מנהרת הזמן 4 - יומן קריאה

----------------------עבודתה של ליהי סדי--------------------

תקופה... תאריך... זמנים...העלילה מתרחשת בימי קום המדינה, בשנה 1947. בסיפור מסופר על אניית המעפילים "שבתאי לוז'ינסקי" כשהגיעה ארצה.

בעזרת מידע זה יכולתי לאתר את התאריכים המדויקים יותר של עלילת הסיפור.


אנייה החל לשוט ב 4 במרץ והגיע לארץ, (לחוף ניצנים בישראל) ב -12 במרץ באותה שנה.

1943----1944----1945----1946----1947----1948

Big image

מושגים מהספר

בספר יש כמה מושגים הקשורים לאותה תקופה, הנה כמה מהם:


הגנה:

הארגון הצבאי הגדול והמרכזי של הישוב היהודי והתנועה הציונית בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי.


משחתות בריטיות:

אניות מלחמה מהירות, בינוניות בגודלן.


פלמ''ח

(ראשי תיבות: פלוגות במחץ), היה הכוח הצבאי המגויס של ארגון "ההגנה".

תקציר הספר

הספר מדבר על שני ילדים נסעו בזמן בעזרת מנהרת הזמן אל שנת 1947, הם פגשו מעפילים ששטו באניית המעפילים "שבתאי לוז'ינסקי", ופגשו בחיילים בריטים קשוחים. הם עוזרים להציל את המעפילים מאניית שבתאי לוז'ינסקי. האם הם יצליחו להציל את המעפילים? האם יקחו את דן לבית מעצר? האם יעקוב ודן יצליחו לעבור את החקירה של הבריטים?


באותה תקופה היו הרבה קשייים: עלייה לארץ, כסף, שתייה ומזון, מחלות וכו'... הבריטים לא נתנו ליהודים לעלות ארצה, ואם נתנו לחלק מהיהודים לעלות, זה הייה סכום ממש קטן מתוכם. את כל שאר היהודים שמו במחנה מעצר.


לפי דעתי יש כמה נקודות שיא בסיפור, ראשון ברגע שדן ושרון נכנס למים ומחלצים את המעפילים מהאנייה ודן מסביר ליעקוב את מה שהולך לקרות.

הנקודת שיא השנייה הא כשדן מחלץ את יעקוב מהחקירה, ואומר לו מה להגיד כדי שישתחרר, ולבסוף יעקוב השתחרר ודן לא.


בסיפור יש שני דמויות ראשיות, ובכל סיפור בסדרה משתנים הדמויות המשניות (בהתאם לתקופה)אני אוהבת את הדמות של שרון, מכיוון שהיא דמות אמיצה ובעלת תושייה, והיא לא מפחדת מכלום. אך בכל זאת, (כמו כל בין אדם) יש רגעים שהיא חוששת ומפחדת. ביטחונה העצמי גבוה, בסיפור הספציפי הזה מהסדרה הזאת, פחות '' שומעים '' אותה ולכן פחות מבינים בסיפור מי היא. אך אני קראתי המון ספרים מסדרה הזאת, ולכן אני מבינה יותר את הדמות.

גלילה רון-פדר-עמית

גלילה רון־פדר-עמית נולדה בשנת 1949 בחיפה, וגדלה בשכונת אחוזה. היא למדה בבית הספר הריאלי ושירתה בנח''ל והיא בוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים במקרא, עברית וספרות. היא כתבה כיותר מארבע מאות ספרים וסדרות, רוב ספריה נועדו לילדים ולנוער.
Big image

הנה שלוש דוגמאות לסדרות אהובות שגלילה רון-פדר-עמית כתבה בנוסף למנהרת הזמן

מה למדתי מהסיפור על התקופה?

באותה תקופה הבריטים שלטו כאן בארץ ישראל, המצב הכלכלי של היהודים היה לא טוב ונמוך מאוד, מכיוון שהיהודים שרצו באותו הזמן לעלות לארץ, ברחו מהשואה והשאירו הכל מאחוריהם (בגדים, נעלים, כסף, טפסים ומסמכים וכו'...) לא היה להם כסף בכלל. מכיוון שכשברחו לא לקחו איתם בגדים וחפצים למיניהם, הם היו עם אותם בגדים כל הזמן, שאחרי זמן מסויים כבר הופכים לבלויים, מלוכלכים וקרועים. לא היה להם איפה לגור חוץ מבארץ ישראל (ששם גם לא נתנו להם להיות ולגור) הבריטים כל כמה חודשים נתנו לחלק קטנטן מהיהודים אזרחות, כדי שיוכלו לגור בארץ. את כל שאר היהודים ''זרקו'' למחנות מעצר. בילויים... אני לא בטוחה שהיהודים באותם ימים זכרו בכלל מה זה לבלות! תקופת קום המדינה קרתה אחרי השואה שהרגה מיליוני יהודים, ולאחר מכןהיו צריכים להכלא במחנות מעצר בארץ וביוון, אני לא בטוחה שהיה להם בכלל זמן לבלות ולהנות!

חוות דעת על הספר

בספר היו דברים שריגשו אותי כגון: החלק שבו דן מחלץ את יעקוב מהחקירה ומגלה לו את התשובות, בחלק הזה רואים את יעקוב מודה לדן, בצורה כל כך מרגשת!

אחד הדברים שהפתיעו אותי בספר, הוא איך שדן ושרון יוצאים מרגעים מביכים, או רגעים שבהם מתחקרים אותם על מאיפה הם. זה מראה על חשיבה מהירה ועל יצירתיות