Time-line

עדכונים גדולים גם בשעות הקטנות

צילום עיתונאי

צילום עיתונות נבדל מתחומים דומים (כגון צילום תיעודי וצילום רחוב) במספר איכויות:

· תזמון – לתמונה יש משמעות נוספת לנוכח האירועים המפורסמים באותו הזמן.

· אובייקטיביות – התמונות מתארות את האירוע באופן מדויק והוגן הן בתוכן והן באווירה.

· נרטיב – התמונות מופיעות לצד אלמנטים חדשותיים אחרים שבונים אצל הקורא הקשרים על בסיס תרבותי.

Big image

מדינת רווחה עכשיו!

בחרתי בתמונה זו משום שהיא מראה את המציאות הנראית כיום והתמונה שלהלן היא תמונה אשר ממחישה קונוטציה שלילית, ישראלי אשר יראה תמונה זו יחשוב על השלטון ושיטתו, ונגד מה האנשים בתמונה מוחים. ניתן לראות בתמונה שהשלט מאחורה מודגש בגלל גודלו ביחס לאנשים והאווירה. הרגש המועבר אל הצופים בתמונה הוא רגש של כוח והשפעה, האנשים בתמונה נראים נחושים להשיג את מטרתם והיא לקבל מדינת רווחה, והאווירה בתמונה היא אווירה מתוחה יחסית. ההתמקדות בתמונה זו היא בשלט שבו כתוב "מדינת רווחה עכשיו", והשלט הזה הוא גם הנושא המרכזי של התמונה, סביב הרעיון המוצג (השלט) התארגנה הפגנה זו.

Big image

ראיון פוליטי

ראיון פוליטי הוא כמו ראיון אחר שאנו מכירים (ראיון עבודה ,ראיון רפואי ,חקירה וכ ) אך ההבדל הוא שהראיון

הזה מיועד לקהל , לצופים. בראיון פוליטי ישנם תפקידים מוגדרים:

מראיין - עיתונאי ,צריך להימנע מלהגיד את דעתו בנושא ועליו להתנהג על פי כללי האתיקה. הוא מנהל את הריאיון ולכן עליו לשאול את השאלות . הקהל מצפה לשאלות קשות ותשובות מצד המרואיין . על המראיין לשאול את המרואיין את השאלות הקשות ביותר ( ולהימנע מלגעת מנושא טאבו ) .

מרואיין - הוא צריך " להוציא" את עצמו באור הטוב ביותר ולכן הוא צריך לענות על כל השאלות שהוא נשאל בצורה הטובה והאמינה ביותר . לעיתים המרואיין מתחמק משאלות שאולי הוא מעדיף או חושב שלא צריך לחלוק עם הקהל ולכן צריך לעשות זאת כראוי בלי שהקהל ישים לב. פעמים רבות נראה קונפליקטים בין המראיין למרואיין וזה לא מועיל למרואיין משום שהוא צריך להציג את עצמו באופן הטוב ביותר .

כשמדובר בשידור יש הגבלה של זמן וכמובן שאם יש הגבלה של זמן יש גם הגבלה של נושאים ואי אפשר לדבר על הכל לכן צריך להערך לפני הראיון מבעוד מועד ולהחליט על איזה נושא ידברו ולהימנע מנושאי טאבו.

מבט - הקרב בין ח"כ אורן חזן לח"כ איילת נחמיאס ורבין

הקרב החריף בין הח"כים

הכנסת שוב סוערת. גם הפעם עומד במרכז הסערה ח"כ אורן חזן. זה קורה ימים אחדים אחרי שחזר למשכן מעונש השעיה על שורת אירועים קודמים. הכתב הפוליטי אשר מראיין כאן הוא בועז שפירא.

בסרטון זה ניתן לראות ויכוח בין ח"כ אורן חזן לח"כ איילת נחמיאס ורבין.

בחרתי בראיון זה מכיוון שראיון זה הוא ראיון צהוב אשר מראה את חריפותה ואת הכעס אשר מסתמן בדבריה של ח"כ איילת נחמיאס. ראיון זה מאוד מעניין בעייני משום שח"כ אורן חזן נחשב כבר בעינינו של האזרחים כחבר כנסת צבעוני עם מלא בעיות- בעבר נחשד בפרשות מין וסמים וכו. בכנסת הישראלי, אנו שומעים מדי חודש על פעילות מכעיסה מצידו - כידוע לנו כי רק לפני חודש ח"כ אורן חזן לעג לחברת הכנסת הנכה קארין אלהרר - בשלב זה כבר לא ניתן לצפות התנהגות חריגה אחרת מצדו של חזן.

בראיון עצמו ניתן לראות שאורן עונה למראיין באופן עייני קולע ובנינוחות, בזמן שבסרטון עצמו אנו צופים כי הוא זורק לעבר ח"כ איילת נחמיאס הערות אשר גורמות לכעס רב- הוא משיב למראיין כי הוא לא העיר וגידף ושסה"כ הציעה לה כוס מים בעוד שבסרטון טען כי היא צריכה להירגע באופן מזלזל.

Big image

חבות התקשורת

תפקידה של חבות התקשורת היא לעסוק בתקשורת כמי שאמורה לפרסם אירועים שונים ולוודא שהם נכונים, מדויקים ואמינים כשהיא/ העיתונאים לא עושים או אינם מבצעים זאת הם פוגעים בציבור.

התקשורת אמונה/ ממונה על הצינור של העברת מידה לציבור, לכן עליה למלא את תפקידה ולוודא שהמידע אמין ומדויק אחרת אינה מקיימת את תפקידה כראוי. התקשורת קרי העיתונאים צריכים להיות נאמנים לאתיקה העיתונאית וכשיש מקרים של טעות, עליהם להודות בטעות ולדווח עליה.

אוריינות תקשורתית: תפיסת הטקסט התקשורתי כמוצר אשר אינו חף מטעויות, זיהוי הפרות עיתונאיות, הבנת הליכי כינון החבות התקשורתית, ניתוח שיח האחריות בטקסטים מתקנים.

אוריינות אזרחית: הבנת האחריות הציבורית והמחויבויות של מוסדות בחברה דמוקרטית, הכרת הליכי כינון החבות התקשורתית בחברה דמוקרטית, כוחו של האזרח ביצירת שינוי חברתי.

Big image

ההתנצלות- "אין לנו שמץ של ביקורת כלפי הנאנסת"

הפתיח לכתבה, כנהוג בעיתון, כתוב באותיות מודגשות ומנוסח כסיפור, באופן ציורי ועמוס שמות תואר: "האם המצוד הנרחב אחרי התוקף האכזרי מרחובות, שאנס בבוקר החג נערה בת 15 שרכבה על אופניה, נשא פרי? אמש עצרו בלשי המשטרה חשוד במעשה". קוראים חוזרים של עיתון זה יבחינו כי הניסוח סובל בכל זאת מאיפוק ועצירות מסוימים ולא אופייניים ומשום כך דיווחו ומיד מתפרסמת צמוד לידיעה, תחת הכותרת החד-משמעית "התנצלות".
Big image

מאפיינים של וידאו קליפ

סוגה מגוונת - שילוב בין תוכן מוזיקלי וויזואלי. רכיב נוסף - טקסט מילולי- מילים, לחן, סרטון, (מולטימודאליות).

מולטימודאליות מייצרת פוטנציאל לפוליסמיות בטקסט, מסרים גלויים בצד סמויים קהל היעד המרכזי הוא בני נוער. משמעותי מבחינת הכוח של הטקסט כסוכן חברות, חברה שמגבשת את זהותיה ועמדותיה.

הסוגה התחילה באמצע שנות השמונים. בארץ באמצע שנות התשעים השעה של מוזיקה מהעולם.

נועה קירל - קילר

"מה המספר האהוב עליך? שלי 69"

כך נפתח השיר "קילר" של הזמרת והרקדנית בת ה-14 בשם נועה קירל, שזכה למעל 5,000,000 מיליון צפיות ביו טיוב. בקליפ לשיר נראית קירל בלבוש חושפני, בתנועות גוף ובימוי פרובוקטיביים. הקליפ עורר תגובות זועמות ברשת מצד הורים רבים. נועה קירל, נערה בת 14, שחררה קליפ שנפתח בגניחה ובאמירה פרובוקטיבית. הקליפ עורר תגובות זועמות ברשת ואביה של קירל מגיב: "אנחנו נותנים לקהל המעריצים שלנו את מה שהוא רוצה".

בחרתי להציג את סרטון זה מכיוון שזהו סרטון המייצג ילדה כרק בת 14 אשר מתנהלת בסקסיות, גסות ופרובוקטיביות, בנוסף לכך שהרשת מוצפת בזעם וביקורת מצד ההורים בגלל הגישה אשר מתנהלת קירל אל סגנון המוסיקה, ואת התנהלותה בכך שהיא זו שבוחרת אילו תכנים להעביר לקהל היעד שלה. בנוסף לכך הרשת מוצפת בפארודיות אשר מנסות להעביר מסרים, ובטורים אישיים אשר מבקרים את התנהגותה ומציגים אותה באור שלילי.

Big image

מאפייני הסרט התיעודי

1. הסרט התיעודי מטפל באנשים ואירועים אמיתיים.

2. המאורעות המתרחשים בסרטים התיעודיים הם בטוח היכולת האנושית.

3. הצגת מציאות פיסית אמיתית בצורה השואפת להיות נאמנה לו.

4. סרטים תיעודיים פונים לקהל הצופים במישרין באמצעות קרינות או מגיש המופיע על המסך.

5. מרבית הסרטים התיעודיים שואפים לגלות, לדווח, להניע ולשכנע. להציג רעיונות ולשנות עמדה.

לאכול בגדול- מקוצר
Big image

לאכול בגדול

הוא סרט קולנוע תיעודי שיצא לאקרנים בשנת 2004 ותיאר בדיקה שערך במאי הסרט, מורגן ספרלוק, אלו שינויים יחולל חודש של אכילת מזון מהיר ברשת "מקדונלד'ס" בגופו ובחייו. הסרט היה מועמד לפרס האקדמיה לקולנוע בארצות הברית וזכה במספר פרסים לסרטים תיעודיים. לפי טענות שונות, היה הסרט אחד הגורמים להוספתם והדגשתם של פריטים בריאים יותר ברשת "מקדונלד'ס".

בחרתי להציג את סרט זה מכיוון שזהו סרט שהשפיע עליי להבין את מהותו של המזון המהיר. זה מתבטא בתהליך שעבר החוקר בכך שהשמין וחלה בעקבות זאת, וזה גרם לי כצופה להזדעזע ולהקפיד על כך שאני לא אוכל אוכל לא בריא ומזיק לגופי שכזה בעתיד.

Big image

תוכניות ריאליטי

תוכנית מציאות, או תוכנית ריאליטי (מאנגלית - Reality TV), היא ז'אנר טלוויזיוני אשר אינו מתוסרט בדרך כלל, ומתעד אירועים אמיתיים בניגוד לדרמה בדיונית וכתובה. בתוכנית מציאות משתתפים לרוב אנשים שאינם שחקנים, ואינם מגלמים דמות בדויה, אלא מופיעים בתור עצמם.

מעבר למכנה המשותף העיקרי לתוכניות המציאות - העדר התסרוט והמשחק המקצועי, ישנם עוד כמה דפוסים הקיימים כמעט בכל תוכניות :

תאי הווידוי - הצופה רואה את התנהגות המשתתפים בקרב הקבוצה, אך גם שומע מהם את מה שהם חושבים בשיחות אישיות של המשתתף עם המצלמה - והצופה בבית.

הצבעות וניפויים - גם מכנה משותף זה קיים בעיקר בתוכניות התחרויות השונות. ההצבעה יכולה להיות על ידי המשתתפים, ויכולה להיות על ידי הצופים בבית. ברוב סדרות המציאות התחרותיות ישנה תפאורה מיוחדת להצבעות.

שופטים, או יועצים - אלו יהיו משתתפים בולטים בתוכנית, אך לרוב יהיו אנשי מקצוע ולא יתמודדו בתחרויות.

Big image
Big image

הדרמה הגדולה בתולדות 'האח הגדול' ניפקה תוצאות: כ-37% לפרישה של שי חי וחבריו

הדרמה בבית האח הגדול עם הדחתו (או בקשתו לפרוש) של המתמודד הבולט ביותר העונה – שי חי, ושל ארוסתו תניה גרבר ואיציק כרסנטי, רק עשתה טוב לרייטינג של התכנית. על פי נתוני צפייה ראשוניים בקרב משקי בית באוכלוסייה היהודית, כולל צפייה נדחית עד 2:00 בלילה, עולה כי בפרק הארוך במיוחד של 'האח הגדול' צפו אמש (מוצ"ש) 1.129 מיליון איש, והרייטינג עמד על 36.9%, גבוה ב-10% מהתכנית ששודרה שבוע לפני כן.

בחרתי להציג את התוכנית האח הגדול מכיוון שכאשר המתמודד החזק והמשפיע ביותר בתוכניות זו עושה משהו אשר מזעזע את הצופים עולה הרייטינג ובעקבות כך יש יותר הכנסה כספית לערוץ, כלומר תוכנית הריאליטי משפיעה מאוד על הצופים, ובעקבות כך אנשים נסחפים אחרי דמות זו. בעקבות עזיבתו של שי חי מעריציו רצו להעניק לו את מיליון השקלים (פרס התוכניות - "האח הגדול") אך סירב זאת, ולעומת זאת ביקש למסור למעריציו "אנחנו אימפריה, אני גאה שאתם לצידי".

Big image

סקירת ידוענים

ידוען הוא אדם מפורסם, לרוב עקב פעילותו בתחום הפוליטיקה, הבידור(טלוויזיה, קולנוע, מוזיקה), הדוגמנות או הספורט. לעתים זוכה הידוען לפרסום למרות שתרומתו לתחום עיסוקו היא שולית. הידוענים מוכרים לחלק גדול מהציבור הרחב, ורבים עוקבים בשקיקה אחר חייהם האישיים. תופעת הידוענות קשורה באופן הדוק מאוד לרכילות. קיימת התעניינות בחייהם האישיים של ידוענים רבים, ולעיתים הדבר מלווה בהטרדות.

Big image

בר רפאלי

רפאלי נולדה במושב עולש, בת לציפי לוין, דוגמנית ושחקנית בעברה, ורפי רפאלי, בעל חוות סוסים. בגיל שנתיים עברה עם משפחתה להוד השרון. היא הופיעה בפרסומת כבר במלאת לה שמונה חודשים, ולאורך ילדותה השתתפה בפרסומות שונות, והופיעה בתפקידים קטנים ושונים בסרטים, סרטי טלוויזיה וקלטות. היא למדה בתיכון הדרים בהוד השרון, כשבמקביל ללימודיה עסקה בקריירת דוגמנות.
Big image

אורן חזן

אורן אסף חזן (נולד ב- 28 באוקטובר1981, ל' בתשרי ה'תשמ"ב) הוא חבר בכנסת העשרים מטעם מפלגת הליכוד.