סמי פיצוציות

כתבה

עדות אישית: "אני בן 15 והתמכרתי לסם הפיצוציות "נייס גאי" - פורסם ב-8.8.2013 באינטרנט

"שלום לכולם, אנא מכם הקדישו כמה דקות מזמנכם ותקראו מה שיש לי להגיד לכם. אני ליאם נער בן 15, עד לפני שנה וחצי הייתי כמו שאר הילדים. הייתי הולך לבית ספר, היו לי חברים, והבריאות שלי היתה בסדר. היום אני פונה אליכם כנער עם מצב בריאותי שפל, ועם התמכרות לסם הפיצוציות "נייס גאי" (ידוע בשמות: "מבסוטון" "ג"וקר" "ספייסר" וכו'.

"כמו כל נער סקרן, רציתי להשתמש בדבר הזה, אשר היה מול הפנים שלי והיה נמצא בכל פיצוציה בתל אביב. ההחלטה שעשיתי, בתאריך 31.3.12 היתה הטעות של החיים שלי. החלטתי לקנות ולעשן את הסם הזה, שחשבתי באותה תקופה שזה סתם סם תמים. בהתחלה השתמשתי פעם ביומיים, אחרי שבועיים זה הגיע לפעם בחצי שעה, כל כך מהר, נכנסתי למעגל של התמכרות לסמים. השימוש בסם גרם לי להשתנות, בהתחלה הפסקתי לצאת עם חברים ולבקר משפחה, אחר כך הגעתי למצב שאפילו בבית ספר השתמשתי, בגלל שלא יכולתי להיות לפחות 3 שעות ללא הסם. התחלתי להתנהג מוזר... עם הזמן לא יכולתי להסתיר את זה והמשפחה של גילתה, בהחלטה שלהם הם הפסיקו להביא לי כסף. למרות שבתוך תוכם הם אוהבים לפנק אותי ולהביא לי דברים. פה נהייתה בעיה, ללא כסף, התחלתי למכור דברים שלי, שרשרת מזהב, שעון, אוזניות, פוסטרים ועוד הרבה. שלא נותר לי מה למכור, התחלתי לגנוב, לא מתבייש להגיד".

"היום אחרי שנה וחצי, אחרי שירדתי 20 קילו(!!), אחרי שיש לי בעיות ברמת הסוכר, אחרי שהזיכרון שלי נדפק לגמרי, אחרי שכולם כבר לא רוצים שאני אכנס אליהם הביתה כי הם יודעים שאני ישר אגנוב מהם. אני מבין עד מה הסם הזה, שחשבתי בהתחלה שהוא "תמים" הוא סם מסוכן ונוראי...אני רושם את הסיפור שלי, שתבינו שכל אחד, מהילד ה"חמוד" שאתם מכירים ועד הגבר האחראי שאתם מכירים, יכול בקלות להיכנס להתמכרות.

בשבוע הבא אני נוסע לגמילה שוב פעם, פעם שלישית...הפעם אני נחוש להצליח...תשמרו על עצמיכם, ואפילו אל תנסו פעם אחת. גם אני אמרתי לעצמי "יאללה - פעם אחת לא תהרוג אותך", אבל אני מוכן להגיד לכם, שהיום אני מת. אני כותב את זה לכם כדי שתשמרו על עצמכם ועל הסובבים שלכם. אנא, הפיצו את הבשורה, שכולם ידעו איך מוכרים מוות לילדים בפיצוציות וקיוסקים (ואפילו באתרי אינטרנט ומשלוחים עד הבית)".

שאלות לדיון

1. ליאם מספר ש"רק" רצה לנסות. מדוע לדעתכם הוא חש בצורך הזה? מה היה חסר לו לדעתכם?

2. מהן לדעתך הסיבות שבגללן בני נוער מתפתים לשימוש בסמי פיצוציות?

3. האם זה נכון לומר ששימוש בסמי פיצוציות עשוי להוביל להתמכרות? האם זה עשוי לגרום להשתמש במגוון נוסף של סמים?

4. מה היית אומר לחבר שידוע לך כי רכש סמי פיצוציות?

5. כיצד היית נוהג במקרה שראית בפייסבוק חבר המספר על שימוש בסמי פיצוציות?

6. כיצד היית נוהג במקרה שידוע לך על חבר מכיתתך או מהשכבה שרוכשים סמי פיצוציות?

7. מה אפשר לעשות כדי שבני נוער יבינו עד כמה סמי פיצוציות מסוכנים ולא ירצו לנסות אותם?