שם החברה: גוגל google

מגישות העבודה: נועם אביטן & עמית מועלם

הסיבה לבחירת הנושא:

הסיבה העיקרית לבחירת החברה גוגל היא השימוש היום יומי העולמי בגוגל אשר מהווה מנוע חיפוש לאתרי אינטרנט מבוקשים. אין כמעט אנשים בעולם אשר נגישים למחשב ואינם משתמשים בגוגל.

חברת גוגל תרמה תרומה גדולה לגלובליזציה בכך שהיא מספקת שירותי חיפוש מהיר ופירסום באינטרנט ובכך מהווה אמצעי קישור בין אנשים, חברות וכד' בכל העולם.

רקע כללי על החברה:

  1. חברת גוגל היא תאגיד רב-לאומי אמריקאי בבעלותה של חברת האם אלפאבית.
  2. החברה הוקמה בספטמבר 1998 על ידי 2 אמריקאים יהודים: לארי פייג' וסרגיי ברין,בעת שלמדו באוניברסיטת סטנפורד והפכה לחברה ציבורית באוגוסט 2004. הצהרת הכוונות הרשמית של החברה היא "לארגן את כלל המידע העולמי ולהופכו לנגיש ויעיל לכלל העולם".‏
  3. על פי הניו-יורק טיימס, מחזיקה גוגל מספר שיא של יותר ממיליון שרתים המפוזרים על פני 25 אתרים ברחבי העולם. החברה מפעילה מרכזים גדולים באירלנד, אטלנטה ועמק הסיליקון, שמחוברים ביניהם ברשת סיבים אופטיים.
  4. כיום משכנו הנוכחי של מטה החברה נמצא בקליפורניה וישנם כיום יותר מ-70 משרדים ביותר מ-40 ארצות ברחבי העולם.
  5. שרתי גוגל מטפלים ביותר ממיליארד שאילתות-חיפוש ביום.
  6. מקור הכנסותיה של חברת גוגל הוא מפרסום.
  7. מרכזיותה של החברה בשוק האינטרנט העולמי גוררת עניין רב בתרבות העולמית ולכן היא נושא מדובר בחדשות העולם.

חזון חברת גוגל: "לארגן את כלל המידע העולמי ולהופכו לנגיש ויעיל לכלל העולם"

https://www.google.com

השפעות חיוביות שחברת גוגל תרמה לאנושות:

אחד החידושים שמייסדי גוגל הביאו לעולם הוא את החיפוש באינטרנט על פי דירוג הרלוונטיות של העמוד. גוגל פשוט הכניס סדר בדברים.

יוצרי גוגל יצרו גולם שתפקידו לשקף, במידה גבוה ככל האפשר של דיוק, את איכותו של תוכן בעמוד אינטרנט והתאמתו לשאילתות. למעשה, הרובוט מנסה לנבא את כוונת הגולשים ולנחש מהו התוכן הרצוי להם על פי ביטוי או מילת חיפוש בלבד. תרומה בולטת של גוגל היא הסנכרון עם שאר מוצריה הפופולאריים. לדוגמה: גוגל דוקס משולב כבר בתוך דרייב, ומאפשר יצירה ושיתוף של מסמכים בזמן אמת. בנוסף, ניתן לשתף תמונות מתוך דרייב ברשת החברית גוגל פלוס. כמו כן, גוגל מאפשרת גם לשמור את הקבצים המצורפים שמתקבלים בג'ימייל בדרייב.

השפעות שליליות שחברת גוגל תרמה לאנושות:

המידע הרב הנגיש לגוגל על אנשים רבים ברחבי העולם, הוא חסר תקדים בכמותו ובהיקפו. בשל כך ניכרת פגיעה בפרטיות של משתמשים אשר ניתן לאסוף עליהם מידע רב נגד רצונם.

בנוסף, מנוע החיפוש של גוגל מציג בתוצאות החיפוש תמצית מהאתר, שלעתים מייתרת את הצורך בגלישה לאתר, התנהגות שפוגעת בבעלי האתר שייצר את התוכן, ובכך ניכרת פגיעה בזכויות יוצרים.

השפעה שלילית נוספת היתה שיתוף הפעולה של גוגל עם משטרים המפירים זכויות אדם. למשל: שיתוף הפעולה עם צנזורת האינטרנט בסין. החברה נכנעה לתכתיבי השלטונות בסין והסכימה לצנזר תוצאות חיפוש של ערכים, בהתאם לדרישת השלטון הסיני. חיפוש של מושגים דוגמת "דלאי למה", "טייוואן" ועוד במנוע החיפוש, הניב הודעה בנוסח "לא ניתן למצוא אתר בנושא".

חמישה דברים שלא ידעתם על גוגל
חדשות 2 - הכירו את הפיתוח החדש של גוגל: רכב ללא הגה