נחשפים לאמצעי התקשורת

תלמידי כתת רוחנה נחשפים לאמצעי התקשורת ומתחילים לכתוב

תלמידינו לומדים להשתמש בכלי תקשורת ממוחשבים

זו השנה השניה שתלמידי כתה ח' לומדים להשתמש בכלי תקשורת ממוחשבים. כבר בשנה שעברה הם למדו להשתמש בדואר האלקטרוני והשנה, יכולנו כבר להשתמש בידע הזה. הדואר האלקטרוני הוא כלי חזק ביותר. התלמידים יכולים להתכתב בינם לבין עצמם, עם בני המשפחה וגם עם הצוות החינוכי.

בשיעורים צפינו בתכתובות מייל שהתנהלו ביני לבין תלמידים מצטיינים, ונערכו דיונים בהקשר לנוהגים המקובלים בחברה בהקשר לתקשורת מקוונת לסוגיה. למשל, עודדנו את התלמידים לכתוב לצוות החינוכי דואר אלקטרוני כי זהו אמצעי תקשורת א-סינכרוני והסברנו להם שייתכן שיקבלו תשובה לאחר כמה ימים ולא באותו הרגע שהם כתבו. עודדנו אותם לכתוב לצוות החינוכי מכתבים בנושאים להם הם אחראים במסגרת תפקידם בבית הספר ואילו עם חברים, עודדנו אותם לנהל שיחות ידידותיות.

צ'ט hangouts

תלמידי כתה ח' התכתבו בינם לבין עצמם בצ'ט של "google - "hangouts. ניתן להשתמש בhangouts מתוך gmail, מתוך google+ ואף בטלפונים חכמים ובטאבלטים לסוגיהם. זוהי תוכנת תקשורת מיידית.

עמדנו עם התלמידים על ההבדל בין הדואר האלקטרוני לבין הצ'ט והם למדו עם מי ראוי לשוחח בצ'ט ולמי שולחים מכתב בדואר האלקטרוני.

רשת חברתית google+

רשתות חברתיות הן עניין מסובך. תלמידינו חשופים בהן לסכנות רבות. ואולם, רבים מהם נרשמים לרשתות חברתיות ונמצאים שם. אי לכך, אנחנו משקיעים מאמצים רבים ללמד אותם איך להתנהל בהם בבטחה ובאופן שמכבד את חבריהם לרשת ולחיים.

google+ היא הרשת החברתית של google. היא רשת קטנה יחסית לfacebook ולtwitter וכשאנחנו נרשמים אליה עם המייל שלנו בדומיין רננים, אנחנו מוגנים באופן יחסי ומוקפים אנשים שמוכרים לנו.

רשתות חברתיות הן כלי חזק ביותר המאפשר למורים לתקשר עם תלמידיהם, להעלות לרשת תמונה או סרטון שיהוו טריגר ללמידה והתלמידים יגיבו וכך יעברו תהליך למידה משמעותי.

חיים ברשת

מרבית השנה האחרונה, הוקדשה בכתה ט' לעבודה ברשת החברתית. לעתים העלינו טריגר וביקשנו תגובות ופעמים אחרות ביקשנו מהתלמידים ליצור פוסט, כדי שילמדו איך מתנהלים ברשת החברתית מבחינה טכנית ובעיקר תכנית.

תוך כדי הלמידה יכולנו לראות מה הן הסכנות וללמד את התלמידים מהי הדרך הנכונה להתנהל ברשת, כך שיהיו בטוחים בה ולא יפגעו באחרים.

התלמידים למדו ליצור קשר רק אם מי שהם מכירים, לכתוב משפטים שלמים שיהיו מובנים גם למי שאינו נמצא איתם באותו המקום ורואה אותם, איך בוחרים סרטון מתאים לשיתוף ומה עושים כשרואים תכנים לא רצויים.

Big image

גולשים וקוראים

כשהתחלנו, בשנה שעברה, ללמד את השימוש בדואר האלקטרוני gmail בכתה ח' (ז' דאז), היו לי לבטים רבים. מרבית תלמידי הכתה לא קראו אז. הם רק זיהו חלק מאותיות הא'-ב'. לחלקם היתה מוטיבציה נמוכה ללמידת הקריאה.

בעקבות התקשורת האלקטרונית, התלמידים קוראים וכותבים מידי שבוע, בנוסף ללמידת החינוך הלשוני במהלך השבוע. בשונה מבעבר, התלמידים רוצים לקרוא וכתוב כדי לקרוא מה כתבו להם חבריהם ולכתוב לחבריהם מכתבים, צ'טים ופוסטים. ההתקדמות של מרביתם בתחום זה היא ממש מופלאה.

Big image