מבנה הלב

מגיש: עמית סופר מוגש ל: מיכל

מבנה הלב

הכוח המניע של מערכת ההובלה הוא הלב. הלב מורכב משריר שבתוכו חללים. מחיצה מחלקת את הלב לצד ימין ולצד שמאל וכל צד מחולק לעלייה או חדר. הלב מורכב משריר שמתכווץ ומזרים את הדם בפעימות. הלב נח בין פעימה לפעימה.
הלב מחולק לשניים על-ידי מחיצה. בצד הימני של הלב זורם דם, שהוא דל בחמצן (ועשיר בפחמן דו-חמצני), ואילו בצדו השמאלי זורם דם עשיר בחמצן. בלב ישנם עורק הריאה, אבי העורקים ווריד גדול עליון
בזכות המחיצה בין שני חלקי הלב, יש הפרדה מוחלטת בין הדם העשיר בחמצן לבין הדם הדל בחמצן, ולכן הם אינם מתערבבים.

בלב יש גם שסתומים.

Big image

השסתומים שבלב

בתוך הלב ובוורידים יש שסתומים (מסתמים), המאפשרים לדם לזרום רק בכיוון אחד.
זוג אחד של מסתמים נמצא בין העליות והחדרים. כשמסתמים אלה פתוחים זורם דם הנכנס ללב מהעליה אל החדר, גם בצד שמאל של הלב וגם בצד ימין. כשהחדרים מתמלאים ושריר הלב מתחיל להתכווץ, נסגרים המסתמים הללו ולא מאפשרים לדם לזרום מהחדרים לעליות.
זוג שני של מסתמים נמצאים בין החדרים לבין העורקים הגדולים היוצאים מהם. בצד שמאל של הלב – בין החדר השמאלי ואבי העורקים ובצד ימין של הלב – בין החדר הימני ועורק הריאה. כששריר הלב מתכווץ נפתחים המסתמים האלה ומאפשרים לדם לפרוץ מהלב אל תוך העורקים אך כששריר הלב סיים את התכווצותו נסגרים המסתמים ומונעים מהדם שבעורקים לחזור חזרה אל תוך חדרי הלב.
קולות הלב שאנו מכנים "דפיקות לב" נגרמים על-ידי סגירת השסתומים:
הקול הראשון הוא קול הסגירה של שסתומי הָעֲלִיוֹת בתחילת התכווצות החדרים.
הקול השני הוא קול הסגירה של שסתומי העורקים מיד בתום התכווצות החדרים.
מבנה הלב

העורקים היוצאים מהלב

העורקים היוצאים מהלב ויוצרים שם שקע שנקרא סינוס. המסתם שבין חדר ימין לעורק הריאה נקרא מסתם עורק הריאה. המסתם שבין חדר שמאל לאבי העורקים נקרא מסתם אבי העורקים. מסתמים אלו נמצאים רק בחלק העליון של החדרים.