העיר רומא

מגישים אייל יואב גל ונועם

קצת על רומא

העיר רומא שוכנת באיטליה במחוז לאציו. מקור השם רומא הוא על שם אחד מהמייסדים שלה : רומולוס שהרג את אחיו התאום. העיר רומא הוקמה באמצע המאה ה-8 לפני הספירה על ידי שבט הלטינים. בני שבט זה התיישבו באזור הפורה ליד נהר הטיבּר בתחילת האלף הראשון לפני הספירה. פרנסתם העיקרית הייתה חקלאות. התושבים נקראו רומאים על שם עירם, ושפתם הייתה לטינית - על שם השבט. בחפירות בעיר רומא, נתגלו התיישבויות שקדמו לרומאים, שהחלו בתקופת האבן.

המלצות לביקור ברומא

הקולוסיאום

הוא תיאטרון מעוגל במרכז העיר רומא שנמצאת באיטליה. שנבנה מבטון ואבן. היה זה תיאטרון הגדול ביותר באימפריה הרומית ונחשב בימיו וגם היום לאחת מהיצירות הגדולות ביותר של הנדסה ואדריכלות רומית, וכן הינו האמפיתיאטרון הגדול ביותר בעולם!

שער טיטוס

שער גיר זה, הניצב בפורום הרומי ומכונה גם "שער הניצחון של טיטוס", הוקדש על ידי הקיסר דומינטיאנוס לאחיו טיטוס לאחר שהחליף אותו בתפקיד הקיסר. שער זה הוקדש לטיטוס בעבור הניצחון של רומא על ירושלים לאחר המרד הגדול (שנת 70 לספירה) ונבנה לציון שתיים עשרה שנים לציון המאורע (חשוב לציין שזהו השער השני המוקדש לניצחון זה, כיוון שטיטוס לא חיכה לאחיו ובנה שער בעצמו. שער זה נמצא בזירה הגדולה - הסירקוס מקסימוס.בשער טיטוס מתואר האירוע שעל פי האמונה היהודית התרחש בתשעה באב, בו איבדו היהודים את הריבונות על ישראל ועל ירושלים, עד להקמת מדינת ישראל 1878 שנים אחר כך.

פיאצה נאבונה

פיאצה נאבונה (Piazza Navona) היא כיכר מרכזית בלבו של האזור התיירותי של רומא הנוצרית ושוכנת בסמוך למבנה הפנתאון. בתקופת האימפריה הרומית שימשה הכיכר כאתר ספורט של מרוצי סוסים והיא מהיצירות היפות שיש ברומא מתקופת הבארוק.

היהודים ברומא

יהדות רומא היא אחת הקהילות היהודיות הוותיקות בעולם וקיימת כמעט אלפיים ומאתיים שנה. בשנת 161 לפנה"ס נוצר הקשר הראשון בין היהודים לבין רומא כאשר הגיעו לרומא שליחי החשמונאים. ב-1555 הורה אפיפיור פאולוס הרביעי הוא ג'אן פּ‏יָ‏יטרוֹ‏ קָ‏ראפָ‏ה כי ליהודים מותר לגור רק באזור הסגר היהודים שכונה בדיעבד גטו רומא. עם הכרזת עצמאות איטליה, חשו יהודי רומא איטלקים לכל דבר, אך "בני דת משה", ונבחרו למשרות שלטוניות בכירות.

רומא: עלייתה ונפילתה
רומא העתיקה - הפורום הרומי והקולוסיאום

עוד משהו בקטנה... אגדה על הקמתה של העיר רומא

סיפור כינון רומא טמון במיתולוגיה היוונית. סיפורים אלו אומצו בידי רומא הכובשת, וכיום לעיתים קשה להפריד בין המיתולוגיה להיסטוריה. כמו הרבה מיתוסים שקשורים באזור, הכל מתחיל בתבוסתה של טרויה. האגדה מספרת (ומנצחת באפוס האניאדה - ההמשך הרומאי של האליאדה שנכתב על ידי המשורר וירגליוס) שאחד ממפקדיה של טרויה, איניאס (Aaneas), הצליח להימלט לעיר השנואה קרתגו (תוניסיה של ימינו), ומשם, לאחר אפיזודה הלקוחה כאילו מטלנובלה עם המלכה המקומית דידו (Didu), יצא במצוות מלך האלים זאוס צפונה לכיוון המגף האיטלקי. על פי המסורת והאמונה המקובלת נחת איניאס במקום הידוע כיום כאוסטיה (Ostia), שבשפך נהר הטיבר לים.

מזרעו של איניאס קמה שושלת מלכים, ששמו של אחד מהם היה נומיטור. נומיטור הורד מכסאו על ידי אחיו אמיליוס, וכדי למנוע מלחמות ירושה דרש מבתו היחידה של נומיטור רֵיאה (אין זה מקרה ששמה גומה להרה מלכת האלים והפטרונית של רוא) להפוך לבתולה וסטאלית, כלומר להימנע מהולדת ילדים.
אך האלים רצו אחרת. האל מארס החליט לאנוס את הבתולה וממנה יצאו שני תאומים - רמוס (הפירוש של המילה מגיע כנראה מהניב היווני רומה - שפירושו כוח). ורומולוס. האם הוצאה להורג עקב שבירת שבועת הבתולין, והמך אמיליוס זרק את התאומים באזור הביצות שבמורדות גבעת פלטין, כדי שישמשו מאכל לזאבים. אך התאומים ניצלו בידי זאבה שהפכה יחד איתם לאחד מסמלי העיר, והקימו בבגרותם את האימפריה הרומית.

לאחר עליית העיר, החלו מאבקי שליטה וויכוחים בין רומוס ורומולוס (על גובה החומה, על נשים ושלל - תלוי לפי איזו אגדה). החלק החשוב הא שבסופו של דבר רומולוס הרג את רומוס אחיו, וקרא לעיר על שמו -רומא.