עבודה בהיסטוריה - מסעות הצלב

אביה בן עמי

  1. בשנת 1096 נענו המוני נוצרים לקריאת האפיפיור ויצאו מאירופה לקונסטנטינופול , בירת ביזנטיון הנוצרית , כדי להציל אותה מפני המוסלמים שאיימו לכבשה . משם הם המשיכו לכיוון ארץ ישראל במטרה לשחרר את קבר ישוע בירושלים מן הכובשים המוסלמים . מאז , ובמשך מאתיים שנה , שישה מסעות צלב ביטאו עימות בין העולם הנוצרי לבין העולם המוסלמי .


מן המאה העשירית נדדו שבטים תורכיים-סלג'וקיים * ממרכז אסיה , וכבשו את פרס , סוריה , מצרים וארץ ישראל . בשנת 1073 הם כבשו את ירושלים . השבטים הכובשים היו מוסלמים באמונתם והקשו על עולי רגל נוצרים לפקוד את המקומות הקדושים להם בעיר . השבטים האלה איימו לכבוש גם את קונסטנטינופול , בירת ביזנטיון הנוצרית - לכן פנה קיסר ביזנטיון אל האפיפיור אורבן השני וביקש ממנו לקרוא למאמינים הנוצרים להתגייס להגנה על הבירה . ואכן , ב1095- בוועידת הכנסייה , שהתכנסה בעיר קלרמון שבצרפת , הודיע האפיפיור שהוא נענה לבקשתו של קיסר ביזנטיון . האפיפיור גם קרא לאבירים במערב , ובמיוחד בצרפת , לצאת למסע צבאי במטרה להציל את ירושלים ואת קונסטנטינופול מידי המוסלמים . כדי לשכנע אותם הוא הזכיר בנאומו את הסכנה הנשקפת לקונסטנטינופול בירת ביזנטיון מצד המוסלמים , והוסיף ותיאר את סבל הנוצרים בירושלים , שכבר נמצאים תחת שלטון המוסלמים . האפיפיור קרא לאבירים לשחרר מידי המוסלמים את הקבר הקדוש , קבר ישוע בירושלים .

מסע הצלב הראשון החל ב1096- ויצאו אליו אבירים והמוני איכרים ; לכן הוא כונה גם מסע הצלב של האיכרים . היוצאים למסע הצלב לקחו את משפחותיהם עמם , את חפציהם העמיסו על עגלות , ויצאו למזרח , בלא כל ארגון וסדר . כאשר הם התקרבו לטירה או לעיר כלשהי , הם שאלו מתוך תקווה והתלהבות אם זוהי ירושלים , מאחר שלא ידעו היכן נמצאת ירושלים ואיך היא נראית . במהלך המסע התקיימו ההמונים משוד ומגזל של תושבי היישובים שעברו בהם . כדי למנוע מעשים אלו העדיפו התושבים לתת להם מזון ובלבד שימשיכו בדרכם .

רק מעטים מן היוצאים למסע הצלב הראשון הצליחו להגיע לקונסטנטינופול . רבים מתו בדרך , ואחרים שבו על עקבותיהם . בינתיים התארגן באירופה מסע צלב של אבירים , ואליו נלווה שליח של האפיפיור .

כאשר האפיפיור משכנע את המאמינים לצאת למסעות הצלב הוא קורא להם לנקום את נקמתם מהקרב לאויביהם בטרם נהרגו .

הגורמים הדתיים משכו את הצלבנים למזרח והגורמים הדמוגרפיים והגורמים הכלכליים הם אלו דחפו את הצלבנים לאירופה בגלל שהעיר אירופה היא עיר גדולה ומוכרת ולכן היא גם מפותחת ויש שם תנאי מחייה טובים ומקורות דתיים גדולים ומפורסמים .

מסעות הצלב הם כיבושים שנעשים על ידי קדושת האלוהים ( הנצרות ) .

הצלבנים האיכרים יצאו למסעות הצלב כקבוצה שאינה מאורגנת ולאומתם הצלבנים האבירים התאגדו לקבוצות מאורגנות אשר יצאו למסעות .

כוחות הצלבנים נפגשו בעיר מקונסטנטינופול במסעם הראשון .

הקבוצה הנלחמת בצד השמאלי היא קבוצת הצלבנים והקבוצה הימנית היא קבוצת המוסלמים וקבעתי כך לפי הלבוש , הסמלים והכלים .

הצלבנים נתקלו בקשיי מחייה קשים בעודם בדרכם ליעדם , בקשיי ביטחון בעודם נלחמים , וקשיים פיזיים .

ירושלים היא עיר מבוצרת עם חומות ולכוש ולפלוש אליה היה קשה ולכן השתמשו הצלבנים בכלים שמאפשרים לשבור את החומות .

האירוע המתואר בתמונה הוא בנייה מחדש של כנסיית הקבר בירושלים והכניסה לשם נתנה עוצמה לדת הנוצרית מהבחינה הדתית .