סיור גבולות ועדות בצפון

גיאופוליטיקה אזורית, מורכבות אתנית ובטחונית בגבול הצפון

אופי הסיור הינו גמיש, ניתן להוסיף ולהחסיר אתרים בהתאם לאופי הקבוצה

סיור בגליל העליון: גאופוליטיקה, גבולות, מיעוטים ואתגרים - עבר, הווה ועתיד.


הגליל העליון הינו אזור תיור ונופש פופולרי בקרב תיירים מקומיים וזרים כאחד. אך, מעבר ליופי הטבעי שלאזור זה, הוא גם מרתק מבחינות נוספות.

במזרח התיכון נקבעו גבולות פוליטיים בעבר, אשר חצו בין עדות, תאי שטח גיאוגרפיים, תרבויות ודרכים עתיקות. הגליל העליון מהווה מיקרוקוסמוס למזרח התיכון כולו: גבולות מנדטוריים, שטחים כבושים, עדות ומיעוטים. לצד, היסטוריה עשירה, אתרים ארכיאולוגיים, שמורות טבע מרהיבות ודרכים עתיקות. כיום חיים כאן אנשים מרקעים שונים היוצרים פסיפס אתני מרהיב: בני קיבוץ ומושב, ערבים מוסלמים, נוצרים, צ'רקסים, דרוזים, בדואים ועלאווים.


מטרת הסיור הינה להכיר את הרקע ההיסטורי - גיאוגרפי ופוליטי ליצירת הגבולות במזרח התיכון, את בעיית המיעוטים וההתמודדות עימה בארצות השכנות : סוריה ולבנון.

את בעיות הביטחון כיום של ישראל ושכנותיה, ומבט אל העתיד: מה יקרה במזרח התיכון בכלל ובארצות בהן נדון, סוריה ולבנון, בפרט לאור ההתפתחויות האחרונות.


מסלול הסיור: -

  • פגישה בראש פינה.

  • נסיעה לגן לאומי ברעם: החיים בגליל בעבר: סיור בבית כנסת העתיק מהתקופה הביזנטית. סיור בכנסיית הכפר בירעם, הכפר אשר פונה מתושביו במלחמת העצמאות ותושביו הפכו לפליטים. מפגש עם צאצאי הפליטים המוחים במקום.

  • נסיעה לאורך כביש הצפון הישן, עצירה לתצפית על הגבול עם לבנון: סיפור קביעת הגבול בין המעצמות, מלחמות לבנון עם ישראל, הפתח, חיזבאללה והמצב כיום.

  • נסיעה צפונה דרך עמק קדש ורכס הרי נפתלי. הסבר על הדרכים והיישובים העתיקים בדרך.

  • תצפית ממשגב עם (ממצפור משגב עם או תצפית בניה) לעבר הגבול עם לבנון ואצבע הגליל והסבר על לבנון ואתגריה האתניים, מהו קיבוץ ותולדות ההתיישבות הציונית בארץ ישראל.

  • נסיעה למבצר הונין: תצפית קצרה על עמק החולה וסקירה על ממלכת הצלבנים.

  • נסיעה לנבי הודה. קבר קדוש דרוזי. ביקור באתר והסבר על העדה הדרוזית במזרח התיכון. משם הליכה רגלית קצרה לאתר הארכיאולוגי המפתיע, חרבת עומרית, אשר היה אחד משלושת המקדשים ההרודיאניים אשר הוקדשו לאוגוסטוס. דיון בפוליטיקה ובגיאוגרפיה של מקומות קדושים במזרח התיכון. בנוסף, תצפית לעבר קו הגבול הישן בין ישראל וסוריה לפני 1967.


מי אני?

שמי יואב חרמוני. גדלתי בירושלים, ומשחר נעוריי הוקסמתי ונמשכתי לעיסוק בנושאים פוליטיים ואזוריים. לאחר שירות כקצין קרבי בחיל השריון, למדתי את מה שאני אוהב: לימודי מזרח תיכון ויחסים בין לאומיים. בנוסף, למדתי בקורס מורי דרך ובסיומו ניתן לי רשיון מורה דרך. מאז אני עוסק בהוראת דרך עם נגיעה בנושאים הפוליטיים, בטחוניים ומזרח תיכוניים.