צמצום השטחים החקלאיים המשגב דב

גל חנקין ויעל בן עוזר

מבוא

בעבודת חקר שלנו החלטנו לעסוק בצמצום השטחים הפתוח במושב משגב דב בעשור האחרון. בחרנו בנושא משום שהוא נושא שמאוד מעניין אותנו, בנוסף חשוב להבין וללמוד אל מקום מגורינו, המקום שאנחנו גדלות וחיות בו את את חיינו.

שאלת מחקר

כיצד השפיעו התמורות במושב משגב דב על צמצום השטחים לחקלאות של המושב בעשור האחרון?

השערות המחקר

במחקרנו שיערנו כמה השערות:

  1. השערה ראשונה: אנחנו משערות שבעקבות ירידה בחקלאות רבים נטשו את ענף החקלאות במשגב דב לטובת עבודות אחרות יותר רווחיות,ולכן, ישנם פחות שטחים חקלאיים במושב.

  2. השערה שנייה: אנחנו משערות שבעקבות עלייה בביקוש במגורים במשגב דב שנבע מעלייה ברמת החיים במשגב דב בעשור האחרון צומצמו השטחים לחקלאות במושב.

מתודולוגיה

כלי מחקר: במהלך העבודה בחרנו להשתמש בנתונים משאלון שאליו ענו תושבי המושב.

בחרנו להשתמש בכלי מחקר זה מיכוון:


יתרונות:

  1. 1. מדובר על נתוניים אמיתים מהשטח

  2. 2. העבודה שלנו עוסקת בשינויים שחלים בחקלאות במושב ולןמה הם קוראים. סיבה מאוד גדולה היא כמובן תושבי הישוב אשר מתלפרנסים מדברים שונים, לכן לשאול אותם זה אידיאלי.

  3. 3. באמצעות התוצאות אפשר להבין איפה המושב עומד מבחינת החקלאות.


חסרונות:

  1. 1. מיכוון שהנתונים תלויים בשתשובות של בני אדם אנחנו סומכים אל האנשים שעונים שיענו ברצינות, אך אין לנו דרך לבדוק.

  2. 2. יתכן וישנם עוד גורמים אשר לא נבדקים משיטת מחקר זו.


מסקנות

- לאחר ביצוע השאלון הקבלת התשובות אנחנו יכולות לראות שלפי דברי תושבי היישוב אפשר לראות ש80% חושבים שיש ירידה בשטחי החקלאות במושב.
85% מסכימים עם כך שאנשים נוטשים את הענף בגלל שהוא לא רווחי ועוברים לעבודות אחרות יותר משתלמות.
מכך אפשר להסיק שההשערה שלנו אוששה ואכן, רביים נטשו בגלל חוסר רווחיות ושטחי החקלאות הולכים ומצטמצמים.

- לפי תוצאות הסקר ניתן לראות 50% מהתושבים חושבים שבעקבות העלייה ברמת החיים גודל הבתים עלה והשטחים החקלאים הוחלפו בשטחי בנייה.
65% חושבים שהייתה עלייה באוכלוסייה במושב, שגם היא השפיעה על הכמות השטחים שצריך בשביל בתים לכל התושבים. השטחים החקלאים הוחלפו בשטחי מגורים.
מכך אפשר להסיק, שהשערה שלנו אוששה ואכן הייתה ירידה בשטחים החקלאים במושב משגב דב עקב עלייה ברמת החיים ובביקוש לעבור להתגורר במושב.


מענה לשאלת חקר

לפי השלאון ותצלומי האוויר אנחנו יכולות להסיק שבשנים החארונות במשגב דב אכן היה צמצום בשטחים הפתוחים, עקב בניית בתים רבים במושב ואנשים העדיפו לעזוב את ענף החלקאות כדי לעבוד בעבודות יותר מרוויחות, כי בשביל להצליח להרוויח בענף החלקאות אתה צריך להיות מוכר ושהיו לך מספיק שטחים כדי למכור להרבה אנשים ואם לא תיהיה מספיק גדול ולא יקנו ממך הרבה אתה לא תצליח לעסוק בענף זה.

סיכום

במהלך העבודה חקרנו את הנושא של שטחים חקלאים במשגב דב והשינויים שחלים בהם בשנים האחרנות. את הנושא הזה החלטנו לחקור באמצעות חיפוש אינטרנטי של ממצעים על הנושא וסביבתו וביצוע שאלון שאליו ענו תושבי המושב. בעזרת השאלון ענו מבינים לא רק את מה שקורה במושב אלה גם אך התושבים רואים את זה, מה הם חושבים שקורה במושב שלהם בעשור האחרון.

בעזרת שיטות המחקר הללו, התוצאות שקיבלנו, וההשערות שהיו לנו לפני תחילת העבודה אנחנו מסוגלות להבין וליצור איזושהי תמונה של המצב של השטחים החקלאים במושב משגב דב. קיבלנו הרבה מאוד מידע בנוגע לנושא שעזר לנו להבין אותו ולהפיק ממנו.
בכך שהשתמשנו בשאלון ככלי מחקר שאליו יענו תושבי המושב המוקומיים אשר גרים וחיים את החייהם במושב גרם לנו להבין את החשיבות לשטחים חקלאים בשנים האחרונות במשגב דב. אך גם כן את התהליך הארוך שהם עוברים שכולל אותם עוברים הרבה מאוד שינויים. השטחים הולכים ומצתמצמים וחלקם אף מתחלפים בשטחים המיועדים לבנייה לשם מגורים.