מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

20-26.1.2019

דבר המנהלת


כָּתְנוֹת פַּסִּים / ר´ משה אבן-עזרא

כָּתְנוֹת פַּסִּים / לָבַש הַגָּן / וּכְסוּת רִקְמָה / מִדֵּי דִשְׁאוֹ

וּמְעִיל תַּשְׁבֵּץ / עָטָה כָל עֵץ / וּלְכָל עַיִן / הֶרְאָה פִלְאוֹ

כָּל צִיץ חָדָשׁ / לִזְמָן חֻדַּשׁ / יָצָא שׂחֵק / לִקְרַאת בּוֹאוֹ


מזג האוויר הנפלא השבוע איפשר חגיגות ט"ו בשבט אמיתיות ויציאות רבות לטבע. מוזמנים לקרוא ולהתרשם מעושר הפעילות בהמשך המידעון.


כמה מילים על השבוע שלפנינו:

יום ראשון הקרוב 27/1 נקבע כיום הזיכרון הבין לאומי להנצחת קרבנות השואה בהחלטת האו"ם משנת 2005. בתאריך זה שוחרר מחנה העבודה אושוויץ שהפך עם השנים לאחד מסמלי השואה ולנקודת ציון חשובה במחויבות לשמירה על ערכי היסוד של החברה האנושית.
בחרנו ביום הזה לקיים דיון פתוח בנושא המסע לפולין וקראנו לו "פולין - מחשבים מסלול". בביה"ס שלנו יוצאים למסע מעל 20 שנה. לאור השינויים שחלו בשנים האחרונות בפולין עצמה, בגודל המשלחות, בקשיי החזרה מהמסע ועוד, חשבנו שנכון לפתוח את נושא המסע לשיח. אני מזמינה מאוד כל אחד ואחת מקהילת ביה"ס המעוניין להשתתף בשיח שכזה לבוא ביום א' בשעה 18:30 לבית שפרוני בביה"ס. הערב יתחיל בפאנל קצר ולאחריו נשב במעגלי שיח נעלה שאלות ונחליף דעות.


ביום ה' 31/1/19 נסיים את מחצית א' ונחלק תעודות. יום הלימודים ביום זה יסתיים בשעה 12:00.

שבוע טוב לכולנו
לילך.

הקרנת הסרט "טהורה לעד" ומפגש עם הבמאית זוכת פרס האמי ובוגרת ביה"ס מאיה זינשטיין

ביום רביעי אחר הצהרים ארחנו במשכן לאומנות בעין חרוד איחוד את מאיה זינשטיין, בוגרת מגמת הקולנוע של בית הספר וביתה של ילנה זינשטיין, מנהלת האולפן למחול. מאיה הציגה את סרטה עטור הפרסים וזוכה פרס האמי האמריקאי "טהורה לעד". הסרט מלווה את קבוצת בית"ר ירושלים ואוהדיה באחת עונות המשחקים הסוערות בתולדותיה, שנת 2012/3 , שנה בה הצטרפו לקבוצה שני שחקנים צ'צניים מוסלמים. הסרט מספר את סיפורה של החברה הישראלית ושל כוחה ההרסני של הגזענות.

האירוע התקיים ביוזמת בית הספר והיה פתוח לקהל הרחב.

בשיחה סיפרה מאיה זינשטיין על תהליך היצירה של הסרט, על בניית מערכת היחסים שלה עם הקבוצה והקהל ועל התהליכים שקרו בבית"ר ירושלים בזכות הסרט. היה מפגש מסקרן, מעשיר, פורה ומעניין.

בסופו של המפגש הוענק למאיה עציץ בהוקרה מבית הספר.

אנו גאים בבוגרי בית הספר אשר משתלבים בחזית היצירה והעשייה החברתית בישראל.

Big picture

שנתון ט - חידון "סובב ישראל" בית ספרי בגיאגרפיה "אדם וסביבה"

במסגרת חידון ידיעת הארץ הכולל זיהוי מקומות , הכרות עם המפה, שאלות ידע כלליות, בשלב הבית ספרי זכה יונתן אסף מכיתה ט 3. יונתן ייצג אותנו בחידון המחוזי. כל הכבוד לכל המשתתפים ולצוות גאגרפיה שמתמיד על קיום החידון מידי שנה.
Big picture

שנתון ט' בשיתוף פעולה עם אחוה נעורה מנווטים יחד ביערות מנשה

ביום שלישי יצאו שלוש כיתות ט' משלנו, וכיתות ט' המקבילות של בי"ס אחוה נעורה, לארוחת בקר משותפת , ולניווט ט"ו בשבט בחוליות מעורבות, ביערות מנשה.

הארוע היה בניצוחו של שלו פלדמן הבלתי נלאה מכפר יחזקאל, שמוביל את קבוצת המצויינות בשנתון ז' ונבחרת הניווט של ביה"ס. לצדו של שלו עזרו מאד לצעירים הירוקים, הנווטים מכיתות י"א, י"ב בוגרי הנבחרת.

הארוע היה המפגש השלישי בסדרה מוצלחת של מפגשים בין הכיתות, והשאיר אצל רבים מהמשתתפים טעם של עוד.

Big picture

שנתון ט - טיול ט"ו בשבט

לרגל ט"ו בשבט, ובמקביל לפעילות הניווט, ערכו בית הספר ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, פעילות משותפת להכרת הנחל וחשיבות שימורו, ולמדו על האתגרים שעומדים בפני ניהול משק המים והגנה על המרחבים הפתוחים.


התלמידים התחלקו לשתי קבוצות, האחת התחילה את המסלול בחורשת גדעון והשנייה, בחניון מול גלבוע וצעדו זו לכיוון זו. בחורשת גדעון, ניתן דגש לשיקום האקולוגי שעבר הנחל והחזרת המים לטבע, עד המפגש עם האפיק המרכזי של נחל חרוד. התלמידים נהנו מהסברים על הנחל- ההיסטוריה, הגיאוגרפיה, האקולוגיה והחיבור לחקלאות שסביבו. בהקשר זה פגשו התלמידים את תמיר גל- מנהל המדגה הסמוך, שהסביר על הענף- אתגריו והחיבור שלו עם נחל חרוד.

בנקודות עצירה לאורך המסלול עברו התלמידים פעילויות גיבוש, חידונים ומשחקים להכרת הנחל וסביבתו, האזור והאתגרים. התלמידים אף קיבלו הסבר על שולחן פסיפס שהכינו תלמידי שכבת ד' של עמק חרוד, בעמדת תצפית לעמק, להר וליישובים. בחניון מול גלבוע, עברו התלמידים הדרכה על השיקום הפיזי של הנחל, והמורכבות המבנית לעידוד מינים מקומיים של צמחים ובעלי חיים ושיקום אקולוגי. הפעילות הייחודית היא כאמור תוצאה מרגשת של שיתופי פעולה בין מינהל החינוך בגלבוע ורשות הניקוז, כאשר אושרת אדרי, רכזת חינוך חברתי בביה"ס עמק-חרוד, אמונה על ריכוז הפעילות.

מתוך כתבה אתר עמקניוז

קישור לתמונות

Big picture

שנתון ז - הרצאה של אקי"ם

השבוע התקיים יום ההתרמה הארצי לאקי"ם - האגודה הלאומית לקידום אנשים עם מוגבלות שכלית. לקראת יום ההתרמה נפגשו תלמידי שנתון ז' עם הגברת ענת רגב , יו"ר סניף עפולה בית שאן והעמקים אשר שיתפה אותם בסיפורה האישי כאמא לעירית שנולדה עם מוגבלות שכלית ורצונה לקדם ולהרחיב את האפשרויות העומדות בפני עירית וחבריה מבחינת מגורים, תעסוקה, השכלה ופנאי.. ענת תיארה את פעילות האגודה והסניף בראשו היא עומדת ואת הצורך בתמיכת הציבור בכדי לממן את הפעילות בו.

תלמידי השנתון יתרימו עבור אקי"ם במועד שיפורסם בהקדם.

Big picture

שנתון י ' - קורס יזמות בהדרכות סטודנטים מ MIT

במהלך השבוע האחרון ארחנו בביה"ס שלוש סטודנטיות מאוניברסיטאת MIT שהפעילו תלמידים נבחרים משנתון י' בתוכנית MISTI. MISTI היא תוכנית עולמית של אוניברסיטת MIT שבמהלכה מועבר קורס ביזמות עסקית ע"י סטודנטים למנהל עסקים. MIT נחשבת לאחת מהאוניברסיטאות המובילות בעולם בתחומי ההנדסה, הטכנולוגיה ולימודי מנהל עסקים.

מטרות התוכנית:

1. העשרת הידע בתחום יזמות עסקית.

2. התנסות תלמידים נבחרים בקורס מקצועי בשפה האנגלית.

3. ייצוג מדינת ישראל באמצעות מפגש ייחודי בין סטודנטים אמריקאים לתלמידי תיכון ישראלים.

השנה, נבחרו לתכנית 8 בתי ספר רב תחומיים מרשת עמל ובית ספרינו זכה להיות אחד מהם.

לאחר תהליך מוקפד של ראיונות, נבחרו 21 תלמידים לכיתת הנבחרת.

בקורס, שהתקיים כאמור במרכז היזמות, למדו התלמידים עקרונות בסיסיים ביזמות עסקית. המשתתפים עבדו בקבוצות ובנו תכנית עסקית סביב רעיון שבחרו בעצמם.

בחירת הרעיון לוותה בתהליך מעמיק של חשיבה, לימוד, זהוי וניסוח הרעיון עד לשלב הסופי בו עליהם להציג ולשכנע את ה"כרישים" (הסטודנטיות), קהל המורים והמשתתפים האחרים כי משתלם להשקיע בהם.

המפגשים, השיח בקבוצות והפרזנטציה הסופית נערכו כולם בשפה האנגלית.

כולי גאווה והערכה על הדרך בה שיתפו התלמידים פעולה, התנהגו למופת, התגברו על מכשול השפה ונהנו מארבעה ימים גדושים של פעילות ולמידה.

אני בטוחה שכל אחד ואחת מהמשתתפים הפיקו את המירב ויצאו נשכרים משבוע מיוחד זה.

כולי תקווה כי גם בשנים הבאות יזכה בית הספר לארח תכניות מוצלחות כמו זו שחווינו.

זמירה ריץ' אוחנה, רכזת מדעי המחשב.

Big picture
Big picture

שנתון י - סיור מגמת גיאוגרפיה

ביום שני יצאנו תלמידי מגמת גיאוגרפיה כיתה י' לסיור לימודי ברמת הגולן-

דיברנו על פרוייקט הנשרים בגמלא, עלינו לתצפית על החרמון הגולן וסוריה מ בנטל וסיימנו בתצפית על הכנרת.

היה סיור נפלא ומלמד.

Big picture

שנתון ח - לקט ישראל

ביום שני כיתות ח1 וח3 נסעו ללקט ישראל בשדות נהלל... הפעילות כללה ארוחת בוקר כיתתית, וקטיף של קולורבי לתרומה...

הכיתות הצליחו לקטוף 2.4 טון קולורבי במשך שעה וחצי בלבד! לפי לקט ישראל, כמות זאת מאכילה 600 משפחות נזקקות...

החוויה הייתה מעצימה, מאתגרת וחשובה. תודה רבה על הזכות לתרום.


קישור לתמונות

Big picture

שנתון ז - משחק משימות אינטקרטיבי לט"ו בשבט באפליקצית Treasure-hit

treasur hit הוא כלי באמצעותו ניתן לשחק כיחידים/קבוצות במשחק חפש את המטמון. הכלי מאפשר יצירת רמזים אשר יובילו את המשחקים אל התחנות שנקבעו – תחנה מבוססת מיקום, העושה שימוש ב-GPS או תחנה הנסרקת באמצעות QR CODE.. השבוע חגגנו את טו בשבט, ולכבוד החג שיחקו תלמידי שכבה ז את המשחק, הם התחלקו לזוגות וחיפשו במרחבי בית הספר סוגי עצים שונים, צמחי תבלין, ארגזי קינון של ירגזי, מורים הקשורים לחג ואף הקשיבו לשירים. המנצחים היו התלמידים אשר עשו את כל המסלול וענו על כל השאלות עם כמה שפחות טעויות. היה מהנה מאוד לצפות בתלמידים משתפים פעולה, רצים ברחבי בית הספר, מסתקרנים ושואלים. בסופו של יום הם למדו כמה ברושים יש בבית הספר והיכן נמצא החרוב הזקן וסיימו את היום עם טעם של עוד...
Big picture

מגמת תאטרון הצגה:"אותלו" מאת שייקספיר בקימרון

ביום חמישי בערב יצאה כל מגמת תיאטרון 59 תלמידים לצפות בהצגה:"אותלו"/שייקספיר בקימרון.

למרות אורך ההצגה (שעתיים וחצי) והטקסט הלא פשוט שלה . הפגינו התלמידים הבנה רבה בחומר. ואף נהנו מאוד. מה שבטוח! למדו פרק חשוב בתולדות התיאטרון.

Big picture

יום ראשון 27.1.2019 נשמח לראותכם

Big picture