מבצע "צוק איתן"

מאת גל דניאל

היום הראשון למבצע

מבצע צוק איתן הוא מבצע צבאי של צה"ל ברצועת עזה שהתחיל ב-8 ביולי 2014, בעקבות ירי רקטות מרצועת עזה לעבר אוכלוסייה אזרחית בדרום ישראל. המבצע כלל בתחילתו בעיקר הפצצות כבדות של חיל התותחנים וחיל האוויר הישראלי ברצועת עזה, כשבמקביל ישראל סופגת ירי רקטי כבד מרצועת עזה ומתמודדת עם ניסיונות חדירה לשטחה של חמושים המגיעים מרצועת עזה דרך הים או דרך מנהרות.

היום השלישי למבצע

מחבלים המשיכו בירי הרקטות. לראשונה נשמעה אזעקה במצפה רמון ובערד. אזעקות נוספות נשמעו ביישובי הדרום, בגוש דן ובדימונה. בצהריים נורה מטח אל יישובי דרום גוש דן והשפלה, כיפת ברזל יירטה את הרקטות בשעות הערב המוקדמות ירו מחבלים מטח רקטות אל ירושלים, כיפת ברזל יירטה שתי רקטות, ושתיים נוספות נפלו בשטחים פתוחים מטח של עשרות רקטות שוגר לעבר באר שבע, שתיים מתוכן גרמו נזק לבתים גם באשדוד פגעה רקטה, וכתוצאה מהפגיעה נשרפו מספר כלי רכב.

בערב אותו יום החליטה ממשלת ישראל על הפעלת משק לשעת חירום באזור הדרום.‏

היום העשרים ושישה למבצע

הפלסטינים דיווחו כי 107 בני אדם נהרגו במהלך הלילה ברצועת עזה, כתוצאה מהפצצות צה"ל.

35 נהרגו בתקיפות צה"ל ברפיח בלבד. צה"ל תקף 200 מטרות טרור ברצועת עזה.‏

בתשע בערב כינסו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון מסיבת עיתונאים בה הודיעו שצה"ל סיים להשמיד כמעט את כל מנהרות החדירה הידועות לו וכעת הוא ייערך מחדש מחוץ לרצועת עזה להמשך המבצע.

במהלך הערב החלו כוחות צה"ל לסגת מצפון רצועת עזה לעבר מדינת ישראל.

סיכום מבצע "צוק איתן" בחמש דקות

תגובות בין לאומיות

נשיא ארצות הברית ברק אובמה וקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הביעו תמיכה בישראל ובזכותה להגנה עצמית מפני ירי הרקטות וטרור המנהרות בטורקיה, ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן גינה את ישראל בחריפות, הסית נגדה והאשים אותה ב"רצח עם" נגד הפלסטינים בעקבות דבריו אלפי מפגינים אלימים תקפו את נציגויות ישראל בטורקיה, דבר שהוביל את משרד החוץ להורות על פינוי משפחות נציגי ישראל בטורקיה מחשש לשלומן,‏ ולפרסום אזהרת מסע לטורקיה.‏ בערים שונות באירופה נערכו הפגנות בגנות ישראל והמבצע. בצרפת ובהולנד הותקפו יהודים ובתי כנסת על רקע המבצע‏‏.