירושלים.

בשנת 1981 הוכרזה העיר העתיקה של ירושלים כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו של האומות המאוחדות, והיא נמצאת ברשימת האתרים בסיכון.

ירושלים I עוזיה צדוק Jerusalem I Uziya Tzadok

המלצה על ירושלים

אני ממליץ לטייל בירושלים, כי היא עיר מעניינת מיוחדת והיא עיר הבירה שלנו

ואני ממליץ לבקר בקוטל המערבי ולכתוב שם פתק.

לסיכום: זאת עיר מעניינת ומסקרנת ואני ממליץ לכם לבקר בה.