המזרח התיכון - היום

נועה שוסטר ,חלי אלמליח,אוסנת אפריט ,עדי מגן ,אילנה איילאו

לבוש במזרח התיכון - האם זו פגיעה בזכויות האישה?

הכתבה הבאה תעסוק בלבוש הנשים במזרח התיכון, איפה עובר הגבול הדק בין אמונה לבין זכויות הנשים?

הלבוש במזרח התיכון שונה מאוד ממדינה למדינה, בדרך כלל זה הולך לפי המנהגים והאמונה. האמונה היא לכסות כמה שיותר מהאישה כמו החרדים שבמדינת ישראל או המוסלמים שנמצאים במדינות ערב , בהתאם הלבוש השונה , (חיגאב צאדור,ניקאב בורקה)

בדרך כלל אנשים שאינם קרובים לאמונה, מרשים לעצמם ללבוש בגדים שמאפשרים מראה של הרגליים, בטן ידיים. הלבוש שמופיע הכי הרבה הא הרעלה, כאשר יש רעלה שמכסה את הפנים ומאפשרת מראה רק של העיניים ויש רעלה שאינה מכסה את הפנים, הכול תלוי בבעל, בסביבה אשר הם נמצאים ובאמונה שלהם.

הקוראן מתייחס לחזות החיצונית של הנשים בכך שהן צריכות להיות צנועות, להסתיר את שערן. (חאגב הינו כיסוי לשיער אשר אפשר לראות בו את הפנים, או את העיניים) הדרישה העיקרית באסלם היא שלא יהיה פיתוי מיני משיכה כלפי הגבר.

החיים הסביבתיים במזרח התיכון נפט

מהו נפט?

הנפט הוא תערובת של מספר גדול של תרכובות כימיות שונות, רוב המרכיבים הם פחמימניים (תרכובות הבנויות מהיסודות פחמן ומימן) מסוגים שונים, והשאר – תרכובות אורגניות המכילות חמצן, חנקן, וגופרית- הנפט הגולמי מצוי במלכודות תת-קרקעיות של סלעי משקע.

שימוש בנפט משמש כמקור אנרגיה נייד וזמין המניע את הרבה כלי רכב כגון: מכוניות, משאיות, רכבות, ספינות וכלי טיס,והבסיס לכימיקלים תעשייתיים רבים,הופך אותו לאחד מחומרי הגלם החשובים ביותר של העולם. הגישה אליו הייתה גורם משמעותי במספר עימותים צבאיים,כגון: מלחמת העולם השנייה ומלחמת המפרץ. רוב מקורות הנפט בעולם נמצאים במזרח התיכון, אזור שלא יציב מבחינה פוליטית. הנפט במזרח התיכון נמצא קרוב יותר לקרקע באופן משמעותי לעומת שאר אזורי העולם, דבר זה גורם להוצאות הפקה נמוכות יותר. עובדה זו מעניקה יתרון כלכלי למדינות המפיקות נפט במזרח התיכון ויכולות להפעיל לחץ כלכלי משמעותי על שאר המדינות המפיקות נפט והמדינות הצורכות אותו.

הנזק הסביבתי הנגרם בסביבה הוא דליפת חומרי הדלק מצינורות ומכלי רכב,חומרים אלה מחלחלים למי תהום הם מזהמים אותו.

השפעות הזמר הערבי על מזרח התיכון

פריד אל-אטרש הוא זמר מלחין נגן ושחקן מצרי סורי פופולרי.

פריד אל אטרש התעניין במוזיקה מאז גיל צעיר מכיוון שאמו שרה וניגנה

אל-אטרש החל לשיר באירועי בית הספר. הוא למד באקדמיה למוזיקה, והפך לעוזרו של המחבר המפורסם ריאד סאנבטי. בשנות ה-30, התחיל אל-אטרש את קריירת השירה המקצועית שלו כאשר עבד עבור תחנות רדיו פרטיות במצרים. אחר כך קיבל משרת נגן עוּד בתחנת הרדיו הממלכתית ומאוחר יותר אף החל לעבוד כזמר בתחנה.

הקריירה המוזיקלית של אל-אטרש נמשכה לאורך ארבעה עשורים וכללה את הלהיטים "עלשאן מליש ע'יירכ" ו"יה עוואזל פלפילוּ". הוא הלחין מבחר מגוון של שירים וזכה להערכה רבה כמלחין, זמר ונגן. אל-אטרש טען כי אף שבחלק מיצירותיו ניכרת השפעה מוזיקלית מערבית, הוא נותר תמיד נאמן לעקרונות המוזיקה הערבית. אף שרוב יצירותיו רומנטיות באופיין, הוא הלחין מספר שירים דתיים ולאומניים.

אחד ממאפייניו הייחודיים של פריד אל-אטרש היה קולו. בתחילת דרכו ניחן אל-אטרש בקול גבוה ורך, אשר התפתח בהמשך חייו למנעד רחב יותר וצליל עמוק יותר. לאלה שאינם מכירים שירתו קשה להאמין כי הזמר הנשמע בהקלטות משנות ה-30 הוא אותו זמר הנשמע בהקלטותיו משנות ה-60. שירתו של אל-אטרש התאפיינה בתשוקה שניכרה בה.

אף אחותו אסמהאן הייתה זמרת מפורסמת ולזמן מה הם עבדו יחדיו, עד למותה המסתורי בשנת 1944, לאחר שמכוניתה התדרדרה לנהר הנילוס. בשנת 1941 הם כיכבו בסרטם הראשון ופריד הלחין את הפסקול לסרט.

לסיכום פריד אל אטרש הוא זמר מאוד מצליח במוזיקה המזרחית (המצרית-הסורית)

לפי דעתי הזמר הערבי הוא זמר מצליח וטוב, גם כך במוזיקה הישראלית הזמרים המזרחים מצליחים מאוד פה בארץ.

מתוך: ויקיפדיה

Big image

מיהי אום כולתום ?

אום כולתום אחת הזמרות הידועות והאהובות בעולם הערבי. היא התפרסמה בקולה העשיר וכונתה "כוכב המזרח". אחד משיריה המפורסמים הוא "אינתה עומרי", שזוכה עד היום לביצועים מחודשים על ידי זמרים שונים. אלבומי שיריה הם בין האלבומים הנמכרים ביותר בשפה הערבית גם בימינו.

אום כולתום שרה בעיקר בערבית ובשירה שלה היא מדברת על אהבה מאכזבת ושהיא כל פעם נפגעת ושהיא מפספסת הזדמנות של אהבה היא מדברת על היופי של העולם על מצרים על זה שיש לה תקווה לאהבה ולמקום טוב יותר.

אום כולתום והיא הפכה לסמל רב עוצמה לשאיפות של מולדתה מצרים ושל העולם הערבי כולו. החיים שלה סותרים רבים מן הרעיונות שלנו לגבי נשים מוסלמיות. אום כולתום נולדה למשפחת איכרים בתחילת המאה, והפכה לאשה עשירה ורבת עוצמה, אשת סודם של נשיאים ומלכים. כאשר הלכה לעולמה בשנת 1975, ארבעה מליון איש צעדו אחרי ארונה ברחובות קהיר.

תרגום לשיר סירט אל חוב:

כל חיי אני מפחדת מהאהבה,

מדרך האהבה, ומכל העוסקים באהבה

מכירה אני סיפורים מלאים באנחות ודמעות ,גניחות, וכאב

והאוהבים נמסו לא נגמלו

כל חיי אני אומרת, שאיני משתוקקת

לאהבה ולילות האהבה

ולבי לא יסבול את עינויי האהבה

ופגשתי אותך וברגע שנית את כל חיי

אני לא יודעת, כיצד אהבתי אותך

נשמתי!! לא ידעתי איך אהבתי אותך

מלחישת אהבה מיד התאהבתי

אוהבת, ונמסה באהבה ביום ובליל

עברו מחיי שנים ושנים

בהם ראיתי הרבה ומעט

מאוהבים!! מי שיגנח,יגנח לבדו

ומי שבוכה יבכה לבדו

אלו המאוהבים, באמת מסכנים..

כמה שהאהבה קראה ללבי

ולבי לא נענה לה

כמה שהתשוקה ניסתה לפתות אותי

אך גירשתי אותה ואמרתי תסתלקי

תסתלקי מדרכי איני רוצה להתענות

כמה עיניים ניסו להעסיק אותי ולא יכלו לי

רק עיניך... הם שסחפו אותי

הם שאמרו שעלי לאהוב אותך

פקדו עלי לאהוב

ומצאתי את עצמי אוהבת

ונמסה באהבה ודופקת

על דלתה כל בוקר וכל לילה

אתם שעשקתם את האהבה

דיברתם בגנותה והעללתם עליה

העללתם עלילות ועלילות

שאיני יודעת מה ולמה

הבושה והכלימה בכם או באוהבכם

אבל לא באהבה שממלאת את לבי

אין בעולם שום דבר אבל שום דבר

הטוב יותר מהאהבה

נתעייף..נתרגז..נתלונן..

אבל נאהב ונהיה מאוהבים

אוי ללב ולפעימותיו

הוא פועם באיחוד ובפרידות

כשנרות התשוקה ידליקו

את לב המאוהב

כמה יפה העולם בעיניי המאוהבים

האהבה סחפה אותי, והתאהבתי

מרוב אהבה אני נמסה

אישן ואתעורר לפי האהבה

אתה שמלאת את חיי באהבה

הנה חיי לך במתנה

נשמתי…לבי…שכלי…אהבתי…

כולם שייכים לך ובין ידיך

קולך…מבטיך…לחישותיך…

זה דבר לא יאמן

דבר שהפך את החיים

לפרחים ולנרות תמידיים

אלוהי!! כמה אני אוהבת אותך

אוי אלוהי!!! אלוהי!! איזו אהבה

דמעות עיניי פצעו את לבי. ואני לא התלוננתי ולא באתי בטענות

רק אלוהים יודע כמה אהבתיך מרוב ערגה התאהבתי מיד

אני נמסה באהבה, יומם וליל אדפוק על דלת האהבה

Big image

הנפט במזרח התיכון

מהו נפט?

נפט הוא נוזל דליק והצבע שלו הוא שחור-חום כהה או ירוק כהה.

הנפט מורכב מתערובת של פחמימות שונים.

הנפט הגולמי מכיל חומרים דליקים שונים אם שורפים את הנפט ואת המרכיבים שלו אז השריפה משחררת אנרגיית חום ,ופולטת גזי חממה.

מסחר בנפט:
מחירו של הנפט מושפע מגורמים רבים וביניהן משברים פוליטיים, בפיתוח הכלכלי העולמי, מזג אויר ועוד. השינויים האלה גורמים לכך ששוק הנפט המחיר נע בממוצע על פני השנה בשיעור של למעלה מ- 40% .

מסחר בנפט נעשה גם באמצעות חוזים עתידיים, הנסחרים במספר בורסות ברחבי העולם: בין השאר, בורסת לונדון בה נסחר נפט ברנט מהים הצפוני ו-NYMEX - בורסת הסחורות של ניו יורק בה נסחר נפט מסוג טקסס מתוק (WTI). כל חוזה עתידי נסחר לפי 1,000 חביות ובדולרים אמריקניים, כך ששינוי של דולר אחד במחיר לחבית נפט יגרור שינוי של $1,000 דולר בגודל החוזה. חוזים עתידיים משמשים הן גופים המעוניינים לגדר את עסקיהם הריאליים משינוי במחיר הנפט (כגון בתי זיקוק או אלו השואבים את הנפט כמשאב טבע) והן גופים המעוניינים לסחור בנפט כספקולציה להפקת רווחים (כגון קרנות גידור ואנשים פרטיים).

Big image