זמן קולנוע ומדיה

הפיקוח על הקולנוע והמדיה אגף אומנויות - המזכירות הפדגוגית

גליון קיץ -תמוז, תשפ"א - יוני 2021

דבר המפמ"ר

מורים ומורות יקרים ויקרות

שנת תשפ"א הייתה שנה של רכבת הרים: פתיחות וסגירות, מגפה והחלמה, מלחמה ושגרה בחירות ושינוי. והמציאות, כמו תמיד מזמנת לנו חיבורים לתכנית הלימודים, אמת, בדיה, דמויות עגולות, מתח בהמשכים ומסך ותקשורת שמספרים סיפורים. לעיתים אנחנו בהתרגשות גדולה לפעמים בדאגה, לרוב בעניין גדול כי לא משעמם פה לרגע.

אבל אם יש דבר אחד שהובן פה ועובר כחוט השני בארועי השנה, זה ההבנה כי המירקם העדין של החברה הישראלית רגיש ומאויים עם כל טלטלה. לאורך שנת הקורונה, חוינו התנגשות בין הממלכתיות והציות לחוקים, לבין ההתנגדות להם. שיתוף פעולה בין חלקי אוכלוסיה וקהילות שלא היו משתפות פעולה ביום יום. ראינו צוותי חינוך רפואה וביטחון עומדים ביחד כמגן ונותנים תחושת מוגנות בהיעדר ממשלה מתפקדת.

לאורך השנה אותגרה הדמוקרטיה תוך כדי סגר עם הפגנות ומחאות ואותגרנו אנחנו צוותי חינוך והוראה ובמיוחד מורים ומורות לתקשורת וקולנוע תוך כדי דיון בנושא.

עם הרשאתו של מוחמד בכרי וסרטו ג'נין ג'נין, אותגרנו בשאלת חופש הבטוי, ועם פרוץ המלחמה, מצאנו עצמנו מחברים את נושא התקשורת בשעת חירום ושואלים שאלות של גיוס התקשורת וביקורת.

השנה היתה השנה בה המצאנו את עצמנו מחדש, עם 6 קהילות ויותר מ 10 קבוצות ווטסאפ. מהיסודי וחטיבת ביניים ועד התיכון, יהודים וערבים, דתיים וחילונים, קבוצת רדיו והפקת וידאו, עיתונות וצילום, קבוצת תקשורת וקבוצת קולנוע, קבוצות של קהילות וקבוצות של מחוזות, קבוצות של מדריכים וכנסים, של תכניות ולכל השתלמות ולכל מורה קבוצה.

למדנו והשתלמנו מרחוק וככל שהיינו רחוקים, כך עבדנו יותר לאורך כל היום, כל יום.

ועכשיו פנינו לחופשה, למנוחה, לנשימה ולתקוה לשנה שפוייה יותר, מפתיעה פחות ושרק נהיה בריאים ושקטים.

מנצלת את הבמה לקרוא לכם להצטרף למרכז ההשתלמויות שלומי בין התאריכים 27-29/6.

שנצא בסיפוק בתום השנה ונחזור מחייכים.

שלכם, איבנה

Big picture

יוצאים מהמסך ונפגשים במוזאון

מובילות ומוביל קהילות לומדות בתחום הקולנוע והמדיה, נפגשו לאחר תקופת זומים ארוכה, במוזיאון תל אביב לאומנויות. מפגש פסגה אותו אירגנה מכללת ספיר, בהשתתפות כל קהילות האומנויות.

בתמונה: מימין- ישראלה וינברגר, יאיר אלון, רחל דמרי - כץ, אתי פרנקו, לילך אגמון, עדן צולי, אלה מוראדי.

Big picture

חדש - חדש - חדש מרחבים פדגוגיים


לאחרונה נפתחו עבורכם, מורות ומורים, מרחבים פדגוגיים למקצועות קולנוע ותקשורת לשכבות הגיל השונות.

מהו מרחב פדגוגי? מרחב פדגוגי הוא אתר תחום הדעת שלנו, מקוון, נגיש, וללא מגבלות שימוש ומיועד לכם מורות ומורים. בתוכו תמצאו בלשונית "חומרי הוראה" שיעורים מוקלטים וחומרי הוראה לכל פרקי הלימוד בתוכניות הלימודים העיוניות וחומרי למידה והעשרה להתמחויות המעשיות השונות: הפקות סרטים, לימודי רדיו, עיתונות וכמובן צילום סטילס.

במקביל, תמצאו תחת לשוניות "הוראת המקצוע" את תוכניות הלימודים, הנחיות לבחינות השונות, אתרים מומלצים (מאוד), ידיעונים מקוונים ועוד תכנים רבים.

בלשונית: שולחן מפמ"ר תמצאו את כל העדכונים החמים על פסטיבלים, בגרויות ועוד. זה לוח המודעות המקוון החדש שלנו.

אתרי הפיקוח הישנים יוסרו בקרוב מהרשת וכך יהפכו המרחבים הפדגוגיים לערוץ תקשורת יציב ומעודכן בין הפיקוח למגמות בשטח.

מוזמנים להציץ ולשמור במועדפים:

מרחב פדגוגי קולנוע

מרחב פדגוגי תקשורת

שולחן מפמ"ר

מרחב פדגוגי תקשורת וקולנוע -- יסודי וחטיבות ביניים


נעמה כהן-אשכנזי

מדריכת תקשוב ארצית בפיקוח

Big picture

פסטיבל הקולנוע ירושלים - תחרות יצירה צעירה

עושים קולנוע ומדיה בבתי הספר

לומדים רדיו ותורמים לקהילה

במסגרת לימודי מגמת תקשורת רדיו בתיכון שער הנגב, תלמידי כיתה י' לומדים קריינות והגשה.

השנה חשבנו בצוות תקשורת, איך התלמידים יכולים לתרום לקהילה באמצעות הכלים שהם לומדים ברדיו. כל תלמיד בחר סיפור ילדים אחד ואותו קריין, ערך, הוסיף מוזיקה וקישוטים מוזיקליים וכך יצרנו יחד "ספריה מוקלטת".

לאחר שהסתיימה העבודה, שלחנו את "הספרייה המוקלטת" (מצ"ב קישור) לגן אלי"ע בבאר- שבע, גן שבו לומדים ילדים כבדי ראיה ועיוורים.

ההתרגשות של צוות הגן והילדים הקטנים להאזין לסיפורי הילדים, שכל סיפור מוגש בקול אחר, על ידי תלמיד אחר בסגנון אחר- היתה גדולה וכך התלמידים למדו רדיו תוך כדי תרומה לקהילה.

ד"ר אלה בן עטר

רכזת מגמת תקשורת - שער הנגב

Big picture

פרוייקט גמר - "שורדי שואה מספרים" - תיכון אלון, חולון

תלמידי כיתה י"א, במגמת הקולנוע בתיכון "אלון", חולון, תיעדו את סיפור חייהם של חמישה שורדי שואה, בסדרת סרטים דוקומנטריים קצרים.


לכתבה המלאה על הפרוייקט

Big picture

רדיו "אשל הנשיא" בפאנל ליום הזיכרון


במסגרת פאנל ליום הזיכרון ברדיו "אשל הנשיא", שעסק באלמנות ללא טבעת, השדרנית זיו נחמני משכבה י"ב, ביצעה אקוסטית את השיר "שלחי אותו", בלווי גיטרה של יונתן גבאי. מוזמנים/ות להאזין לביצוע המרגש.

זיו נחמני רדיו אשל הנשיא
Big picture
Big picture

ידיעות טוביהו - תיכון "דוד טוביהו" באר שבע

בתיכון "דוד טוביהו" באר שבע, יצא עיתון "ידיעות טוביהו" גיליון 10 במהדורה דיגיטלית, בהנחיית לוס דיעי מן רכזת המגמה. תלמידי תקשורת מכיתה יא-יב תיעדו את האירועים בבית הספר שהתרחשו מקרוב ומרחוק בשנת הקורונה. לאורך כל השנה מקבלת המגמה תמיכה ממנהלת בית הספר עופרה פרויינד. עיתון זה הוא עוד ביטוי למעורבות המגמה בבית הספר בתמיכתה בנוסף לצילום אירועים בית ספריים וקישוט בית הספר בתערוכות הצילומים של תלמידי סטילס.

סרט גמר - "כושר קרבי אור עקיבא" - תיכון "כרמים" בנימינה

הסרט "כושר קרבי אור עקיבא", יצירתם של עידו אגמון, אופיר אלקיים וליאור כהן.

מבית הספר "כרמים", בנימינה.

רכזת המגמה ורדה לץ, מנחה איתמר אילן.

סרט גמר כושר קרבי אור עקיבא

תערוכת צילום - חט"ב "גרינברג", טבעון

תלמידי כיתה ט', חט"ב "גרינברג" טבעון, לומדים צילום סטילס דרך הטלפון, בהובלת המורה רוזלי מנש. בתהליך משמעותי, בו למדו על יסודות הקומפוזיציה, אלמנטים של צילום מינימליסטי, סוריאליסטי ואפקטים, הם הגיעו לתוצרים מיוחדים, אשר הועלו לתערוכה וירטואלית "artsteps", בה ניתן ל"טייל" בתערוכה ולצפות בצילומים.
Big picture

מקווה שניצחנו את זה


סינמטק שדרות שב ופותח את שעריו לאחר שנה וחודשיים של סגר ומלחמה ובמקביל במגמת הקולנוע בשדרות, חוזרים לפעילות קולנועית ומרגשת.

לפנייכם הכתבה מתוך מהדרות כאן חדשות.

"מקווה שניצחנו את זה": פתיחת בתי הקולנוע מחזירה את שדרות לשפיות

הפקות ביסודי

נקודת מבט מבעד לעדשה - תערוכת צילומי סגר


תלמידי כיתות ו' בבית הספר "הראשונים", אבן יהודה, בהובלת המורה גיורית כרמי, השתתפו בפרוייקט צילום בזמן הלמידה מרחוק, אשר נולד מתוך מחשבה ורצון כי התלמידים יביעו את עצמם, הרגשתם ורגשותיהם בתקופת הסגר, דרך עדשת המצלמה. הם התבקשו לתעד את תקופת הסגר, מתוך נקודת מבטם ובאופן הייחודי להם.

ההנחיה הייתה לצלם נושאים שונים: הבית כמקום הבטוח, "החיסון" האישי שלהם, מה עושה להם טוב, תסכול או כעס לנוכח המשבר.

ההשראה לפרוייקט הייתה ממרתון צילומי סגר של פסטיבל הצילום הבינלאומי ״פלאנט ערבה״.

התערוכה התקיימה בבית הספר ועוררה התפעלות רבה לנוכח הצילומים המרשימים של התלמידים.

Big picture

עושים רדיו מצולם בבית ספר "המנחיל", רמת גן

תלמידי כיתות ה'- ח', בבית ספר "המנחיל", עושים רדיו מצולם.

מוזמנים להכנס לקישור ולהאזין.

להאזנה - תחנת "רדיו המנחיל"

Big picture

עושים פודקאסט - בית ספר "נחשונים", אריאל


זוכרים בנחשונים – פודקאסט מיוחד לכבוד יום הזיכרון לחללי צה"ל

לכבוד יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ולרי ודניאל, תלמידי כיתה ו' הלומדים תקשורת בבית הספר היסודי "נחשונים" בעיר אריאל, הכינו פודקאסט מיוחד עם ורדה זגרון, אמו של מתן זגרון ז"ל שנהרג בעת הסתערות על מחבל מתאבד, בתחנת הדלק באריאל, בשנת 2002.

בבית הספר "נחשונים" קיים אולפן רדיו בו התלמידים לומדים את יסודות השידור והפקת התוכן, באולפן זה ראיינו ולרי ודניאל את ורדה בפודקאסט עוצמתי ומרגש. ולרי ודניאל ניסחו בעצמם את השאלות והכינו ליין-אפ לכבוד התכנית הכולל פתיחה, ראיון, שירים וסיכום. לאחר שידור הפודקאט ביום הזיכרון, התלמידים ולרי (ו'1) ודניאל (ו'2) עברו בשכבות ה'-ו' והעבירו שיעור לתלמידים הכולל השמעת חלקים מהפודקאסט שהכינו. רוצים להאזין לפודקאסט? היכנסו לדף הפייסבוק של בית הספר היסודי "נחשונים" ותוכלו להאזין לעבודתם המוכשרת של התלמידים שלנו, האזנה נעימה! לירם מרדכי לוי - רכז המגמה

עושים סטופמושן - בית ספר "רמות", חיפה

תלמידי כיתות ה'- ו', מבית ספר "רמות" בחיפה, יצרו סרטוני סטופמושן בהשראת האומן חנוך פיבן, שנודע בזכות יצירותיו העשויות ממגוון חומרים וחפצים מחיי היום יום. מטרת הפרוייקט בו השתתפו התלמידים, כחלק מהלמידה מרחוק, היתה עידוד עטיית מסכה.

כל הכבוד, על תהליך העבודה המרתק והיצירתיות.

רוזלי מנש, מורה לקולנוע

Big picture
בית ספר רמות חיפה -פרוייקט "ילדים יוצרים אנימציה" בזמן קורונה.
Big picture

סוגרים שנה - השתלמויות

השתלמות צילום מעשית - מסכמים שנה


בסוף חודש מאי, הסתיימה השתלמות צילום מעשית למורות ולמורים מרחבי הארץ.

סיכמו עבורנו דוד ששון - מקיף עירוני א' - אשקלון

ויפתח אלרן - אורט ערד

בסיום ההשתלמות, אני מרגיש חובה לציין כי השתלמות זו בסטילס הייתה אחת החוויות היותר מלמדות, מהנות ואפילו מרגשות שעברתי כמורה בשנים האחרונות. לאורך כל ההשתלמות – בהרצאות, במפגשים ובשיחות בזום - נוצרה בנו תחושה נעימה וחמימה של משפחתיות וקירבה, מעבר לידע ולמקצועיות שרכשנו במהלך הקורס.

במהלך ההשתלמות, הכרתי צלמים ומורים מוכשרים מכל רחבי הארץ, וכל מה שהפקתי ולקחתי ממפגשים אלו עם אותם יוצרים מוכשרים, לא יסולא מפז. בכל משימה בה נדרשנו לצלם ולנתח תמונות, נחשפתי לכישרונות של מורות ומורים שונים ומגוונים, פגשתי נקודות מבט ייחודית, וגיליתי חשיבה אחרת, מסקרנת ומלמדת. אני מאמין בלב שלם שחשיפה זו השפיעה מאוד על הדרך בה אני מביט על צילום סטילס כיום, ובטח על הדרך בה אני מעביר את הידע הזה הלאה לתלמידי.

נסענו למרתון הצילום בערד ונהננו לצלם ביחד. במפגש נוסף שנערך בחיפה, נפגשנו במוזיאון הימי הלאומי וקיבלנו הרצאה מרתקת בנושא היחסים בין האדם לים. מיד לאחר מכן כשסיירנו לאורך רצועת החוף המדהימה ביופייה, צילמנו מכל מה שראו עינינו, שוחחנו, העברנו רשמים, תמכנו האחד בשנייה, ועברנו – יחד - מסע חוויתי של יצירה ומחשבה. כמה ימים לאחר מכן הייתי נרגש מאוד לקראת המפגש בו העלינו את התמונות, ניתחנו, התפעלנו, ביקרנו את התוצרים ולמדנו כל כך הרבה.

בדרך, נוצרה סוג של אחווה בינינו המורים, שלא הכרנו אחד את השני עד השתלמות זו. במפגשים השונים עסקנו בידע מקצועי שלנו בנושא צילום, אוצרות, וגישה נכונה להוראת המקצוע. הבקשה הבסיסית, ליצור, להנות ולצלם, כי מגיע לנו קצת מנוחה ורוגע לנפש התקיימה במלואה. ואכן זה בדיוק מה שעשינו, ונהנו מכל רגע!

סיכום השתלמות סטילס 2021
Big picture

ראשים מדברים - התרופה למגפה

במסגרת ההשתלמות עולים על סרטון, בהנחיית ערן לבני, מצורף סרטון של שחר עדי "ראשים מדברים - התרופה למגפה". ניתן ליישם עם התלמידים מיד אחרי החופשה.
מגפת "הראשים המדברים"- מוקדש לתלמידי ומורי קולנוע ברחבי הארץ והעולם!

פורום קולנוע - אוניברסיטת חיפה


פורום קולנוע הוא קורס הדגל של התכנית הבינתחומית לתאר שני בתרבות וקולנוע, אוניברסיטת חיפה.

ראשת החוג - איבון קוזלובסקי גולן.

בפורום הנלמד מידי שנה בסמסטר ב׳, נפגשים כל הסטודנטים (משנים א׳ וב׳) למפגש שיח ושיתוף בתכני התוכנית. מפגשי התוכנית כוללים מפגשים עם אמנים, פילוסופים, במאים, מאיירים, היסטוריונים, סוציולוגים, פעילים חברתיים, רופאים, אנשי תרבות וכו'

המשתפים אותנו בעיסוקם והאופן שבו הקולנוע או המדייה משרתת את מקצועם. לדוגמא: ״קולנוע קוראני״, לחקר תרבות המזרח. בהרצאות של אנשי במה וסרט, הם מתארים את מאחורי הקלעים הסרט: שיקולי הפקה, כתיבה ויצירה. ישנם מפגשים עם בוגרי החוג אשר התפתחו מקצועית ואקדמית בעקבות לימודי התואר בתוכנית והם מספרים על משרות מפתח שאותן הם מאיישים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בארץ.

הפורום קבע לעצמו להכיל את כל תחומי החברה הישראלית, יהודים ולא יהודים כאחד, לפיכך הצגות המומחים נעות בשתי השפות בהתאם לנושא המדובר ולמציג.

הפורום מביא את העולם אל תוך האולם.

תבואו, יהיה מעניין.

ערן ליבני

Big picture
Big picture
Big picture