נשמור על הביטחון וכך נמנע אסון

אלון עשהאל, דפני הולצמן, אליה קצב ודנה גריכטר

במסגרת עבודה באזרחות בבית סיפרנו יהלום, עסקנו בזכויות האדם והאזרח. בעבודה התבקשנו לצרף כתבה מעיתון או מאתרי החדשות העוסקת בפגיעה או בדילמה הקשורה לזכויות האדם.
הכתבה שצירפנו היא "חייל דרוזי טוען: התוקפתי במועדון כי דיברתי ערבית" הנכתבה על ידי נעה שפיגל באתר עיתון הארץ.
בכתבה זיהינו מספר זכויות אדם שנפגעו:
1. הזכות לחיים וביטחון
2. הזכות לכבוד
3. הזכות לשוויון
4. חופש הדת

בעבודתנו, בחרנו להתמקד בזכות לחיים ולביטחון משום שלדעותינו היא הזכות הבולטת ביותר שנפגעה עקב אי ציות לזכויות האחרות.

אז מהי בעצם הזכות לחיים וביטחון?
הזכות לחיים וביטחון הינה הזכות הבסיסית ביותר של האדם. זכות זו קובעת שאין לפגוע בחייו או בגופו של כל אדם אחר בצורה מילולית או פיזית. בנוסף הזכות קובעת שכל אדם רשאי לחיות חיים נטולי פחד והשפלה. חובתה של כל מדינה להגן ולשמור על חייהם ועל ביטחונם של כל אזרחיה מבלי הבדלי דת גזע ומין.
הזכות לחיים וביטחון הינה זכות אדם, לשלטון אין את הכוח לקחת או להעניק אותה - זוהי זכות יסוד. יתר על כן, על החברה לכבד את הזכות ולציית לה אך אינה ניתנת לה הפריבילגיה להעניק או לגזול אותה מאף אדם באשר הוא. לפיכך, הזכות הינה זכות אדם בסיסית שלא ניתן לערערה.

הפגיעה המוצגת בכתבה:

רזי עסיסי הגיע למועדון עם חברו הטוב. במהלך הערב הוא וחברו דיברו ביניהם בשפה הערבית. כמה צעירים שמעו אותם והחלו לקללם. לאחר זמן מה רזי וחברו התייאשו ויצאו מהמועדון. כשנכנסו לרכבם נזרקו לעברם אבנים שפגעו בראשו של רזי ונפצו את שמשת הרכב. בנוסף לפגיעה הפיזית שממנה יחלים ויבריא, נפגע רזי נפשית. בעתיד יהיו לו טראומות, וחלק מן הזכות הבסיסית של החיים והביטחון היא שאדם לא יחיה בפחד.

דעתנו על המאורע:

הזכות לחיים וביטחון הנה זכות טבעית ובסיסית.
זכות זו אינה יכולה להילקח או להינתן ולכן אנו חושבים שהתוקפים ביצעו מעשה לא מוצדק וגזר דינם ינתן בהתאם. המעשה מבוסס על גזענות- להרביץ ולקלל אדם מעצם היותו שונה בדתו הוא מעשה מיותר וחסר מחשבה תחילה.
אנו מתנגדים נחרצות למעשים כאלו תוקפניים וחסרי תועלת. למה מלכתחילה אפילו ללא קשר לדת צריך לקלל ולהרביץ?


במסגרת העבודה התבקשנו גם להכין כרזה עם סיסמא שתמנע בעתיד פגיעה בזכות. הסיסמא שלנו היא "נשמור על ביטחוננו וכך נציל את עתידנו", משמעות הסיסמא היא שצריך להתייחס לאחר ולשמור על ביטחונו ובכך למנוע פגיעות(אסונות) שישמרו על עתיד טוב יותר.

Big image
לכתבה מאתר הארץ

במסגרת עבודה באזרחות עסקנו בזכויות האדם והאזרח. לעבודה צירפנו כתבה שבה מתרחשת פגיעה בזכות החיים והביטחון.