Turvaliselt internetis

Ülari Viljak

Rämpspost

Tavaliselt on spämmiks reklaam ja petukirjad. Sageli levitatakse spämmiga ka viirused ja trooja hobused. Rämpsposti eemaldamiseks kasutatakse postiserverides ja -programmides filter. Soovimatute postituste vähendamiseks kasutatakse foorumites ja veebipäevikutes isiku/kasutaja tuvastamist ning inimese ja spämmiroboti eristamist. Sõna spam tähendab inglise keeles konservsinki.

tulemüür

Tulemüür kujutab endast kas tarkvararakendust või spetsiaalset seadet, mille põhiülesandeks on reguleerida liiklust erineva turvatasemega arvutivõrkude vahel, eraldades näiteks väiksema kodu- või kontorivõrgu ülejäänud Internetist. Kui ehitiste puhul peab tulemüür takistama tule levikut ühest hoone osalt teise, siis arvutivõrkudes on tulemüüri ülesandeks takistada pahatahtlike rünnete levikut väheturvalisest välisvõrgust kaitstumasse sisevõrku või konkreetsesse arvutisse.

parool

Mida pikem teie parool on, seda raskem on seda ära arvata. Seega valige pikk parool, et on teave turvalisena hoida. Numbrite, sümbolite ja suur- ning väiketähtede kasutamine muudab nuhkijatele ja teistele teie parooli äraarvamise või lahtimurdmise keerulisemaks. Ärge kasutage parooli „123456” või „parool” ja vältige paroolides avaliku teabe, näiteks oma telefoninumbri kasutamist. See pole eriti originaalne ega ka ohutu!

elektronpost ja manused

Eposti aadressid jagunevad isiklikeks ja ametlikeks. Töö ja kooli e-postidelt tuleks ajada ainult tööd või kooli puudutavaid asju, kuna enamasti pärast töölt lahkumist vastav konto suletakse. Samamoodi esindad sa ametliku epostilt kirja saates seda asutust, kes on sulle eposti loonud.

Viirused

Arvutiviirus ehk viirus on programm, mis on võimeline end iseseisvalt kopeerima ning arvutit nakatama. Mõistet „viirus“ kasutatakse ekslikult ka muud tüüpi, ka isepaljunemisvõimeta pahavaraprogrammide puhul: nt reklaam, nuhkvara, ussid ning trooja hobused. Ehtne viirus levib ühest arvutist teise nakatunud peremees-programmi ümbertõstmisel. Selline levimine toimub näiteks failide saatmisel üle võrgu ja interneti või nende transportimisel erinevate andmekandjatega, nt flopiketas, CD, DVD ja USB-mälupulk.