Eesti Euro

Info Eesti ja ülemaailmse euro kohta

Ühine Eesti eurodega !

Siin saad teada infot Eesti eurode kohta !

Meil on tore klass

Ülemaailmne euro info.

Euro (lühend EUR, tähis ) on Euroopa ühtsesse valuutasüsteemi kuuluvate riikide ühis valuuta. Euro kui rahaühik jaguneb 100 sendiks. Euroopa Liidu rahaühiku tähis on €, kolmetäheline lühend EUR kuulub ainult rahvusvahelisse ärisse ja pangandusse.

Euro võeti kasutusele 1.jaanuaril 1999 elektroonilise ja ettevõtetes. Sularahana tuli euro käibele 1.jaanuaril 2002. Eurot kontrollib Euroopa keskpank. Alates 1999. aasta juulist on trükkimis- ja vermimistööde tulemusena ringlusse lastud 14,5 miljardit rahatähte. 2012. aastal oli ringluses 11,836 miljardit rahatähte, mille koguväärtus oli 684 miljardit eurot, ja 80,677 miljardit münti, mille koguväärtus oli üle 20 miljardi euro. Ringlusse lastud euromündid kaaluvad kokku 692 335 tonni.

Euro eelised on vahetuskursiski kadumine, mis lihtsustab rahvusvahelist kaubandust ja koostööd, ühistele huvidele orienteeritud rahapoliitika ning hindade suurem läbipaistvus, mis teravdab rahvusvahelist konkurentsi tarbija kasuks.

Euro on üks maailma tähtsamaid valuutasid, sest stabiilsus- ja kasvupakt tagab selle stabiilsuse. Langenud tehingukulude tõttu Euroopa kapitali- ja rahaturgudel on eurokäive kasvanud, nii et ta on saanud rahvusvahelistel finantsturgudel USA dollari ja Jaapani jeeni kõrval domineerivaks põhi- ja emissioonivaluutaks.

Eurot kasutab üle 300 miljoni eurotssonis elava inimese.

Eestis tuli euro ametliku valuutana käibele 1. jaanuaril 2011. Eesti kroonid vahetati eurode vastu Eesti Panga fikseeritud kursiga 15,6466.

Mis riigid kasutavad eurosid?

Eurot kasutavad 19 riiki,need on Eesti,Läti,Leedu,Soome,Austria,Belgia,Hispaania,Holland,Iirimaa,Itaalia,Malta,Kreeka,Küpros,Luksemburg,Portugal,Prantsusmaa,Saksamaa,Sloveenia,Slovakkia.
Big image