Victoria's day at the Mall

By: Victoria H

One step equations- Hershey's

MULTIPLICATION OR DIVISION:

I first bought some Hershey's candy bars. I bought 10 king sized candy bars and they cost $5 all together. How much does each candy bar cost?
Big image
Big image
Big image
Big image

One step equations- Books

ADDITION OR SUBTRACTION:

Victoria then bought a book for $8 and then she bought another book. The total was $20. How much did the other book cost?
Big image
Big image
Big image
Big image

One Step Inequalities-Finding a treasure

MULTIPLICATION OR DIVISION:

I saw my friend Grace at the mall. We found a trash can by the vending machine. We decided to dig through the trash can. There was more than $28.24 inside. We split the money evenly between each other. How much money did we each get?
Big image
Big image
Big image
Big image

One step inequalities- Lunch at McDonald's

ADDITION OR SUBTRACTION:

I went to McDonald's for lunch with some of my other friends and we bought a meal for over $20. I paid $15 and my friends paid for the rest. How much money did my friends pay?
Big image
Big image
Big image
Big image