מה היה לנו חודש דצמבר

מורים יקרים,

חודש דצמבר שהתחיל בשרב, יזכר כחודש שבו ירושלים היתה במצור,שזקני צפת לא זוכרים חורף בכמויות של שלג כמו שנראו השנה ..

אצלינו למרות הכפור ..שתינו מרק שהכינו חברינו המורים ותודה להם, שחממו אותנו בערב של ישיבת מורים .הישיבה איפשרה דיון וחשיבה על 'פדגוגיה חדשנית' בהדרים.תודה ,שוב למורים שהציגו בערב הזה ותרמו מהידע שלהם:איריס, בוריס וסמדר,ברוך,מירב, עינת,עמית,ערן ופנינה.תודה למורים שכתבו תגובות ונקודות להמשך חשיבה , בהחלט נמשיך לעסוק בנושא.

היה לנו חודש עם שני ארועים מקסימים של מגמת מוסיקה:"ערב בית ורוד"ואחריו בתוך שבועיים התארגנה המגמה כמו שרק אורי יודע לעשות, להפקת ערב מקסים "שרים אריק" .הערב היה מוצלח ביותר ,מורים רבים הגיעו ומי שרוצה להיזכר אז אורי כתב על הערבים האלה בהמשך.. בקרוב יצפו במופע כל תלמידי ביה"ס.

שכבת י"א מתחילה להתארגן בשקט אך באינטנסיביות למסע לפולין ובכיתות הועברו סדנאות לעורר חשיבה על מהות המסע ...עמית יספר על הסדנאות שהוא יחד עם פנינה העבירו בכל כיתות השכבה ...

קבוצת הרובוטיקה מתחילה היום בערב את העונה, כולכם קיבלתם הזמנה להגיע לסיפרית ביה"ס לארוע ה"קיק אוף" , אני בטוחה שהם ישמחו על כל מי שיגיע היום ואם לא היום , אז תטיילו קצת אל המקלט (כמעט תמיד הם שם...)להתרשם מהעבודה שלהם.

עירית

מגמת מוסיקה בשני ערבים מוצלחים

ערב בית ורוד.


תלמידי המגמה בחרו את ״שירי דיסני״ כנושא מארגן לערב. המיוחד בערב זה הוא שתלמידי המגמה הם אלה שבוחרים את השירים: נגנים שבחרו שיר מחפשים מבצע, או להפך, זמרת שברחה לעצמה שיר מעניינת נגנים לביצוע השיר. כמו בחיים האמיתיים, הם נפגשים לפגישת טרום הפקה, לגישושים וסיעור מוחות, על מנת למצוא כיוון לשיר, החל מעיבוד, סגנון ועד התאמת השיר למבצע. התלמידים נאלצו להתמודד עם ניהול זמן, לוגיסטיקה וכל מה שקשור להפקה בפועל. יום המופע היה יום סוער, מה שגרם להפסקת חשמל במהלך המופע הראשון. היה מראה מלבב לראות ולשמוע את הקהל והבמה שרים יחד שירים ברוגע עד שישוב החשמל. הערב עצמו היה מדהים. בלט במיוחד הרכב האקפלה (שירה ללא כלים) בעיבודם של נועם יצחקי וגלי קלנר לשיר האלמותי Upon a Star. קישור לשיר: https://www.youtube.com/watch?v=TLVcHBnqTUI


ערב "שרים אריק"

שמחות אנו מזמינים ורצוי כמה שיותר, שהרי העצב אין לו סוף והוא בא ללא הזמנה. כך קרה עם הידיעה על מותו של אריק במהלך חופשת חנוכה ובעיצומם של החזרות לערב בית וורוד. לאחר שיחה בעניין עם עירית ועם מחלקת תרבות אירועים ונוער, נולד ערב מחווה לאריק. התלמידים התגייסו עם צוות מורי המגמה להרים הפקה בשבועיים (ותודה למירב שעזרה בקטעי הקישור). הערב כלל שירי אהבה, שירי אוירה ויום יום, ושירי מחשבות ומצב רוח אישי. מרגש היה לראות את התלמידים מתמודדים עם שירים, שאת חלקם כלל לא הכירו, באופן ההגשה ובבגרות המוזיקלית. הביצוע שהכי ריגש אותי באופן אישי היה ״אוהב להיות בבית״ בביצוע של רון ברזילי מי״ב. קישורים: http://www.youtube.com/watch?v=tNBYvzr4l8Y http://www.youtube.com/watch?v=98TWq1OVCtY

זו ההזדמנות להודות לצוות מורי המגמה יעל קדר (הרכב קולי), דני טמיר, רועי אליאל, יניב כרם ומשה ווהל

סדנה – למה לא לנסוע לפולין (נקודה/סימן שאלה/סימן קריאה)/עמית נתני

בקיץ תצא משלחת תלמידי י"ב למסע. המסע מתקיים כבר שנים רבות בתיכון ועם הזמן התעוררו התלבטויות בהקשר לבני הנוער שיוצאים למסע. מטרת הסדנה לברר האם אנחנו בכלל יודעים למה יוצא מסע למחוזות השואה? למה אני יוצא? האם זה הגיל הנכון לצאת? האם יוצאים מהסיבות הנכונות? המסע יצא לדרך אבל אנו רוצים שכל מי שבוחר להצטרף אליו יבין למה יצא ולמה זה חשוב או לחילופין מדוע הוא בוחר להישאר בארץ, מה שיהפוך את המשלחת ואת המסע והתהליך כולו למשמעותי הרבה יותר. כיום כשכמעט כל התיכוניים מוציאים משלחות הביקורת מתחזקת על רקע יציאה המונית של בני הנוער , התנהגויות לא הולמות ועומס באתרים השונים. דווקא לאור ריבוי היוצאים מפתיעה העובדה שכמעט באף מקום לא מערערים על עצם קיום המסע.

פנינה, רכזת השכבה , ואני העברנו סדנה בכל כיתה שבה תלמידים שכבר החליטו אם הם יוצאים או לא, כאלה שעוד לא, וכאלה שיוצאים עם התנועות השונות. בסדנה, כמו בשיר "בשמלה אדומה ושתי צמות, ילדה קטנה יחידה ותמה עמדה ושאלה: למה?" רצינו שתלמידנו יעצרו וישאלו את עצמם רגע לפני: למה בכלל יוצאים למסע ? פנינה ואני, אחרי 9 פעמים שהעברנו את הסדנה, הגענו למסקנה שחבל שאנחנו לא מעבירים את אותה סדנה למורים....הסדנה מתנהלת בדרך הפוכה: דרך הטענות נגד המסע לברר לעצמי את עמדתי .

בתחילת הסדנה סיפרנו להם על מסע בעקבות השואה בארץ שעשה אחד התיכוניים היוקרתיים במקום מסע לפולין, מסע חוויתי ושאלנו :למה בעצם לא לחסוך כסף ומשאבים אחרים ולעשות מסע כזה בארץ במקום שם רחוק? מה אי אפשר להשיג במסע כזה שצריכים לנסוע עד פולין על מנת להשיגו? .

אח"כ חולקה הכיתה לקבוצות כשכל קבוצה קיבלה קטע שכתבו ניצול, עיתונאי, מורה, פרופסור להיסטוריה ועוד נגד המסע .כל קבוצה הייתה צריכה להתעמת מול הטענות ולחשוב איך כן אפשר במסע לפולין לעשות כך שהטענה לא תהייה נכונה. בסוף הסדנה נדרשו התלמידים לכתוב אם הם מתכוונים לצאת או לא, אם הם מתלבטים ולציין סיבה.לטעמי הסדנה הייתה מאוד מוצלחת. אני לא בטוח אם נצליח לצמצם את מספר התל' שרוצים לצאת למסע אך אני בטוח ממה שקראתי בדברים שכתבו ואמרו התלמידים בעובדה שעוררנו בהם חשיבה. וכמו שאמרו לי שני מדריכי פולין שבאו לראות את אחת הסדנאות: באף תיכון אחר בארץ לא מועברת סדנה כזו ובעיניהם זו פשוט סדנת חובה.


רובוטיקה -מחצית ראשונה..

את חודש דצמבר התחלנו עם תחרות במודיעין שלקראת התכוננו ובנינו רובוט לתפארת

האמת שהרובוט שלנו שרד שתי תחרויות מתוך תשע. את הראשונה הפסדנו לקבוצה שבסוף זכתה במקום הראשון ואת השני ניצחנו. ואז זהו.

הרובוט שבק – הייתה בעיה שלא הצלחנו להבין והמנועים עיקמו את הברגים וקרעו אותם מתוך הגלגלים. זה לא רק נשמע דרמטי אלא באמת היה דרמטי. ועצוב.

התלמידים היו מתוסכלים ולמרות שניסינו לראות את חלק הכוס המלא בכל זאת חזרנו די עצובים אבל התאוששנו לקראת ההמשך.

בכל שבת ראשונה בינואר יוצאת לדרכה התחרות הארצית ברובוטיקה לתיכונים ובקיצור FRC.
(First Robotics Competision). התחרות משודרת בשידור ישיר מסוכנות החלל האמריקאית נאס"א באינטרנט וצופות בה כ 5000 קבוצות שאם מכפילים אותן בכ 100 אנשים המקורבים לקבוצה מגיעים לחצי מליון בני אדם שצופים בשידור – רייטינג לא רע בכלל.

התלמידים, רועי ואני נשמח אם תגלו מעורבות השנה בקבוצה. אפשר לבוא להיות איתם במקלט באחד הערבים (מה שיעלה במקצת את מספר ארוחות הערב שאוכל בבית במהלך השבוע), אפשר לעזור בעצה או אפילו רק במילה טובה.

אין ספק שהשתתפות בפעילות הרובטיקה נותנת משמעות מיוחדת לאמרה "הדרך היא המטרה".

תקשוב בהדרים- מה חדש?

לאט ובנחישות מחדשים ומתקדמים.

השבוע נרכשה התוכנה של " הסטודיו שלי" שהציגה עינת, בהסבר די פשוט אפשר להסתדר איתה- כל מי שרוצה מוזמן לקבל קוד משתמש וסיסמא עם חוברת הדרכה.

הקוד והסיסמא הללו ישמשו אתכם גם למאגר המידע של כותר שמכיל מאות ספרי עיון, ספרי לימוד של מט"ח- צוות היסטוריה יכול לעשות מזה המון!!

מאגרי מידע לכל הצוותים עם מצגות, שימוש באתר "נחשון" למי שמכיר ועוד...

אתם מוזמנים לקבל שם משתמש וסיסמא וגם הדרכה קצרה.

מירב