ספרד- ההרים הפירנאים

ספרד- גאוגרפיה

ספרד שוכנת בדרום מערב אירופה. היא תופסת את רובו של חצי האי האיברי כאשר מלבדה שוכנת בו רק פורטוגל. בצפונה, לאורך שרשרת הרי הפירנאים היא גובלת בצרפת. בנוסף, לספרד איים ואיונים השוכנים מול חופי חצי האי האיברי, דוגמת האיים הקולומברטיים, תחת תחום שיפוטה של ספרד מספר טריטוריות בלתי יבשתיות קטנות אף יותר כגון האיים הצ'פריניים, האיון ולס דה לה גומרה והאיון אלהוסמס, השוכנים כולם מול חופי צפון אפריקה.


שטחה של ספרד הוא 504,782 קמ"ר, מהם 499,542 קמ"ר אדמה ו-5,240 קמ"ר מים. מבחינת היקף שטחה, ספרד היא המדינה הרביעית בגודלה באירופה, אחרי רוסיה (החלק האירופי של שטחה), אוקראינה וצרפת. מבין מדינות האיחוד האירופי, היא מדורגת שנייה אחרי צרפת.

Big image

דגל ספרד

דגל ספרד הוא דגל שמטרתו המקורית הייתה להיות דגל שמזוהה מרחוק בלב ים. ספרד, שהייתה מעצמה ימית בעבר (במיוחד במאה ה-18), בחרה דגל שיהיה קל לזיהוי ולשם כך השתמשה בשני צבעים בולטים: עם שני הפסים האדומים שבו והפס הצהוב האמצעי והעבה. הפס האמצעי העבה הוא מיוחד לדגל ספרד ומכנים אותו "פס ספרדי". הוא נועד לזיהוי פשוט של הדגל הספרדי מעל הספינות של הצי. עם "הפס הספרדי" אי אפשר היה להחמיץ את הדגל הספרדי בים.

הדגל בנוי בצורה שנקראת טריבנד, כלומר הוא בעל 3 אזורי צבע. על הפס הצהוב בצד, יש סמל שהוא צירוף של כל המדינות שהתאחדו והפכו לספרד.

מדינות אלו הם קסטיליה (סמל המבצר), ליאון (סמל האריה), ארגון (פסי האדום והצהוב) ונברה (סמל השרשראות). הממלכה המורית (הערבית) גרנדה מיוצגת באמצעות פרי הרימון שבתחתית הסמל הלאומי. שני העמודים בצדי הסמל מייצגים את מצרי גיברלטר, שהם הפתח לאוקיינוס האטלנטי. כך מרמז הסמל על חציית האוקיינוס בידי ספרד וגילוי אמריקה

Big image

אנדורה

באדורה ישנה את המגלשה אלפינית הארוכה בעולם ואורכה הוא 5.3 קילומטר!!

פארק איגואסטורטס

איגואסטורטס‏ היא שמורה לאומית הממוקמת בפירנאים של קטלוניה. שמורה לאומית זו היא השמורה הלאומית היחידה בקטלוניה ואחת משתי השמורות הלאומיות היחידות בשרשרת הפירינאית. היא אחת מ-11 השמורות הלאומיות בכל רחבי ספרד.

על אף שטחה הקטן, היא כוללת בתוכה יותר מ-50 אגמים ומאגרי מים קבועים, ויותר מ-150 מאגרי מים תקופתיים/עונתיים (חלקם הגדול נוצרים ממימי הפשרה של שלגים).

Big image

ריב דה פרנסר


נהר פרסר החוצה את העייר היא בירת עמק ריפול שנמצא בחלק המזרחי של הפירנאים של קטלוניה.

יש הרואים את העיירה כבירתו של עמק נפרד הקרוי גם הוא עמק ריבס. העיירה נמצאת על פיצול נהרות (פרסר, וריגראד), שמעניקים לעיירה את צורת ה-V הייחודית שלה.


העיירה היא דוגמה קלאסית לעיירות האזור, שקטה, נעימה ונוחה. היא מתפרסנת בעיקר מתיירות, הן בקיץ (ספורט אתגרי, מסלולי הליכה ונוף) והן בחורף (סקי על מגוון האפשרויות והרמות).

Big image

מאכל לאומי בספרד

המטבח הספרדי הוא מטבח ים תיכוני שמשלב בתוכו השפעות רבות ושונות, שנובעות ממיקומה הגיאוגרפי של ספרד ומהכיבושים הרבים בעברה, המבדילות אותו ממטבחים ים תיכוניים אחרים .

ישנם חלקים המושפעים מהמטבח הצרפתי, מהבישול המורי (צפון אפריקה) ואפילו גילוי אמריקה השפיע עליו במגוון חומרי הגלם שבשימוש.

ובנוסף כמובן שרצועת החוף הגדולה המקיפה את ספרד משלושה כיוונים, הביאה לכך שדגים ומאכלי ים הם מרכיבים מרכזיים באוכל.

אפאס - Tapas - אוסף של המון מנות קטנות ומגוונות המוגשות כליווי לשתיה (חריפה בד"כ) ישנם מאות סוגי טאפאס והספרדים עוברים לפעמים מטאפאס בר אחד למשנהו, שותים ואוכלים עד לשובע.

פאיה - Paella - תבשיל על בסיס אורז, במחבת, בד"כ מגיע עם ירקות ומאכלי ים, ולפעמים גם עם בשר.

צ'וריסוס – Chorizo - נקניקים שמנים מתובלים בשום ופפריקה ועשויים מבשר חזיר.

גאספצ'ו - Gazpacho - מרק עגבניות קר וחריף.

קלדו - Caldo - מרק צח שלידו מוגשים הירקות והבשר שבושלו בו.

אלי אולי - Ali Oli – רוטב קטלאני מורכב משמן זית, שום ולימון.

סרסואלה - Zarzuela – תבשיל של דגים ופירות ים.


קינוחים בספרד

צ'ורוס - Churros - סופגניות מוארכות עם סוכר, בבוקר נוהגים לטבול אותן בשוקולד סמיך ליד הקפה.

נטילאס - Natillas – רפרפת רכה מביצים, חלב, סוכר, לימון וקינמון.

קרמה קטלאניה – Crema catalana – הגרסה הספרדית הקטלאני לקרם ברולה, קרם שמעליו קרמל שרוף.

Big image