האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

פברואר 2016 (22) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

שנה מעוברת- מנגנון סינכרון בין תהליכים ולמידה משמעותית

השבוע ציינו את ראש חודש אדר א'. חודש זה מתווסף לשנה שמוגדרת בלוח העברי כשנה מעוברת ומטרת הוספתו היא לשמור על תיאום בין לוח השנה ובין השנה האסטרונומית. גם בלוחות שנה נוספים (אם כי לא בכולם) יש שנה מעוברת שיישומה מתבצע באופנים שונים.

שנה מעוברת היא איפה מנגנון סינכרון בין שני תהליכים. תהליך אחד הוא סיבוב כדור הארץ סביב השמש - על פיו נקבעות עונות השנה, ותהליך שני הוא סיבוב הירח סביב כדור הארץ - על פיו נקבעים החודשים. לוח השנה העברי מתכלל את שני התהליכים האלה, כך נשמרים מועדי ישראל בעונות שנה קבועות.

מנגנוני סינכרון והתאמה בין תהליכים נדרשים כל העת לאורך החיים ובולטים בתחום החינוך.

בתהליכי הרפורמה ללמידה משמעותית נושא סינכרון תהליכים הוא חשוב ביותר. בשלב הראשון נדרשנו להלימה - סינכרון בין תהליכי צמיחת הידע והמידע לבין מערכת שעות ההוראה בהתחשב בתהליכים של התקדמות הטכנולוגיה וזמינות המידע.

כעת אנו נדרשים לסנכרון בין השינויים המסגרתיים של הרפורמה - צמצום מועדי היבחנות, חלוקת תכנית הלימודים להבחנות חיצונית והבחנות בית ספרית לבין שינויים מהותיים שמשמעותם שינויים בתהליכי למידה, הערכה, הוראה והרחבת האוטונומיה הבית ספרית והאמון במורים. מאחר שמדובר בשינויים מסגרתיים מהירים מול שינויים מהותיים איטיים יש צורך במנגנוני סינכרון: תיווך, הסבר, הדרכה, מענה לשאלות בדרכים שונות: קהילות ברשת, מפגשים וירטואליים, מפגשים פנים אל פנים ועוד.

אם יש לכם הצעות נוספות למנגנונים כאלה אתם מוזמנים לשתף אותנו באיגרות הבאות.

אמנם נחוג את חג הפורים בחודש הבא, אדר ב', אך אברך אתכם כבר עתה "משנכנס אדר מרבין בשמחה".

בעקבות כנס המדריכים

תודה לכל המשתתפים, המציגים והמארגנים של כנס המדריכים!

נשמח אם תוכלו להקדיש מספר דקות ולתת לנו משוב באמצעות קישור זה, על מנת שנפיק לקחים ותובנות לקראת הכנסים הבאים


מוזמנים לצפות במצגות ובסרטונים שהוצגו בכנס בקישור זה ובקישור זה

אגף א' לפיתוח פדגוגי

"למידה מרחוק היא מיומנות שמורים ותלמידים במאה ה־21 צריכים לדעת להשתמש בה"

בכתבה שפורסמה השבוע בעיתון מעריב בעקבות תרגיל למידה בחרום – "צו 8 חינוכי" נכתב:

"דליה פניג, מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, מסרה: "למידה מרחוק היא מיומנות שמורים ותלמידים במאה ה־21 צריכים לדעת להשתמש בה ככלי שמכשיר לומדים עצמאים בעת שגרה. במזכירות הפדגוגית החליטו להשתמש במיומנות זו להכנת מערכת לימודים בעת חירום, שתמשיך את שגרת הלימודים, בדגש על תלמידים הלומדים לקראת בחינות הבגרות".

לכתבה המלאה: http://www.maariv.co.il/news/israel/Article-525229

Big image

חינוך גופני

האליפות הארצית של בתי הספר התיכוניים בכדורגל

בימים ג'-ד', ז'-ח' באדר א' התשע"ו, 16 – 17 בפברואר 2016 ייערכו בחיפה, משחקי האליפות הארצית של בתי הספר התיכוניים בכדורגל. במסגרת האליפות ישתתפו כ- 300 תלמידים.

כולם מוזמנים!

אגף חברה ורוח

מפגש סינכרוני למורי מדעי החברה

במטרה ליצור מהימנות בין שופטים בתהליכי בדיקת עבודת החקר נפגשו ביום א האחרון, 7.2.15, כ"ח באדר תשע"ו כ- 100 מורים בודקים מרחבי הארץ למפגש סינכרוני .

במפגש נחשפו המורים לכללי הבדיקה , הטפסים והשינויים שחלו בדרכי דיווח הציון החל משנה"ל תשע"ו.

מפגשים נוספים יתקיימו כמפגשי פנים אל פנים במחוזות.

כלים דיגיטליים בשרות מדריכים במדעי החברה

במטרה למנף ולחזק את שילוב הכלים המתוקשבים במדעי החברה הכינה גלית הרשקוביץ, מדריכת התקשוב במדעי החברה אתר המרכז את כלים דיגיטליים המותאמים לצרכים של מורי מדעי החברה.


באתר קישור לניוזלטרים במדעי החברה, כלי מתוקשב לעבודה עם כרזות ועוד.
הקישור לאתר, המלא בכל טוב הועבר גם לציבור המורים .

להלן קישור לאתר

שעור סינכרוני - עיסוק בחופש הביטוי

האם מותר לי להביע את עמדותי? האם מותר לי לנהל שיח סביב נושאים שנויים במחלוקת?

מה זה בכלל חופש ביטוי ? האם משמעו החופש לומר כל מה שארצה ?

על כל אלו ועוד החלטנו לעסוק בשני רבדים:-

האחד- עיסוק בחופש הביטוי עצמו. זאת באמצעות שעור סינכרוני שהועבר על ידי השופט סגל ביום ד, א' באדר א', 10.2.16/2. המשתתפים נחשפו לעקרונות חופש הביטוי ולסוגיות משפטיות מגוונות שעסקו בנושא זה.

השני- עיסוק בעקרונות לניהול שיח בכיתה. זאת באמצעות קדימון ששולב בהזמנה . הקדימון להרצאתו של כבוד השופט סגל מתמקד בחוזר מנכ"לית המשרד תשע"ה/1 המתייחס לשיח בנושאים קונפליקטואליים ורגישים בכיתה.

Big image

לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה

ביום ה , ט' אדר א', 18.2.2016 יתקיים טקס חלוקת פרסים לעבודות חקר מצטיינות, בתי ספר ומורים מצטיינים בהוראת לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה ע"ש רחבעם זאבי.

בטקס השנה ישתתפו זוכים מבתי הספר הממלכתיים, ממלכתיים דתיים וחרדים. המשותף, לכולם הוא האהבה לארץ ישראל לתולדותיה ולאתריה.

מצ"ב הזמנה

Big image

אגף מורשת

הזמנה ליום עיון שיערך בתאריך 16 במרץ 2016, בשותפות מודיעין רוצ'סטר, בעיר מודיעין.

יום העיון מיועד למפקחים, מדריכים ומנהלים, מובילי קשרי ישראל תפוצות ובתי ספר תאומים.

קישור להרשמה
Big image

יום למידה בינתחומי בתרבות יהודית-ישראלית, מוסיקה ותקשוב בנושא זיקה בין העם לארצו

Big image

יום עיון לתלמידי מגמות מחשבת ישראל בנושא "בין צדק ופשרה".

תלמידי מגמות מכל רחבי הארץ יושבים במעגלי שיח ולומדים מקורות בחברותא. בנוסף, שומעים הרצאה ולקינוח - פעילות אומנותית.

Big image

חדר מורים בעין גדי לומד בחברותא טקסטים מקראיים על היחסים במשפחה המקראית לכבוד יום המשפחה

רב תרבותיות גם בט"ו בשבט בבית ספר "מצפה" בבאר שבע

אוכלוסיית בית ספר "מצפה" מגוונת ורב תרבותית.

בימים אלו בית הספר עובר תהליך לפיתוח זהות ישראלית בקרב תלמידיו תוך שמירה על הזהות היהודית. התהליך כולל הכרת התרבויות השונות בשימת דגש על כבוד ומציאת המשותף בתחומים שונים.

במהלך השנה התלמידים לומדים שעה שבועית על הישראליות באמצעות תכנית ספירלית אשר נבנתה על ידי צוות המורים בהנחיית מנהלת ביה"ס גב' סמדר בלונד והמדריכה לתרבות יהודית ישראלית גב' אורלי אברג'ל. בתכנית באים לידי ביטוי בין היתר ערכים ומועדים משותפים בתרבויות השונות.

סדר ט"ו בשבט שנערך השנה בבית הספר לכבוד החג התמקד בשורשיות העצים השונים והקשר שלהם לארץ ישראל.

בכיתות הגבוהות (ה-ו) התלמידים דנו בחברותא על שבעת המינים בתרבויות השונות באמצעות חשיפה למדרשים ולכתבים של שלוש הדתות.

Big image

אגף ספרי לימוד וחומרי למידה

הנגשת חומרי לימוד לתלמידים במדינת ישראל - הזמנה למפגש הבא של עמיתים לומדים ממחקר

Big image

אגף מדעים

כנס מחוזי – מחוז ירושלים ומנח"י חינוך לקיימות, בריאות ולמידה משמעותית

כנס מחוז ירושלים ומנח"י לחינוך לקיימות, בריאות ולמידה משמעותית התקיים ביום ג', כג' שבט תשע"ו, 2.2.2016 במוזיאון ארצות המקרא, בירושלים. בשיתוף שני המשרדים משרד החינוך והמשרד להגנת הסביבה.

במחוז ירושלים מתקיים שיח ייחודי של תחום החינוך לקיימות, הבריאות והלמידה המשמעותית, בזכות הממונה על שלושת התחומים גם יחד, הגב' אתי דבש . כנס זה היווה ביטוי לשיח זה, המזמן שיתוף פעולה בין מערכת החינוך הפורמאלית למערכת החינוך הבלתי פורמאלית, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות וארגונים סביבתיים. גופים אלו כוללים את משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, הרשת הירוקה, החברה להגנת הטבע, יחידות סביבתיות ורשויות מקומיות, הפועלים רבות לקדם את העשייה במחוז ירושלים.

הכנס כלל תערוכת פוסטרים מרשימה שהציגה את העשייה החינוכית בתחומי הקיימות והבריאות במחוז. הרצאה של אייל ברטוב, צלם סביבה, מתמחה בנושאי טבע, זואולוגיה ואנתרופולוגיה. הרצאתו בחנה את צעדי האנושות "לאן פנינו?" תוך הבנה כי בכוחם של היחיד והחברה להשפיע. בסופו חולקו תעודות לשישה עשר בתי ספר ירוקים ובתי ספר מקדמי בריאות. שלושה בתי ספר קיבלו שתי תעודות.

קישור לתמונות

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה - כנס EduTech- התקשוב בחינוך 2016- מחשבים ואנשים

הכנס נערך ביום שני 1.2.16, במתחם אווניו שבקרית שדה התעופה, בנוכחותה של מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן שאמרה שטכנולוגיה תעצים מורים טובים ושהטכנולוגיה הינה אמצעי ולא מטרה. לצידה יתרונות וגם חסרונות. בכנס התקיים פנל על שילוב טכנולוגיה בלימודי מדע וטכנולוגיה ובאתגר בהכשרת המורים ובשינוי תפיסות מורים. בפנל לקחו חלק הפיקוח על מדע וטכנולוגיה אשר דנו בפיתוח מיומנויות וכשירויות הנחוצות לבוגר מערכת החינוך בעזרת הטכנולוגיה, הוצגו תוכניות הלמידה בדרך החקר, אקדמיה ברשת, קורסי Mooc , פורומים למורים, שימוש בטאבלטים עם חיישנים להגברת הלמידה ההתנסותית המעצימה את ההבנה והלמידה המשמעותית ונושאים רבים אחרים.

בין היתר הוצגה תוכנית תלת מימד של גוף האדם ותהליכים ביצורים חיים ומערכת השמש והיקום.

סיכום אירועי שבוע החלל הישראלי - 2016

שבוע החלל הרצאות על מאדים

בהמשך לתוכניות לקידום נושא החלל בלימודי מדע וטכנולוגיה ובהמשך לשבוע החלל הישראלי - 2016, מתקיימת סידרת הרצאות בנושא המאדים, המתקיימות בשפה העברית ובשפה הערבית.

ההרצאות מתקיימות, ביוזמת הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במחוז חיפה, במסגרת "אקדמיה ברשת", בשיתוף עם מינהל תיקשוב, טכנולוגיה ומערכות מידע ובשיתוף עם מרכז המורים במכון ויצמן.

פרטים על ההרצאות:

1. "מסע למאדים" הרצאתה של ד"ר דיאנה לאופר מיועדת לתלמידי ה'-ט'
בעברית.

מועד ההרצאה: יום שלישי ז' באדר א' תשע"ו 16.2.2016, קישור לפרטים והרשמה


2. "חקר החלל ותרומתו לרווחת האדם, ומה עם מאדים?" הרצאתו של ד"ר מוסטפה עספור מיועדת לתלמידי ה'-ט'. ההרצאה תתקיים בשפה העברית ובשפה הערבית.

מועד ההרצאה: יום רביעי ח' באדר א' תשע"ו 17.2.2016., קישור לפרטים והרשמה
ההרצאות אינן כרוכות בתשלום, אך נדרשת הרשמה מוקדמת.