עבודה בזה"ב

מגיש:יניב דור

מבוא לתאונה

אסון בכביש החוף: נהג קשיש בן 81 נסע הלילה (שלישי) נגד כיוון התנועה בכביש החוף, התנגש בניידת סמויה ליד מחלף אולגה ונהרג.

הניידת הוזעקה למקום בעקבות דיווחים שהתקבלו מנוסעים אחרים על נהג שנוסע נגד כיוון התנועה, אך לא הצליחו לעצור את הנהג והוא התנגש בהם.

שוטר ופקח בני 20 ו-46 שהיו בניידת של השיטור המשלב נפצעו באורח בינוני בתאונה ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הלל יפה בחדרה.

מחקירה ראשונית של המשטרה עולה כי הקשיש עלה במחלף ינאי על כביש החוף ונסע צפונה בנתיבים בהם התנועה היא לכיוון דרום וזאת מסיבה שעדיין אינה ברורה, בשלב מסוים התנגש בעוצמה בניידת שנסעה מולו בסמוך למחלף אולגה, ומעוצמת המכה רכבו עף לנתיבים הנגדיים והתהפך.

ליאור אלמקייס, חובש בכיר במד"א שרון סיפר כי "הנהג נלכד ברכב מחוסר הכרה, ללא דופק ונשימה, עם פגיעה רב מערכתית. מותו נקבע בשטח".

ניתוח האירוע

Big image
רכב נוסע נגד כיוון התנועה ומתנגש בניידת משטרה

היבט פיזיקלי

החוק הפיזיקלי שהתקיים באירוע הוא החוק השלישי של ניוטון: לכול פעולה קיימת תגובה הנגדית לה בכיוונה ושווה לה בעוצמתה. כלומר האוטו של הקשיש נסע כנגד התנועה התנגש בניידת ועף אחורה והתהפך מעוצמת המהירות של הניידת, הניידת שהתנגשה ברכב של הקשיש העיפה את הרכב אחורה והניידת ישר נעצרה במקום מרוסקת.

מסקנות

תאונה זאת הייתה יכולה להימנע בכך שהנהג לא היה נוסע על הנתיב הנגדי מההתחלה, או שהנהג של ניידת המשטרה היה שם לב שאוטו מגיע לכיוון שלו