קבוצת וואטסאפ נאצית-בית ספר בגרמניה

שימוש בוואטס-אפ בדרך שונה ממה שאנו מכירים:

בני הנוער התמימים אשר אתם רואים בתמונה ניהלו תקשורת וואטס-אפ סוערת.

מדובר על 29 ילדים בני כיתה אחת אשר במקום לרכל על חברים, לצחוק על מורים ולתאם הברזות משיעורים הם החליפו ביניהם ססמאות נאציות, אמירות גזעניות ובעיקר הכפשות אנטי יהודיות. בתמונות שהעלו בני ה-15 הצעירים הם מצטלמים במועל יד. גם בדיחות לא חסרו בחשבון הוואטס אפ שנחשף, ביניהן הבדיחה: “למה היטלר התאבד? היהודים שלחו לו חשבון גז”.


כאן מדברת ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, שני זיו ואנחנו עדים להחמרה מדאיגה בחוסר המודעות והחינוך לסובלנות בייחוד בקרב הדור הצעיר. עושה רושם שגרמניה שנת 2014 היא בעצם גרמניה של ערב מלחמת העולם השניה. חייבים להתעורר מחלום הבלהות הזה.בני הכיתה האמורה, כמו כל בני הנוער בגרמניה לומדים על מלחמת העולם השנייה, הם נסעו לבקר במחנות ריכוז ומן הסתם גם מכירים היטב את החוק בגרמניה שאוסר על שימוש בסמלים,הצדעות או ביטויים נאציים. מי שעובר על החוק יכול למצוא את עצמו עומד בפני עונש מאסר של עד שישה חודשים בכלא. כל זה לא הצליח להשפיע על בני הכיתה, בנים ובנות כאחד, הגל הניאו נאצי חזק כנראה משעורי היסטוריה ואפילו מהחוק.

אנו מדווחים כי התכתובות בין תלמידי התיכון, בנות ובנים כאחד, הועברו לתחנת המשטרה המקומית להמשך חקירה. שניים מהתלמידים נחקרים ושאר התלמידים יזומנו לחקירה בזמן חופשת המחצית.

שני התלמידים המצויים בחקירה משטרתיתי נענו לבקשתי והסכימו להתראיין ולהציג את עמדתם בנושא. להלן הראיון עימם כפי שנערך בביתו של אחד מהם:


אני: "שלום, ראשית רציתי לדעת מה הוביל לרעיון לפתוח קבוצה נגד יהודים?"

סבסטיאן:"בזמן המלחמה שהייתה בישראל בקיץ האחרון התחילו בינינו לבין היהודים בכיתה ויכויים עזים לגבי היחס של ישראל לערבים בעזה, אנו הזדהנו עם הערבים וחשבנו שהישראלים כוחניים ואכזריים כלפייהם."

אני:"איך הכעס שלכם כלפיי ישראל גרם לכם לפתוח קבוצה נגד יהודים בכיתתכם?"

גרגורי:"בהתחלה זו הייתה סתם קבוצה לבדיחות נגדם ולאחר מכן הבנו שאנו חלק ממשהו גדול יותר שהיה קיים כבר לפני שנים רבות כשבבסיס שלו הייתה השנאה ליהודים וזוהי התנועה הנאצית, הזדהנו איתם ועם הערכים שלהם אך לא עשינו דבר רע חוץ מלשתף אחד את השני ברגשותינו."

אני:"אבל אתם לא מבינים שכשמתחילה שנאה ומגדילים אותה הדרך למעשים כבר מאוד קצרה? וכך התפתחו המלחמות הגדולות בעולם."

סבסטיאן:"לא חשבנו על זה בצורה כזו, עכשיו אנחנו מבינים שלמילים יש כוח ושנאה היא דבר הרסני."

גרגורי:"מזלנו שנתפסנו בזמן, יכול להיות שהדברים היו עלולים להתגלגל ולהסתבך עוד יותר."

אני:"אני שמחה שאתם מרגישים כך ונשמח שתבואו לבקר בישאל ולראות את הדברים מזוות שונה ולא כמו שראיתם אותם עד כה."