Load Cell

Load Cell (Yük Hücresi)

LOAD CELL SENSÖR NEDİR?

Bütün yük hücresi modellerinde ölçüm işlemi load cell sensör ile yapılır. Yük hücrelerinde ölçüm işlemi sensörlerden gelen sonuçların hesaplanmasıyla elde edilen sonuçlar ile gerçekleştirilmektedir. İşlevlerine ve ağırlık limitlerine göre farklı modeller olmasına karşın hepsinin çalışma sistemi temelde aynıdır ve bu çalışma sistemi sensörlere dayanır. İyi bir model seçebilmek için sensör yapısı hakkında bilgi edinmek faydalı olacaktır.

Load Cell Modellerinde Neden Sensör Kullanılır?

Yük hücreleri, zemberekli terazi olarak bilinen ölçüm cihazlarına benzer bir yapıya sahiptir. Ağırlık, yük hücresi üzerindeki nesnenin uyguladığı basınca göre ölçülür. Bu ilke yük hücresinin hızlı ve doğru sonuçlar almasını sağlamaktadır. Ancak yük hücrelerinde diğer terazi ve tartı çeşitlerinden farklı olarak load cell sensör bulunmaktadır. Ağırlık ölçümü bu sensörlerden alınan sonuçla belirlenir.

Yük hücrelerinde wheatstone köprüsü olarak bilinen bir elektrik şema sistemi bulunur. Bu sistemin temelinde farklı sensörlerden alınan elektrik direnç değerinin karşılaştırılarak ölçülmesine dayanır. Wheatstone sisteminin sorunsuz çalışması ve ağırlık ölçümlerinde etkili sonuçlar vermesi için ise load cell (yük hücresi) sensör kullanılır. Yük hücresinin tabanında yer alan dört farklı sensör, nesnelerin uyguladığı basıncı elektrik direncine dönüştürür. Bu direnç sonuçları karşılaştırıldığında ise basınç uygulayan nesnenin ağırlığı doğru ve hızlı biçimde ölçülmüş olacaktır.

Sensörler Doğru Sonuç Verir Mi?

Basınç ölçümü ağırlığı tespit etmenin en iyi yoludur. Nitekim ağırlık olarak bildiğimiz kuvvet temelde yerçekimi kanununa ve nesnelerin bu kanuna uygun olarak uyguladıkları basınca dayanır. Bir nesnenin ağırlığı, üzerinde bulunduğu yere uyguladığı basınç ile ölçülür. Dolayısıyla bu basıncı ölçmeye yarayan load cell sensör cihazları wheatstone elektrik sistemiyle doğru ve etkili sonuçlar vermektedir.

Load Cell Modellerinde Hangi Sensörler Kullanılır?

Her modelin ölçmesi gereken ağırlık parametresi farklıdır. Sensörler de bu ölçümü kaldırabilecek biçimde tasarlanır. Örnek vermek gerekirse bir ev tartısında yer alan load cell sensör mekanizmaları 180-200 kilo üst sınırına kadar ağırlık ölçüm kapasitesine sahiptir. Endüstriyel alanlarda ise 2000 ton üst sınırına kadar ölçüm yapabilen sensörler bulunmaktadır. Sensör üst sınırları ve işlevleri bu bakımdan kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir.

Big picture