עבודה בנושא המהפכה הצרפתית

לינוי חבר ולינוי זאביט תאריך: 3.1.2016

הקדמה

בחרנו בנושא - עלייתו של נפולאון לשילטון והפיכתו לקיסר מכיוון שנושא זה הכי עניין אותנו מכול שאר הנושאים בעבודה ובנושא זה הידע שלנו היה נרחב.

את מקורות המידע חיפשנו בעיקר באינטרנט ונעזרנו גם בספר הלימוד. השתמשנו במידע מאתרים רבים ומהספר וסיכמנו את כול החומרים ככול האפשר במילים שלנו.

הקשיים העיקריים שלנו היו בסיכום החומר במילים שלנו מכיוון שהיה חומר רב לסיכום ותמצות וזה צרך מאיתנו הרבה מאוד עבודה ומחשבה.

חלק א': נפולאון בונפרטה

תאריך הולדתו: 15.8.1769

מקום הולדתו: אז'קסיו שבקורסיקה

הוריו: קרלו בואונפרטה, אביו של נפולאון, היה עורך דין ולאחר מכן ( בשנת 1768 ) שימש כשליח של העיר אייצ'ו. הוא ניסה ליזום ולקדם עסקים שונים בצרפת. כתוצאה מכך גרם למשפחתו לאבד את כול נכסיה. קרלו היה כאב דמות לא ברורה ואינה מובנת לילדיו. הוא נפטר בגיל 39 ( בשנת 1785 ) מסרטן הקיבה.

קרלו נשא לאישה את ליטיציה רומלינו ( בשנת 1764 ). לטציה הגיעה ממשפחה קורסיקנית מכובדת. היא הייתה, כאם, דמות מאוד משמעותית בחינוך ילדיה. היא התאפיינה כאם נוקשה, דייקנית ומאוד מחמירה. ליטיציה נפטרה בשנת 1836.

סיפור ילדותו: נפוליון נולד בתאריך 15.8.1769 כאשר אימו שבא מחגיגות עליית מרים בשעת חצות. ב- 21.7.1771 כאשר נפוליון היה קרוב לגיל שנתיים הוא הוטבל. ב-1779 כשנפוליון היה בן 9 שנים הוא נסע בפעם הראשונה לצרפת בכדאי ללמוד.

ב- 1.1 הוא התחיל ללמוד צרפתית במשך 4 חודשים בבית הספר הדתי באוטן.

בילדותו הוא התעניין מאוד בצבא. בתאריך 15.5.1779 נפולאון התקבל לאקדמיה צבאית בראין לה שאוטן בצרפת ושם למד כ- 5 שנים.

באקדמיה רוב הלימודים לא היו צבאיים והם כללו בעיקר חינוך בשביל בני המעמד הגבוה. נפולאון העצים רבות את הידע תוך ריבוי בקריאת ספרים מהעת העתיקה ובעיקר על מנהיגים צבאיים. נפולאון הצטיין במתמטיקה, גאוגרפיה והיסטוריה. אופיו הגאה והתוקפני ,היותו קורסיקאי ועני בן בעלי המעמד הגבוה גרם לעוינות בינו לבין שאר התלמידים באקדמיה. יכולותיו הצבאיות של נפולאון בלטו כבר כשהיה בגיל 14.

בתאריך 30.10.1784 נפולאון החל ללמוד במוסד "אקול מליטר" בצרפת.

הלימודים במוסד זה היו שונים ללחלוטין מלימודים באקדמיה הצבאית בבריאן, ועל פי אמירותו של נפולאון היו במוסד זה המותרות הטובות ביותר מכל מה שהתלמידים קיבלו בכל חייהם.

במוסד, נפולאון התנסה לראשונה בחיי החייל. בין שיעוריו במוסד הוא שובץ בכמה אימונים ובניהם אימוני ירי.

למרות שגם במוסד הזה היחס בינו לבין התלמידים אחרים נשאר עוין הוא הכיר לראשונה חבר ששמו אלכסנדר דה מזי.

לאחר שסיים את לימודיו בשנת 1785,באקול בליטר כקצין בדרגת סגן משנה, ובגיל 16 הוא הוכרז כהקורסיקאי הראשון שהוכשר במוסד מכובד זה.

נפולאון עבר על הליכי הקבלה הרגילים לחיילות התותחנים המובחרים. הוא הגיעה במבחנים למקום ה-42 מתוך 58, מבין כול המועמדים בצרפת לחיילות זו. חברו של נפולאון, אלכסנדר דה מזי, היה עם נפולאון באותו גדוד בצבא.

השכלה: נפולאון למד בבית הספר הדתי באוטן צרפתית, במשך 4 חודשים . לאחר מכן התקבל לאקדמיה הצבאית בראין לה שאוטן בצרפת ושם למד כ- 5 שנים בעיקר חינוך של המעמד הגבוה. שם נפולאון הצטיין בעיקר בלימודי המתמטיקה , הגאוגרפיה וההיסטוריה.

כאשר סיים ללמוד באקדמיה הוא החל את לימודיו במוסד "אקול בליטר" בצרפת. במוסד זה התנסה בחיי החייל, התאמן באימונים שונים ובניהם אימוני הירי. בלימודיו, נפולאון הושפע מאוד מכתביהם של הוגי הדעות ובנוסף התעניין בעת העתיקה ובמנהיגים צבאיים.

מאפייני אישיות בולטים: נפולאון התאפיין באומץ הלב שלו, בכושר מנהיגותו, בכך היה אדם מאוד גאה ואף היה גם תוקפני.

ערב עלייתו של נפולאון לשלטון: נפולאון עלה לשלטון בתאריך ה- 9.11.1799 כאשר ביצע הפיכה. המהפכה הצרפתית הביאה להזדהות הראשונה של נפולאון עם צרפת.

מהפכה זו הייתה נגד אנשי האצולה הצרפתית אותה תיעב. שלטונו של נפולאון התבסס על התפיסה שהאומה כערך עליון מצמצם את הפערים החברתיים ומביא לשקט בעם. לאחר ההפיכה הוכרז שינוי במבנה הרפובליקה. השליט בפועל של הרפובליקה היה נפולאון. נפולאון פרסם חוקה חדשה שאותה הציג לעם וקיווה לקבלת אישורם לגביה.

החוקה אושרה ברוב קולות ולנפולאון היו תומכים רבים. נפולאון שלט על ידי הסמכות שהונקה לו בידי העם ובנוסף קיבל מעמד של קונסול לכול חייו. לנפולאון הוענק התואר נפולאון הראשון, קיסר הצרפתים. לפניי עלייתו לשלטון נפולאון היה איש צבא: בתחילת חיי החייל שלו הוא היה למפקד במשמר הלאומי ולאחר מכן הוא היה קצין צבא בצרפת אשר נלחם על רעיונות המהפכה ובנוסף לכך היה גם אסטרטג צבאי.

הוא ניהל קרבות רבות ובהן זכו כוחותיו לניצחון מוחלט. נפולאון כבש את הרפובליקה של ונציה, את מדינת האפיפיור ושטחים מאוסטריה. בשנת 1798 כבש צבאו את מצריים אך לאחר מכן נחלה תבוסה קשה על צבאו מכוחותיו של האדמירל נלסון.

למרות האבדות הרבות שאיבד נפולאון בקרבות ולמרות נטישת צבאו, נפולאון נחשב לגנרל שעשוי להנהיג את צרפת ולפתור את בעיותיה. הוא החל לתכנן את דרך ההשתלטות שלו על צרפת וגיבוש השלטון לשלטון חזק וסמכותי. לאחר שיתכנן את דרכו להשתלט על צרפת הוא ביצע הפיכה וכך עלה לשילטון.

14 יולי 1789: בתאריך זה הייתה התפתחות מכרעת במהפכה הצרפתית והיא נפילתה של הבסטיליה. כיבושה של הבסטיליה הייתה הסימן לפתיחת המרד נגד המלך ולאחר מכן שימשה גם כסמל למהפכה. בתאריך זה החלה המהפכה הצרפתית ואירוע זה מצוין בצרפת בכול שנה בתאריך ה- 14.7 .

חלק ב': כתבה

עלייתו לשלטון והפיכתו לקיסר של נפולאון בונפרטה:

היום, אני נמצאת בצרפת, בשלהי 1799 ועדה לעלייתו לשלטון של מר נפולאון בונפרטה.

זוהי עת היסטורית ואני עדה להכרזה על קיסר הצרפתים -נפולאון הראשון.

המנהיג הדגול ביצע הפיכה בשילטון והוא בן 30 בלבד.

האווירה בצרפת נרגשת וכולם נושאים עיניהם אל השליט החדש.

כולם תקווה שהוא יביא בשורה חדשה בתחום החברתי והכלכלי.

מעניינת האהדה הגדולה שיש לציבור כלפיו למרות התבוסה הקשה שנחל ואף נטש את צבאו במצריים.

עדיין לא ידוע איזה סוג שלטון ינהיג בצרפת אך לאחר שדיברתי עם כמה וכמה אזרחים שהגיעו לראות את מנהיגם החדש הבנתי כי מדובר במנהיג שחזונו הוא לפעול למען העם ולדאוג שכול אדם יקבל את זכויותיו באופן שווה.

נפולאון הכריז שכוונתו לכונן שילטון מקומי שיבלום את התפוררותה שלה המדינה, יבטיח את שמירת כוחו הפוליטי ויישם תוכניות לפיתוח כלכלי.

משיחה עם הרשויות המקומיות נראה שישנן דעות רבות לגבי אופי השלטון שינהיג נפולאון אבל ההערכה הרווחת היא שהשלטון יהיה ריכוזי יותר ושנפולאון יבטל את הסמכויות של הרשויות המקומיות.

נראה שנפולאון אינו סומך על יעילותן של הרשויות המקומיות וחושש מההשפעה על ביטחון המדינה.

לסיכום, ניראה כי קיימת התרגשות רבה, רוח חדשה נושבת בצרפת, וכולם ציפייה לשינויים מרחיקי לכת לטובת האזרחים בפרט והמדינה בכלל.

סיכום- לינוי חבר

מסקנותיי מעבודה זו על נפולאון הם שהוא היה איש נחוש ובעל יכולות מנהיגות בעל השכלה ורצון ללמוד .

אני תומכת ברוב מעשיו וחושבת שהוא מנהיג .

בחייו הוא הוא כבש מקומות רבים ובעקבות הצלחותיו כמצביא הוא עלה לשלטון.

נפולאון היה אהוב על נתיניו בשל, דעותיו מעשיו ואישיותו שהייתה בעל השפעה רבה על תומכיו.

רציתי לבחור בנושא - עלייתו לשלטון והפיכתו לקיסר של נפולאון מכיוון שהוא מאוד עניין אותי.

מכול הנושאים זהו היה הנושא שהכי התחברתי אליו והכי אהבתי אותו.

סיכום- לינוי זאביט

בעבודה זו למדתי רבות על חייו של נפולאון והסקתי כי נפולאון היה איש בעל השפעה רבה על ההיסטוריה של צרפת.

לפי דעתי לנפולאון היו הישגים שרק אנשים אחדים בעולם יוכלו להרוויח. הוא היה איש בעל חזון ואני תומכת בדעותיו ומעשיו. נפולאון היה איש משכיל ואיש צבא. הוא הוביל לניצחונות רבים ועלה לשלטון בזכות תומכיו הרבים. נפולאון הוביל לשלטון טוב יותר וכוחו הגיעה מין העם.

רציתי לבחור בנושא עלייתו לשלטון והפיכתו לקיסר של נפולאון מכיוון שבנושא זה מאוד העמקתי והוא עניין אותי רבות.

אני תומכת ברעיונותיו כשליט ולפי דעתי זה היה הנושא הטוב ביותר לעשות עליו כתבה.

נפולאון עלה לשלטון לאחר לעשה הפיכה גדולה והרוב הגדול של האזרחים תמך בו. הוא התבסס על שוויון חברתי ועל חלק גדול מרעיונות הנאורות.

קיסרות נפולאון בשיאה

Big image

נפולאון במיצריים

Big image

מלחמה בה הנהיג נפולאון

Big image