TAC Aylık Veli Bülteni

EKİM 2020

Big picture

2020-2021 Okul Aile Birliği2020-2021 TAC Okul Aile Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu seçimlerinin ardından, ilk OAB toplantısı gerçekleştirildi. OAB yeni yönetim kurulunu tebrik eder, kendilerine başarılı bir yıl dileriz.

Big picture

TACBiotech Kulübü


TACBiotech Kulübü Danışman Öğretmeni Fatih Metin, Aktivite Koordinatörü Ahu Tereci Dursun ve kulüp öğrencileri Esra Ekin Köse, Melikhan Bekir ve Naz Kurtuluş; #ERASMUSDAYS etkinlikleri kapsamında Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Türkiye’den ortaklar ile ilk toplantılarını yaptılar. Tanışma ile başlayan toplantı, #ERASMUSDAYS hazırlıkları ve yeni Erasmus+KA229 proje başvurusu kapsamında fikir alışverişi ile devam etti.


Erasmus+ Programı'nın tanınırlığını ve bu programa yönelik projelerin görünürlüğünü arttırmak, potansiyel yararlanıcıları Erasmus+'tan yararlanmaya teşvik etmek amacıyla 15-16-17 Ekim 2020 Erasmus Günleri (#ERASMUSDAYS) etkinlikleri düzenlenmekte; ülkemiz ile birlikte tüm Avrupa'da çeşitli görünürlük, yaygınlaştırma ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Big picture

Yatılı Hazırlık Sınıfı Öğrencileri Oryantasyonu


11.10.2020 tarihi saat 16.00’da Talas Oditoryum’da öğrenciler, Yurt Yönetimi, Okul Yönetimi ve PDR Servisi bir araya geldi.


Okul ve yatakhane yönetiminin kendilerini tanıtmalarının akabinde yurt tanıtımı ve kurallarını içeren sunum gerçekleştirildi.


Okul Doktoru Ali CERRAHOĞLU, konuşma yaparak sağlık ve revirle ilgili bilgiler verdi.

Ardından PDR Servisi sunumu için PDR Bölüm Başkanı İlker KABA söz aldı. Psikolojik Danışmanlar Caner AYDIN ve Serhat KÖSE’nin kendilerini tanıtmalarının akabinde İlker KABA, PDR Bölümünün tanıtımı yaptı ve işleyiş hakkında bilgi verdi.


Akşam yemeğinden sonra oryantasyonun devamı için kampüs bahçesinde bir araya gelindi.

Saat 18.45’te öğrenciler toplanmaya başladı ve 19.00’da alanda çember oluşturup isim öğrenme oyununu oynadılar. Herkes herkesin ismini eğlenceli bir şekilde öğrendikten sonra öğrencilere tribünlerde memleketi tahmin etme oyunu oynattırıldı.


Ardından soru-cevap ve dilek-temenni bölümüne geçildi. Soru-cevap kısmından sonra tribünlerde ve Stickler’da toplu fotoğraf çekimiyle oryantasyon çalışması tamamlandı.

Big picture

Çevrim İçi Veli Etkileşim Toplantısı ‘’Ailede Roller ve İletişim’’PDR Bölümünün organize ettiği toplantıyı, Bölüm Koordinatörü Uzm.Psk.Dan. İlker Kaba ve Uzm.Psk.Dan. Suna Babalıklı yürüttü. Etkinlik, Zoom uygulaması üzerinden psikolojik danışmanların kendilerini ve sorumlu olduğu sınıfları aktarmalarıyla başladı. Ardından katılım gösteren velilerin kendilerini tanıtmaları istendi ve veli etkileşim toplantılarının amacı hakkında kısa bilgilendirme yapıldı. “Ailede Roller ve Ailede İletişim” konusunun anlatıldığı sunuyu velilerimiz ilgiyle takip etti ve soru sorup paylaşımda bulundular. Velilerimizin aktif katılım sağlaması, hayatın içinden ve aile yaşantılarından örnekler vermesi, toplantıyı daha zengin ve akıcı hale getirdi. Toplantı iyi dilek ve temennilerle sonlandırıldı.

“Sınav Psikolojisi ve Ergenlik” Konulu Çevrim İçi Konferans


Üniversite sınavına hazırlık sürecinde 11. ve 12. sınıf velilerine yönelik “Sınav Psikolojisi ve Ergenlik” adlı konferans çevrim içi olarak Psikolojik Danışman Caner AYDIN tarafından gerçekleştirildi. Sunumda, “Ergenlik Dönemi, Sınav Kaygısı, Pandemi Sürecinde Sınav Psikolojisi, Sınav Psikolojisi ve Farkındalık (Mindfulness), Öğrencilerin Gözünden Kaygıya Neden Olan Bazı Düşünceler ve Ailelere Öneriler” konularına yer verildi. Sunum sonunda veliler merak ettikleri soruları sorma fırsatı yakaladılar.

Big picture

“Akademik Başarı’’ Konulu Çevrim İçi Veli KonferansıPsikolojik Danışma ve Rehberlik Servisinin her yıl 9. sınıf velileri ile gerçekleştirdiği “Akademik Başarı’’ konulu veli konferansı 7 Ekim 2020 tarihinde çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Psikolojik Danışman Serhat KÖSE tarafından gerçekleştirilen sunumda “başarı ve başarısızlık kavramları, dijital dünyada öğrenme, uzaktan öğretimle değişen öğrenme ortamı, ebeveynler için iletişim ipuçları, belirsizlik dönemlerinde ruh sağlığını korumak ve öğrenmenin doğası” konuları ele alındı. İkinci bölümde 9. Sınıflar Müdür Yardımcısı Soner Çarkçı’nın da katılımıyla gerçekleştirilen soru-cevap etkinliği ile konferans tamamlandı.

Big picture

Potada TAC Efsanesi Devam Ediyor


Öğrencilerimizin basketbol başarısına ilişkin haber ''Efsaneler Yetiştiren Okul: TAC'' başlığı ile 01.11.2020 tarihli Spor Arena Plus Dergisi'nde yayımlanmıştır.


Öğrencilerimizle gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyoruz.


Haber yazısına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Spor Arena Plus

Big picture
Big picture
Big picture

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni28 Ekim 2020… Ve tarih boyunca herhangi bir 28 Ekim’de söylenmiş olabilecek en heyecan verici, en güzel cümle: “Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz!”


Türk Dili ve Edebiyatı ile Sanat bölümleri tarafından hazırlanan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni”nde ilk günün coşkusunu ve gururunu yeniden yaşadık.


Değerli idarecilerimizin tüm TAC ailesine seslenerek duygu ve düşüncelerini paylaşmalarının ardından farklı sınıf seviyelerinden öğrencilerin hazırladıkları sunumları izledik.


Önce, “Mavi Huydur Bende” dedik, ardından “Türk Marşı” melodilerinde genç yeteneklerin mesafeleri aşıp cumhuriyetin ışığıyla nasıl parladıklarını izlerken hatıraları tazeleyen bir resim sergisine katıldık. “10. Yıl Marşı”nı dinlerken, 100. yıla yaklaşmanın heyecanı daha bir sardı içimizi. “Muhtaç olduğun kudret damarlarında akan asil kanda mevcuttur.” demişti Atatürk. Biz de ahval ve şerait hangi mahiyette tezahür ederse etsin cumhuriyetten aldığımız güce güvendik ve O’na seslendik.


Bizim güneşimiz cumhuriyettir dedik “Güneşi İçenlerin Türküsü”nde ve ECHO’22 konserine eşlik eden güzel görüntülerle okulumuzu ne çok özlediğimizi hissettik.


97. yaşın kutlu olsun sevgili CUMHURİYET! Nice güzel yaşlara!..

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture