יער הגשם הטרופי של האמזונס

יעקב וייס כתה ח2

רקע כללי

יער הגשם שבאמזונס (שבאמריקה הדרומית) הוא הגדול שבין יערות העד של כדור הארץ. הנהר שעובר דרכו, נהר האמזונאס, נמצא סמוך לקו המשווה, ואורכו כ- 6,000 ק"מ. הוא האדיר בנהרות תבל. שטח אגן הניקוז שלו כשבעה מיליון קילומטר רבוע, והוא משתרע בתחומי תשע מדינות באמריקה הדרומית. הנהר הוא שני או ראשון באורכו בעולם.

בשנת 2011, לאחר תהליך בחירה שנמשך ארבע שנים, נבחרו הנהר והיער לאחד משבעת פלאי עולם הטבע.

יערות הגשם שיעור 1

תנאים א-ביוטיים

האקלים: חם ולח.

האוויר: עומד.

כמות הגשמים: רבה (למעלה מ- 3,000 מ"מ), ומתחלקת על פני כל ימות השנה.

הלחות: גבוהה מאוד (מגיעה עד ל- 90%).

כמות האור: בצמרת העצים רבה אך בקרקע היער מעטה מאוד.

הטמפרטורות: נעות בין 20 ל- 30 מעלות.

הרכב האוויר: מכיל הרבה חמצן, עקב תהליך הפוטוסינתזה בצמחייה הרבה שבאזור.

הקרקע: דקה וקשה.

תנאים ביוטיים

הצמחייה רבה ומגוונת. מומחים מעריכים כי קמ"ר אחד יכול להכיל מעל 75,000 מיני עצים ו- 150,000 מיני צמחיה גבוהה. קמ"ר אחד ביער האמזונס יכול להכיל כ- 90,000 טון של צמחיה חיה, ולכן היער מכיל את אוסף מיני הצמחים ובעלי החיים הגדול בעולם. היער מכיל גם הרבה סוגי פטריות וחיידקים.

מספר מיני בעלי החיים מגיע לעשרות מיליונים, וביניהם: כ- 3000 מיני דגים (לדוגמא דגי הפירניאה), למעלה מ- 300 סוגי זוחלים (לדוגמא נחש האנקונדה), מאות סוגי ציפורים (לדוגמא הארה הארגמנית), כ- 2.5 מיליון סוגי חרקים, הרבה יונקים, דו חיים, פרוקי רגליים ועוד.

בעלי חיים המצויים באמזונס:

התאמת היצורים החיים לסביבתם (השפעת הסביבה על היצורים)

ביערות הגשם הצמחייה צפופה מאוד, ובעקבות זאת אור השמש שמצליח להסתנן אל הקרקע מועט מאוד. עקב כך, העצים באמזונס גבוהים במיוחד, כי הם רוצים להגיע אל הצמרת, שם יש הרבה שמש כיוון שאין צמחייה שתסתיר אותה. ישנם גם הרבה צמחים מטפסים ואפיפיטים (צמחים הגדלים על צמחים אחרים מבלי לצרוך מהם משאבים ומקיימים יחסי קומנסליזם). יש לעצים גם בעיה שהקרקע דקה, ולכן רבים מהעצים מצמיחים חוטרים המתפצלים בבסיס הגזע ומעגנים את העץ. כמו כן, הנהרות באמזונס עולים על גדותיהם פעמים רבות, ולכן היצורים החיים פיתחו כושר שחייה או טיפוס. עוד דוגמא להתאמת היצורים לסביבה היא השאגן האדום. כל זנבו מכוסה פרווה, למעט השליש התחתון בקצה הזנב המשמש לאחיזה בענפים והתקדמות בין העצים. כמו כן, מבנה השיניים של השאגן האדום והקיבה המיוחדת שלו מסייעים לו לאכול ולעכל את מזונו. גם אצל היגואר אפשר להבחין בתופעה מעניינת. היגוארים החיים ביערות כהים וקטנים יותר מהיגוארים בשטחים הפתוחים, בשל מיעוט טרף אוכל עשב בשטחים מיוערים.

השפעת היצורים החיים על סביבתם

ישנם יערות גשם בהם מספר רב מאוד של נמלים חופרות קנים בקרקע, ועל ידי כך הן מאווררות את הקרקע ועושות אותה נוחה יותר. כמו כן, העצים, שביערות הגשם משמשים כבית גדול להרבה בעלי חיים שמתאימים את העץ לתנאיהם, כמו הנקר, שעושה גומחות בעץ כדי לגור בהן. ישנם גם הרבה צמחים שקולטים כמות מים רבה, ומשתמשים רק בכמות מועטה ממנה ואת שאר המים הם משחררים לאוויר, שזה משפיע על לחות האוויר והטמפרטורה. בנוסף, ישנם ההפרשות של בעלי החיים שמשפיעות על ההרכב הכימי של הקרקע. דוגמא נוספת היא עצים ושיחים מסוימים שצומחים דרך סלעים, וע"י כך הם מלכדים את הקרקע ומונעים את סחיפתה על ידי מים ורוחות.

סרטון על האמזונס:

נהר האמזונס