עבודה בשמחת הקריאה- מכתבים לטליה

מגישה: אנה קשטנוב

על מה הספר??

הספר מדבר על שני עולמות שקשים לגישור: העולם הדתי והעולם החילוני.

נערה חילונית בשם טליה שחוזרת מסמינר עם שאלות מצליחה ,דרך אביה, לפנות לתלמיד ישיבה דתי ו"רציני",אותו היא לא מכירה בשם דב אינדיג. מצד דב,הוא עמד במשימתו וענה בכנות על כל שאלותיה והקדיש לה זמן:התשובות הפיקחות של דב,בו הוא משזר מדרשי חז"ל, תנ"ך וספרי פילוסופיה ומחשבה ובזה עוסק הספר- ההתכתבות העמוקה של שני הצדדים-שאלה ותשובה וכו'.

דב אינדיג

  • - דב, בן מרים ואברהם-יחזקאל, נולד ביום ג' בסיוון תשי"א (7.6.1951) ברומניה, ובשנת 1959 עלה עם הוריו לארץ.
  • - דב הצטיין בכל מקצועות הלימוד - הן בלימודי הקודש והן בלימודי החול.
  • - הוא השתתף בקרבות הבלימה נגד הסורים וביום י"א בתשרי תשל"ד (7.10.1973) תוך כדי קרב נפגע דב ונהרג. הוא הובא לקבורות בבית-העלמין שבגבעת שאול בירושלים. השאיר אחריו אב, אם ואח. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-טוראי.
Big image

כיצד הוצא הספר?

חבר של דב, חגי בן ארצי ,הסביר את שהניע אותו להוציא את הספר: "דב הרגיש, שיש כאן משהו בעל ערך, במכתבים הללו. פעם אמר לי: אולי נוציא איזה ספר? ראיתי בזה צוואה אישית שאני ממלאה כעת, אחרי שלושים שנה".‏

הקשר בין הכריכה לתוכן

בכריכה ניתן לראות רקע בצבע בז,שמזכיר נייר, כנראה מעטפה או מכתב ומודבק בו בול. זה מסמל את ההתכתבות של דב וטליה וממחיש זאת באמצעות הבד והבול שמאוד מציאותיים ומקשרים אותנו לעולם של המכתבים, תשובות ושאלוות , הבולים שמודבקים על המעטפות שנשלחות למוען וכו'. על הבול כתוב "ישראל" בשתי השפות:ערבית ועברית. לפי דעתי, זה מאוד מחזק את הערכי הסובלנות בספר וכן הזיקה לארץ ישראל,להיסטוריה של העם היהודי וכמובן הדת היהודית שתמיד הייתה קרובה ללבו של דב(תלמיד ישיבה).
כמו כן, ברקע יש ציור עמום של טנק ובו יושבים 2 אנשים- זה מסמל את הנתינה הרבה שנתן דב לארצו כאשר שירת בצבא וכן הלך לעולמו בצורה כה טרגדית ואירונית- הקריב את חייו למען מדינת ישראל.
בתחתית הכריכה יש ציטוט מהספר "תיאום כוונות" - הספר מתאר את מלחמת יום הכיפורים מנקודת מבטו של בחור ישיבת הסדר העוזב את הוריו ויוצא למלחמה מלווה בחבריו. הספר מתאר בעיקר את הימים שאחרי הקרבות והתיאורים כתובים בו כזיכרונות טריים. את הספר מלווה תחושת החיסרון של המחבר עקב נפילתו בקרב של חבר הטוב ביותר דב אינדיג.
לפי דעתי, הכריכה מאוד מתאימה לספר ובהחלט יוצרת תחושה והאווירה שנוצרת במהלך קריאת "מכתבים לטליה".
הרב חיים סבטו מספר על חברו דב אינדיג הי"ד