רצינו שתדעו 17 תשע"ו

19 בדצמבר, ד' טבת תשע"ו

ימי העיון בחופשת החנוכה

במהלך חופשת החנוכה קיימנו 3 ימי עיון:


- 100 שנה למחתרת ניל"י – סיכום ביניים

כ-200 מורי היסטוריה השתתפו ביום העיון שנערך ב'בית התותחן' בזיכרון יעקב ובית אהרונסון. המורים נהנו מהרצאות מגוונות שעסקו בישוב היהודי בא"י במלחמת העולם הראשונה; טבח העם הארמני והשפעתו על הקמת ניל"י; תרומת ניל"י להתפתחות המודיעין הצבאי; ההיסטוריוגרפיה של ניל"י – מקומה של ניל"י בתקופת המנדט ועם קום המדינה; ו"קינחו" בקטעים מההצגה 'אות מאבשלום' ושיחה עם היוצרת – נאוה מקמל עתיר.

התגובות היו מצויינות, וראוי להזכיר כמובן גם את חגית דרעי שדאגה לנו לכיבוד טעים ומכבד, ופתרה ברגע האחרון בעיה בלתי צפויה, תוך שהיא מקיימת ככתבו את האמרה – אם אין קמח אין תורה...

- קהילת יהודי מצרים – משגשוג לחורבן

כ-70 מורים השתתפו ביום עיון שנערך בבית יהודי מצרים בתל אביב, בשיתוף עם ארגון יוצאי מצרים. המורים נהנו מהרצאות של אנשי מחקר אשר דנו ביהודים במצרים המודרנית; מצרים ויהודיה לאור הסכסוך השראלי- ערבי; הפגיעות ביהודי מצרים; עדויות מכלי ראשון של יהודים שעלו ממצרים; קטעי משחק ושירה של השחקנית יפה טוסיה- כהן וסרט על יהודי מצרים – תרבותם ועלייתם ארצה.

תגובות המורים היו טובות מאוד, וכפי שהעירה אחת המורות – לקחתי בייביסיטר ל-3 ילדים, הגעתי מהצפון ביום גשום, אבל – היה בהחלט שווה!

לסיכום: היה מענין, מעצבן, מעורר מחשבה, מנפץ מיתוסים, מחזק מיתוסים, עצוב, מצחיק ו... טעים (קובה ועלי גפן הם בחלט טעימים מאוד).

- יום עיון למורי היסטוריה מורחב המלמדים את נושא ארה"ב

יום העיון נערך במרכז האמריקני בירושלים. המורים נהנו מהרצאה בנושא הכלכלה האמריקנית, למדו על המרכז והעזרים שהוא מציע למורים המלמדים את נושא סוגיות בתולדות ארה"ב; התנסו בלמידת עמיתים, וכמובן – מילאו ביטנם בכיבוד באדיבות אובמה...

חזרנו הביתה עייפים אך מרוצים על שהתברכנו במדריכים נהדרים כאלה שסייעו בארגון ובביצוע ובמורים סקרנים ומשתפי פעולה.

בחנוכה נערכו 3 ימי עיון למורי היסטוריה בחינוך הממלכתי:

- 100 שנה למחתרת ניל"י – סיכום ביניים שהתקיים בזיכרון יעקב והתמקד בהיבטים שונים של תרומת מחתרת ניל"י והאופן בו נתפסה פעילותה אז והיום.

- קהילת יהודי מצרים – משגשוג לחורבן בבית יהודי מצרים בתל אביב, אשר התמקד ביהודים במצרים המודרנית – תרבותם, מעורבותם בחברה המצרית ומנגד – הגזרות והרדיפות אותן חוו עד לעזיבתם הכמעט מלאה את המדינה.

- יום עיון למורי היסטוריה מורחב המלמדים את נושא ארה"ב שנערך במרכז האמריקני בירושלים ועסק בהיבטים שונים של ההיסטוריה הכלכלית האמריקנית לצד למידת עמיתים.

חזרנו הביתה עייפים אך מרוצים על שהתברכנו במדריכים נהדרים שסייעו בארגון ובביצוע, בחגית דרעי שעזרה עם הכיבוד ובמורים סקרנים ומשתפי פעולה.


תודה לגלעד מניב ומיכל יוספן על ארגון הימים ולכולכם על ההתגייסות להצלחת הימים הללו.


אנא ודאו שהעברתם את החתימות לפסגות עליהן אתם אחראים.

Big image

כנס לרגל מלאת 50 שנה למסמך האפיפיור - הנוסטרה אטאטה

ביום שלישי השתתפתי בכנס זה והופעתי מאוד כאשר נשאלתי מדוע אנו מתעקשים לכנות את נביא הנצרות - ישו ולא ישוע. השבתי שכך הוא מכונה בכל אמצעי התקשורת ואיש לא טרח להתלונן שיש בכך בעייתיות כל שהיא. השואל - כומר בעצמו - הסביר שמקור השם ישו הוא יש"ו - יימח שמו וזיכרו, והשימוש במוג זה פשוט מעליב.


לתשומת ליבכם...

תערוכה בנושא בר כוכבא - מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב

במחצית השנייה של פברואר עתידה להיפתח במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב תערוכה בנושא בר כוכבא. התערוכה תעסוק ברקע ההיסטורי ובאופן בו נתפסה דמותו לאורך הדורות השונים. קיבלתי לידי את תכני התכנית ויש בהם נקודות השקה לתכנית הלימודים שלנו ומעבר לה.

לבקשתי - אנשי צוות חינוך של המוזיאון מנסחים כרגע 'קול קורא' למורי היסטוריה להגיע עם תלמידיהם לתערוכה. בנוסף - בתיאום איתנו - יוזמנו מורי ההיסטוריה לביקור חינמי בתערוכה במספר מוגבל של מועדים, וייזכו להדרכה ייחודית המתאימה להם.


פרטים יפורסמו במהלך השבוע.

הודעה שפורסמה בפורום המורים. אנא הפיצו למוריכם:

איזה כיף להיות מורה להיסטוריה!!
בהתאם לסיכום עם מנהל אתר יד לשריון בלטרון, מורים להיסטוריה יוכלו להיכנס חינם לסיורים באתר, עליהם רק להזדהות כמורי להיסטוריה וכן להתקשר מראש ולהודיע על בואם כדי לשריין להם מקום בסיור .

ותודה למייה בן יאיר שלנו שהסדירה עבורנו את ההטבה הזו (בצדק!!)

ולסיום משהו יפה מהכדור הקטן שלנו:

שבוע טוב ורגוע


אורנה