Turvaliselt internetis

Sander Šapkin

Arvutiviirus

Arvutiviirus ehk viirus on programm, mis on võimeline end iseseisvalt kopeerima ning arvutit nakatama. Mõistet „viirus“ kasutatakse ekslikult ka muud tüüpi, ka isepaljunemisvõimeta pahavaraprogrammide puhul: nt reklaam, nuhkvara, ussid ning trooja hobused. Ehtne viirus levib ühest arvutist teise nakatunud peremees-programmi ümbertõstmisel.

Big image

Tulemüür

Tulemüür (inglise Firewall) on tarkvara või seade, mis turvakaalutlustel piirab ja reguleerib võrguliiklust arvutivõrgus või võrkude vahel vastavalt seadistatud reeglitele. Tavaliselt kasutatakse tulemüüri interneti ja kohaliku kohtvõrgu vahel.

Big image

Salasõna

Murdmiskindla salasõna meeldejätmine tundub võimatu ülesandena. Võtkem näiteks “r55ttttAr” – väga turvaline ja oi kui keeruline. Kuid allpool kirjeldame, kuidas on võimalik samsuguseid keerulisi salasõnu lausa iga netisaidi jaoks eraldi välja mõelda ning neid kõiki vabalt meeles pidada.
Alustuseks heitkem pilk sellele, mis nõetele peaks vastama hea salasõna:


  1. sisaldab nii suur- kui väiketähti;
  2. sisaldab numbreid või kirjavahemärke;
  3. on vähemalt 8 märki pikk;
  4. ei sisalda sinu ega sinu lähedaste nimesid, sünnipäevi vms;
  5. ei sisalda sõnastikus leiduvaid sõnu
Big image

Ahelkirjad ehk ketikirjad

Üheksakümmend üheksa

Spämm ehk rämpspost

Elektrooniline spämmi on kasutada elektroonilisi sõnumiedastussüsteemid soovimatute sõnumite saatmiseks (spam), eriti reklaami. Nagu ka sõnumite saatmist korduvalt samas kohas. Kuigi enim tunnustatud kujul rämpsposti e-posti rämpsposti, terminit kasutatakse sarnaste rikkumiste muu meedia: kiirsõnumid rämpsposti, uudisegruppi rämpsposti, otsingumootori rämpsposti, rämpsposti blogisid wiki spam, online klassifitseeritud reklaame rämpsposti mobiiltelefoni rämpsposti saatmine, Internet foorum rämpsposti, junk faksiedastuseks, sotsiaalse rämpsposti, telereklaami ja failide jagamine rämpsposti. See on oma nime saanud rämpsposti, Makkaraleike teel Monty Python visand, milles Spam kuulub iga tassi. [
Big image