"האי ברחוב הציפורים"

אורי אורלב

"האי ברחוב הציפורים"

אלכס, ילד יהודי, מסתתר לו בבית הרוס ברחוב בגטו, שדייריו שולחו ממנו והשאירו אחריהם כמעט את כל רכושם. כנגד כל הסיכויים אלכס מתחמק מהסלקציה, וכמו שהורו לו אביו וחבריו, הוא מתחבא בבית מספר 78 ברחוב הציפורים. הבית ההרוס נמצא סמוך לגבול בין הגטו לבין האזור הפולני, ומבעד פתח האוורור שבפינת המסתור שלו יכול אלכס לצפות בנעשה בשכונה הפולנית. עליו להמתין שם, לחכות בסבלנות לאביו, שהבטיח שיחזור בעוד כמה ימים. אך הימים הופכים לשבועות, והשבועות לחודשים, ובזמן הזה עוברים על אלכס מאורעות רבים והפתעות בלי סוף.

היישר מתוך לבו של אלכס מתאר אורלב כיצד ילד אחד לבדו מגייס את כל כוחות הנפש כדי למצוא אוכל, מיטה, מקלט וגם חברה, בדמותו של עכבר לבן נאמן. ממקום מחבואו אלכס רואה עולם אלים וחסר היגיון, עולם שהשתגע, עולם שחרב, והוא ממשיך בחוכמה ובאומץ במלאכת ההישארות בחיים. (ויקיפדיה)

אורי אורלב

אורי אורלב נולד בוורשה בירת פולין בשם יורק אורלובסקי אביו היה רופא. גדל בילדותו בבית מתבולל, הספוג פטריוטיות פולנית. בשנות השואה נרצחה אמו בידי הגרמנים ואביו נשבה בידי הרוסים. אורי ואחיו הוסתרו על ידי קרובת משפחה בחדר סגור בגטו ורשה, ואחר-כך הועברו למחנה ריכוז ברגן-בלזן שם שהו עד ששוחררו כעבור שנתיים על ידי הצבא האמריקאי. הוא הגיע לישראל לאחר המלחמה עם אחיו, ואומץ על ידי קיבוץ גניגר. אביו אותר ועלה לארץ בשנת 1954.

אורלב כותב בעיקר ספרות ילדים ונוער, ועוסק גם בתרגום מפולנית לעברית. תרגם בין היתר את "קוו ודיס" מאת הסופר הפולני הנריק סנקביץ'. אורלב זכה בפרס אנדרסן לספרות ילדים ונוער (1996), ובפרס זאב לספרות ילדים ונוער (תשל"ח, 1978) עבור ספרו "חיית החושך". הידועים שבספריו עוסקים בילדותו בשואה ("האי ברחוב הציפורים") או בשנותיו הראשונות בארץ ("רחוקי משפחה"), ומציגים את הדברים מנקודת מבט נגישה לילדים ולנוער.

ספרו "חיילי עופרת" הוא למעשה האוטוביוגרפיה שלו בזמן השואה, כאשר אורי הוא הילד יורק.

אורלב מספר כי בזכות אמנותו עלה בידו לכתוב את ספריו בגיל צעיר בלי להינזק מכך. הוא כתב את הדברים כסופר-אמן היוצר מתוך ריחוק מסוים מהדמויות, ובחשיפה לא מלאה. לדבריו, עד היום הוא מסוגל להסתכל על השואה בעיני ילד בלבד, וכל ראייה אחרת מסוכנת עבורו. אורלב הוא אביו של איתמר אורלב, מחבר הספר "בנדיט", הוצאת עם עובד 2015.

הוא זוכה פרס ביאליק לספרות יפה בקטגוריית ספרות הילדים לשנת 2006. זכה ב-2014 בפרס דבורה עומר.

זכה בתואר יקיר ירושלים לשנת ה'תשע"א. (ויקיפדיה)

Big image

כריכות בתרגומים שונים

כריכות בתרגומים שונים

1. מה משותף לכל הכריכות ?

2. מה ההבדל בין הכריכות ?

3. מה ניתן ללמוד על עלילת הספר דרך הכריכות השונות ?

4. הכיני כריכה לספר ?

שאלות בעקבות הסרטון "קריאת כיוון"

1. מדוע קוראים לספר בשם זה ?

2. מהו ה"אי" שלך ?

3. כתבי פסקת טיעון והסבירי מדוע חשוב שלכל אדם יהיה "אי" משלו.

קריאת כיוון - רובינזונדות